MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wszczynał fałszywe alarmy bombowe w szpitalach w Radomiu. Sąd aresztował go na trzy miesiące

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zatrzymali 29-latka podejrzanego o wywoływanie fałszywych alarmów bombowych. Mieszkaniec Radomia wielokrotnie dzwonił na numer alarmowy 112, informując o podłożeniu ładunków wybuchowych między innymi w szpitalach i przychodniach na terenie miasta. Na proces 29-latek będzie czekał w areszcie.

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wszczynał fałszywe alarmy bombowe w szpitalach w Radomiu. Sąd aresztował go na trzy miesiące

Jak informuje podinspektor Katarzyna Kucharska, rzecznik komendanta mazowieckiego policji sprawa dotyczy fałszywych alarmów bombowych wszczynanych od listopada 2022 roku do lipca tego roku. W tym czasie mężczyzna dzwonił na numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu i informował o podłożeniu materiałów wybuchowych w radomskich szpitalach, przychodniach i kilku instytucjach. Do natychmiastowego sprawdzenia takiego zgłoszenia angażowano służby. Kilka razy zarządzono ewakuację obiektów, a po sprawdzeniu placówek przez policjantów oraz zabezpieczeniu ich przez inne służby okazywało się, że były to fałszywe alarmy.

- Policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu od pierwszego takiego zgłoszenia pracowali nad ustaleniem sprawcy fałszywych zgłoszeń. Ich zaangażowanie i skrupulatna praca, głównie ta operacyjna, przyniosła oczekiwane rezultaty. Za przekazywanie fałszywych informacji o zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu odpowiedzialny był 29-letni mieszkaniec Radomia

- informuje podinspektor Katarzyna Kucharska.

W tym tygodniu funkcjonariusze komendy wojewódzkiej pojechali do miejsca zamieszkania mężczyzny. Radomianin nie krył zaskoczenia, kiedy stróże prawa złożyli mu „wizytę”. Przyznał, że to on dzwonił na 112 z fałszywymi alarmami. Kryminalni zabezpieczyli między innymi telefon, którym posługiwał się do wywoływania fałszywych alarmów. Radomianin trafił do policyjnej celi.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Radomiu na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili 29-latkowi zarzut wielokrotnego wywołania zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez poinformowanie służb o podłożonym ładunku wybuchowym, co spowodowało działanie instytucji w celu uchylenia zagrożenia.

Na wniosek policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu radomianina na 3 miesiące. Za wielokrotne wywoływanie fałszywych alarmów grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają i ostrzegają: anonimowy telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez służby.

Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarni. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Na podstawie ostatnich zmian w kodeksie karnym przestępstwo to jest zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto