Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Gmin Województwa Dolnośląskiego 2022. Znamy zwycięzców! [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Gala wręczenia nagród w Rankingu Gmin Dolnego Śląska 2022 odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu
Gala wręczenia nagród w Rankingu Gmin Dolnego Śląska 2022 odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu Paweł Relikowski / Polska Press
16 grudnia (piątek) w Sali Sejmikowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla gmin przodujących w Rankingu Gmin Województwa Dolnośląskiego. Przygotowany został przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Ranking kompleksowo analizuje rozwój społeczno-gospodarczy poszczególnych gmin w naszym regionie.

To już druga edycja rankingu w województwie dolnośląskim. Jego celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem zrównoważonego rozwoju, łączącego kwestie społeczne, gospodarcze, środowiskowe i przestrzenne, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość życia obecnych i przyszłych mieszkańców. W zestawieniu brały udział wszystkie gminy Dolnego Śląska, oprócz miast na prawach powiatu. Konkurowały ze sobą w dwóch kategoriach: do i powyżej 20 tys. mieszkańców.

- Nasze rankingi to rankingi zrównoważonego rozwoju. Przy ich opracowywaniu bierzemy pod uwagę nie tylko dane ekonomiczne, lecz również społeczne i środowiskowe. O miejscu w zestawieniu decyduje 16 obiektywnych wskaźników dobranych we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym - mówi dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. - Nasze rankingi odnoszą się do procesów długotrwałych, a oceniane przez nas działania mają charakter strategiczny. Jedno wydarzenie np. ekstra dofinansowanie dla gminy nie wpływa na miejsce w rankingu. Ocenie poddajemy gminy podobne do siebie, działające w zbliżonych warunkach na terenie jednego województwa.

Zobacz wideo z gali wręczenia tytułów:

od 16 lat

- Wychodzimy z założenia, że zestawianie gmin z różnych części Polski nie miałoby sensu, właśnie z uwagi na nieporównywalne warunki. Korzystamy z danych ze statystyki publicznej, które są ogólnie dostępne, a udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. Utrzymanie miejsca w czołówce, czy wzrost to bardzo duże osiągnięcie w obecnej sytuacji, gdy wiele samorządów zmaga się z problemami z rozwojem gospodarczym, społecznym czy z finansowaniem różnych inwestycji. Natomiast nie podchodzimy do rankingu jak do wyścigu, raczej chcemy pokazać dobre wzorce. Mówimy, że można robić coś lepiej i wskazujemy od kogo czerpać inspiracje. Zależy nam na tym, żeby te dobre rozwiązania promować - wyjaśnia prezes Trutkowski. - Na tym polega misja naszej Fundacji. W tym roku nasze rankingi organizujemy w całej Polsce.

W tym roku na pierwszych miejscach spośród gmin do 20 tysięcy mieszkańców są:

  1. Gmina Jerzmanowa (po raz drugi na pierwszym miejscu),
  2. Gmina Ścinawa (awansowała z 13. miejsca),
  3. Gmina Grębocice (w roku 2021 była na 4 miejscu).

- To nasza druga wygrana z rzędu - mówi Gazecie Wrocławskiej Lesław Golba, wójt gminy Jerzmanowa. - Nie ukrywam, jest to ogromna satysfakcja i duma, że powtórzyliśmy ten wynik. Chciałem podziękować mieszkańcom, swoim pracownikom, wszystkim liderom moich miejscowości i sołectw, którzy bardzo angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Jerzmanowa jest przede wszystkim gminą szybko rozwijającą się, w ciągu jednego roku potrafi nam przybyć 200-250 mieszkańców. Jesteśmy gminą leżącą na terenie wydobycia rud miedzi, więc jest to miejsce gdzie pracownicy KGHM właśnie u nas zakładają swoje perspektywy życiowe – kupują działki, budują domy, wysyłają dzieci do naszych szkół i żłobka wybudowanego przed dwoma laty. Nie ukrywam, że jesteśmy znaną gminą z różnych względów. Chociażby niecodziennych imprez, jak przykładowo bieg gęsi. Rokrocznie obchodzimy uroczyście, w duchu polskości święto 11 listopada. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia gminy.

W kategorii powyżej 20 tys. mieszkańców, w identycznej jak rok temu kolejności, pierwsze trzy miejsca zajęły gminy:

  1. Gmina Kobierzyce,
  2. Gmina Polkowice,
  3. Gmina Kąty Wrocławskie.

- Każdy konkurs i każda nagroda cieszy. To jest tak naprawdę praca nie jednego roku, nie jednego człowieka, ale grupy ludzi i całego społeczeństwa naszej gminy, za co serdecznie dziękuję mieszkańcom. Bez nich, bez ich wsparcia i akceptacji nie byłoby tego, co dzieje się obecnie w Kobierzycach - komentuje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce. - Oczywiście mam świadomość tego, że ranking może podlegać ocenie i ktoś mógłby powiedzieć, że gdyby brane pod uwagę były inne kryteria, zwyciężyłaby inna gmina. Prawda jest taka, że od wielu lat znajdujemy się w czołówce rankingów i nie ustajemy w naszej ciężkiej pracy. Będziemy wykonywać ją cały czas, nie obrastamy w pióra z powodu otrzymania tej nagrody. Ona nas tylko zmobilizowała i pokazuje, że trzeba nadal ciężko pracować dla naszych mieszkańców. Gmina Kobierzyce jest szczególna. Z gminy wiejskiej przeobraziliśmy się w okresie 10 lat w gminę przemysłowo-wiejską. Podwoiła się również liczba mieszkańców. Prowadzimy dużo inwestycji, w naszej gminie powstają hale, budują się domy. Mieszkańcy mówią nam: tutaj fajnie się mieszka! I to jest dla nas wielką wartością dodaną.

Partnerem merytorycznym Rankingu Gmin jest Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Zestawienie 10 najlepiej rozwijających się dolnośląskich gmin powyżej 20 tys. mieszkańców możecie zobaczyć tutaj:

Najciekawszą i zupełnie nową kategorią jest kategoria lider zmiany. W tym zestawieniu pokazuje się gminy, które awansowały o największą ilość pozycji w rankingu. Tutaj analizowane są wszystkie gminy, bez podziału na gminy duże i małe. Nagrodzonymi gminami w kategorii "Liderzy zmiany" są kolejno:

  1. Udanin – awans o 74 pozycje (czyli ze 139. miejsca na 65. miejsce wśród 165 gmin objętych rankingiem),
  2. Wąsosz – awans o 70 miejsc (awans ze 128. miejsca na 58.),
  3. Zgorzelec (wiejska) – awans o 61 miejsc (z 83. na 22.),
  4. Marcinowice – awans o 53 miejsca (z 85. na 32.)
  5. Lubań (wiejska) – awans o 52 miejsca (ze 123. na 71.).

Przy ustalaniu rankingu, wzięto pod uwagę 16 różnych wskaźników, podzielonych na 3 strefy: gospodarczą, społeczną, środowiskową i przestrzenną.

Sfera gospodarcza:

  • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021,
  • Średnioroczne wydatki inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021,
  • Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2019–2021,
  • Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021,
  • Udział wydatków bieżących na administrację publiczną w wydatkach ogółem budżetów gmin w 2021 r.

Sfera społeczna:

  • Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.,
  • Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.,
  • Udział długotrwale bezrobotnych zarejestrowanych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r. (stan w dniu 31 grudnia),
  • Średni wynik egzaminu ósmoklasisty w 2022 r.,
  • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad gmin i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.,
  • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.,
  • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.,
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.

Sfera środowiskowa:

  • Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2021 r.,
  • Odsetek ludności korzystającej z sieci kanalizacyjnej w 2021 r. (stan w dniu 31 grudnia).

Sfera przestrzenna:

  • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r. (stan w dniu 31 grudnia).

CZYTAJ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ranking Gmin Województwa Dolnośląskiego 2022. Znamy zwycięzców! [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska