Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak skóry pomogą zdiagnozować badania dermatoskopowe. Mogą uratować ci życie, bowiem czerniak to wyjątkowo złośliwy nowotwór

Alina Gierak
Alina Gierak
Dermatoskopia to oglądanie skóry za pomocą narzędzia zwanego dermatoskopem, który jak szkło powiększające umożliwia bardzo dokładną obserwację i analizę struktur barwnikowych oglądanych znamion, pieprzyków, przebarwień skóry czy plam soczewicowatych. Dermatoskopia pozwala odróżnić lekarzowi zmiany łagodne od niebezpiecznych.
Dermatoskopia to oglądanie skóry za pomocą narzędzia zwanego dermatoskopem, który jak szkło powiększające umożliwia bardzo dokładną obserwację i analizę struktur barwnikowych oglądanych znamion, pieprzyków, przebarwień skóry czy plam soczewicowatych. Dermatoskopia pozwala odróżnić lekarzowi zmiany łagodne od niebezpiecznych. Evgeniy Kalinovskiy - stock.adobe.com
Zbliżają się wakacje i coraz częściej będziemy wystawiać się na słońce. To bardzo dobry moment, aby sprawdzić stan swojej skóry. Powinni to także zrobić działkowcy i rolnicy, którzy dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Badania dermatoskopowe są niezastąpione w profilaktyce raka skóry. Mięsaki i czerniaki to

Spis treści

Rak skóry - zachorowań coraz więcej

Raki skóry stanowią 30 wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Najczęstszymi z nich są niebarwnikowe nowotwory skóry, które stanowią 98 procent zachorowań.

Dominujący wśród zachorowalności jest rak podstawnokomórkowy stanowiącego 80 procent przypadków, natomiast na drugim miejscu plasuje się rak kolczystokomórkowy stanowiący 15-20 procent.

Łącznie te dwa nowotwory są odpowiedzialne za 14 266 oficjalnie odnotowanych w 2019 roku zachorowań na niebarwnikowe nowotwory skóry – 6872 u mężczyzn i 7391 u kobiet.
Więcej o nowotworach skóry przeczytasz
TUTAJ

O ile zmiany przypominające czerniaka budzą zaniepokojenie wśród większej liczby osób, o tyle niebarwnikowe zmiany przypominające strupki i pewnego rodzaju defekty kosmetyczne są często ignorowane. To powoduje, że wielu pacjentów diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby, dlatego tak istotna jest w tym obszarze edukacja społeczeństwa – wyjaśnia Szymon Bubiłek ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Rak skóry to nie tylko czerniak

Wbrew powszechnej opinii, nowotwór skóry to nie tylko czerniak, na temat którego świadomość społeczna jest dużo większa.

To również nowotwory niebarwnikowe stanowiące około 1/3 wszystkich rejestrowanych raków występujących u ludzi - podkreśla Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, jednego z organizatorów kampanii RAK UV.

Kto najbardziej narażony jest na zachorowanie na raka skóry?

Z roku na rok liczba nowotworów skóry dynamicznie wzrasta. Nowotwory skóry plasują się na niechlubnym podium najczęściej występujących nowotworów w Polsce – zaraz po raku płuca i raku piersi.

Główną przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych oraz niedostateczna profilaktyka.

Jakie grupy zawodowe są w grupie ryzyka zachorowania na raka skóry?

  • rolnicy i rolniczki,
  • sadownicy
  • hodowcy bydła i kóz
  • leśnicy
  • bacowie
  • rybacy
  • budowlańcy

Badania dermatoskopowe ważne w profilaktyce raka skóry

Jak wynika z raportu „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” badania dermatoskopowe skóry są jednym z tych badań, które przez Polaków są bardzo rzadko kojarzone z profilaktyką nowotworową. Zaledwie 5 procent uczestników badania wykonało dermoskopię w 2021 r.

Im szybciej zmiana zostanie rozpoznana, tym lepsze są rokowania. Warto też pamiętać, że tego typu nowotwory rozwijają się latami – a można temu w łatwy sposób zapobiec– wyjaśnia Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

W ramach kampanii RAK UV skupiającej się na edukacji nt. niebarwnikowych nowotworów skóry Stowarzysznie zachęca do wykonywania profilaktycznych badań dermatoskopowych.

Co to jest Dermatoskopia

Dermatoskopia jest techniką badania skóry z użyciem specjalnego urządzenia zwanego dermatoskopem. Celem dermatoskopii jest umożliwienie lepszego zobaczenia i oceny zmian skórnych poprzez ich powiększenie. Dermatoskopia jest często wykorzystywana w diagnostyce chorób skóry, takich jak rak skóry, i jest uważana za bardzo skuteczną i nieinwazyjną metodę badania.

Urządzenie jest położone na skórze i umożliwia wykonanie zdjęcia powiększonej skóry. Światło emitowane przez dermatoskop oświetla skórę i umożliwia lepsze zobaczenie szczegółów, takich jak kolory i kształty zmian skórnych. Dermatolog może wówczas dokładniej ocenić i zdiagnozować ewentualne choroby skóry.

Celem wykonania bezpłatnego badania znamion należy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do dermatologa i następnie zarejestrować się na konsultację dermatologiczną w przychodni.

Rak skóry - gdzie się rozwija

Dla dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D w sezonie wiosenno-letnim, wystarczy 10-15 minut działania słońca na odsłoniętą skórę twarzy, dłoni i przedramion.

Dłuższe przebywanie na słońcu wcale nie zwiększa jej produkcji, a może jedynie przyczynić się do uszkodzenia skóry. Bez odpowiedniej profilaktyki słońce może być dla nas naprawdę niebezpieczne.

Rak rozwija się przede wszystkim na odkrytych częściach ciała tj. głowie i szyi, które są najbardziej narażone na oddziaływanie promieni UV, ale może również występować na tułowiu, kończynach czy genitaliach.

Jak zapobiegać rakowi skóry?

  • Podczas wykonywania prac czy odpoczynku na świeżym powietrzu chronić skórę przed słońcem (noszenie przewiewnej odzieży osłaniającej skórę, nakrycia głowy i odpowiednio dobranych okularów z filtrami UV).
  • Unikanie przebywania na słońcu, w upalne dni, w godzinach 10. 00-16. 00
  • Wszystkie niepokojące zmiany skórne konsultować z lekarzem dermatologiem lub onkologiem.
  • Przez cały rok, a szczególnie w sezonie wiosenno-letnim należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem oraz o jego reaaplikacji.
  • Należy pamiętać, że zachmurzenie nie jest jednoznaczne z brakiem oddziaływania promieni UV na naszą skórę – bez problemu przedostają się one nawet przy zachmurzonym niebie.
  • Prowadzić samoobserwację znamion na skórze
  • Z rozwagą korzystać ze sztucznych źródeł promieniowania UV, jakimi są np. lampy opalające w salarium. P

Na raka skóry pracuje się przez całe życie, dlatego tak ważna jest profilaktyka – szczególnie wśród osób z grupy ryzyka – tłumaczy Kamil Dolecki.

Samoobserwacja skóry – robisz to?

Nie można bagatelizować żadnych zmian na skórze. W przypadku raków skóry tak samo, jak w przypadku innych chorób nowotworowych, wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia pacjenta – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W przypadku profilaktyki, oprócz ochrony skóry przed działaniem promieni UV, bardzo istotnym elementem jest samoobserwacja, którą należy powtarzać przynajmniej raz w miesiącu.

Ważne jest, aby obserwować zmiany już istniejące oraz sprawdzać skórę pod kątem nowych.

Raz w roku, szczególnie po okresie wakacyjnym warto także udać się do dermatologa. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian pobiera się wycinek, który jest badany histopatologicznie.

Rak skóry- leczenie

Standardem w leczeniu raków skóry jest wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. Można je zastosować w większości przypadków, szczególnie przy wczesnym wykryciu choroby. Zabieg ten nie jest możliwy w postaci zaawansowanej choroby lub ze względu na lokalizację nowotworu.

Od 1 maja tacy pacjenci, niezależnie czy są to zmiany niedrobnokomórkowego raka skóry czy podstawnokomórkowego raka skóry, otrzymują dedykowaną terapię cemiplimabem.

W imieniu pacjentów i środowiska medycznego dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za skuteczną refundację cemiplimabu do stosowania przez chorych na przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego podstawnokomórkowego raka skóry
i liczymy na dalszą refundację leczenia w przypadku raka kolczystokomórkowego skóry – puentuje prof. Piotr Rutkowski.

„Rak UV” to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona niebarwnikowym nowotworom skóry: rakowi kolczystokomórkowemu skóry (SCC) oraz rakowi podstawnokomórkowemu skóry (BCC).

[video]29885[/video,]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska