Radny do Dutkiewicza: To jest kult jednostki. Każdy, kto się sprzeciwia jest atakowany przez dwór

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Prezydent Rafał Dutkiewicz podczas sesji rady miejskiej
Prezydent Rafał Dutkiewicz podczas sesji rady miejskiej Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Ostry list otwarty radnego miejskiego Sebastiana Lorenca do prezydenta Rafała Dutkiewicza. Lorenc komentuje przewrót w sejmiku i ostro ocenia działania Dutkiewicza. - Swoje zaplecze polityczne traktuje Pan jak marionetki, którymi można sterować systemem swego rodzaju „korupcji politycznej”. Wokół Pana wytworzył się swoisty kult jednostki. Każdy, kto ośmieli się wyrazić sprzeciw wobec Pańskich decyzji jest brutalnie atakowany przez urzędników i działaczy z tzw. dworu - ocenia radny.

- Apeluję do Pana jako zwykły wrocławianin, aby skończył Pan z patologią i zajął się sprawami mieszkańców. Do tego został Pan bowiem powołany. Traci Pan czas na zarządzanie województwem dolnośląskim, na uzależnianie od siebie radnych i działaczy, gdy tymczasem miasto stoi w największych w Polsce korkach (tzw. hardkorkach) - pisze Sebastian Lorenc, miejski radny w otwartym liście do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Lorenc komentuje przewrót w sejmiku i ostro ocenia działania Dutkiewicza. - Swoje zaplecze polityczne traktuje Pan jak marionetki, którymi można sterować systemem swego rodzaju „korupcji politycznej”. Wokół Pana wytworzył się swoisty kult jednostki. Każdy, kto ośmieli się wyrazić sprzeciw wobec Pańskich decyzji jest brutalnie atakowany przez urzędników i działaczy z tzw. dworu - ocenia radny.

Przypomnijmy, że po podziale w Platformie Obywatelskiej, Dolnym Śląskiem rządzi grupa byłych polityków PO, którzy sprzeciwili się przewodniczącemu Grzegorzowi Schetynie, ludzie Rafała Dutkiewicza, Bezpartyjni Samorządowcy (to klub z którego wywodzi się Paweł Kukiz) i PSL.

Sytuacja w województwie i w Platformie Obywatelskiej może wpłynąć także na koalicję we wrocławskiej radzie miejskiej, w której rządzi klub Rafała Dutkiewicza z Platformą. W grupie radnych PO może dojść do podobnego rozłamu, jak w sejmiku. Z partią pod wodzą Grzegorza Schetyny już pożegnał się radny miejski Paweł Rańda. Nie zamierza on opuszczać klubu Rafała Dutkiewicza. Pewne jest, że nie zrobią tego także inni radni PO, nawet jeżeli tego będzie oczekiwał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Rafał Dutkiewicz nie może być jednak pewny, że do końca kadencji będzie miał większość w radzie. Sytuacja jest napięta, o czym mogą świadczyć ostatnie słowa prezydenckiej radnej, Katarzyny Obary-Kowalskiej. - Kastrowanie demokracji w radzie miejskiej trwa od wielu lat. Zatrudnianie radnych miejskich w administracji samorządowej i spółkach miejskich odbiera im niezależność - odsłania kulisy działania wrocławskiej rady miejskiej Katarzyna Obara-Kowalska.

Teraz przyłączył się do niej inny radny, Sebastian Lorenc, który jeszcze mocniej atakuje prezydenta Rafała Dutkiewicza. Warto przypomnieć, że Lorenc to były działacz Platformy Obywatelskiej i bliski współpracownik Grzegorza Schetyny. Wypisał się z PO, kiedy partią na Dolnym Śląsku rządził Jacek Protasiewicz. Lorenc nie ukrywał jednak nigdy, że po dojściu Schetyny do władzy w Platformie zamierza wrócić na łono PO. Nie podoba mu się także koalicja Bezpartyjnych Samorządowców (to właśnie startując z ich listy zdobył mandat radnego) z prezydentem Dutkiewiczem w sejmiku. Dlatego polityczne drogi Lorenca i samorządowców się rozchodzą.

Cały list Sebastiana Lorenca do Rafała Dutkiewicza – NA NASTĘPNEJ STRONIE

List Sebastiana Lorenca do Rafała Dutkiewicza

Ostatnie wybory samorządowe w 2014 roku ujawniły znaczący spadek poparcia dla Pana w stosunku do wcześniejszych wyników. Jednocześnie pojawiło się nowe niezależne ugrupowanie samorządowe, z którego zdobyłem mandat Radnego Miejskiego. Te wydarzenia pokazały oczekiwania mieszkańców Wrocławia na głębokie zmiany. Wyraziły też ich sprzeciw wobec patologii w zarządzaniu miastem. Wielokrotnie mówił o tym były Prezydent, dziś europoseł, Bogdan Zdrojewski. Wskazywał zasadnicze braki w obszarze chociażby dyskusji o Wrocławiu i konieczność zmian w niemal wszystkich dziedzinach jego funkcjonowania. Każda wypowiedź Bogdana Zdrojewskiego wywoływała ostry atak Pańskich służb i zarzuty o stronniczość. Tym cenniejszy staje się niedawny głos mojej koleżanki, Radnej Katarzyny Obary-Kowalskiej, która przecież jest członkiem Pańskiego klubu koalicyjnego w Radzie Miasta. Bierze więc szczególną współodpowiedzialność za stan Wrocławia. I to zapewne poczucie tej współodpowiedzialności nie pozwoliło jej zbyć milczeniem negatywnych zjawisk niszczących naszą lokalną demokrację.
Wokół Pana wytworzył się swoisty kult jednostki. Każdy, kto ośmieli się wyrazić sprzeciw wobec Pańskich decyzji jest brutalnie atakowany przez urzędników i działaczy z tzw. dworu. Zamiast debaty oczekuje Pan bezmyślnego potakiwania i bezkrytycznego przyjmowania Pańskich decyzji. Ten, kto ma inne zdanie, jest niszczony i publicznie postponowany. Prawdziwe problemy - problemy mieszkańców - są natomiast zamiatane pod dywan. Udaje Pan, że po prostu nie istnieją. Swoje zaplecze polityczne traktuje Pan jak marionetki, którymi można sterować systemem swego rodzaju „korupcji politycznej”. Bo jak inaczej należy określić budowanie układu zależności w oparciu o etaty i synekury, którymi hojnie nagradza Pan lub zdobywa przychylność potrzebnych Panu ludzi? Wystarczy spojrzeć na opublikowaną niedawno listę radnych zatrudnionych w administracji miejskiej i wojewódzkiej, aby przekonać się o skali tego zjawiska. Radny Paweł Rańda - opuścił Platformę Obywatelską po tym, jak uzyskał stanowisko Dyrektora Wydziału Sportu w rządzonym przez Pańskich ludzi Urzędzie Marszałkowskim, Radny Piotr Uhle - Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa, Radny Tomasz Hanczarek - reprezentujący Marszałka Województwa członek rady nadzorczej spółki Letia SA to jedynie wierzchołek góry lodowej i najbardziej jaskrawe przykłady zjawiska, które Katarzyna Obara-Kowalska określiła mianem „kastrowania demokracji”. Lista działających publicznie osób uzależnionych od Pana jest znacznie dłuższa.
Apeluję więc do Pana jako zwykły wrocławianin, aby skończył Pan z patologią i zajął się sprawami mieszkańców. Do tego został Pan bowiem powołany. Traci Pan czas na zarządzanie Województwem Dolnośląskim, na uzależnianie od siebie Radnych i działaczy, gdy tymczasem miasto stoi w największych w Polsce korkach (tzw. hardkorkach). Liczę, że w odróżnieniu od osób wcześniej zabierających krytyczny głos w sprawie Wrocławia, nie stanę się obiektem brutalnych ataków politycznych a mój apel spotka się z merytoryczną odpowiedzią z Pańskiej strony i przedstawieniem jakichkolwiek konstruktywnych pomysłów na przyszłość.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
tantus

"Prezydencie Dudkiewicz ocknij się,byłeś kiedyś dobrym gospodarzem"
Niby kiedy?

D
Dupkiewicz w mycce

Dupkiewicz w mycce wygląda, jakby się w niej urodził. Co chyba jest zgodne z prawdą.

g
gość

przecież popatrz gdzie mieszka no i ta słoma :))

g
gocha

Tylko moj Pawelek Wroblewski uzdrowi miasto przeciez to lekarz

s
szczeżuja

No jak to co zrobił. Posiedział w radzie nadzorczej WARR za 25 tysi rocznie, parę razy na sesji rady kolejne 25 koła rocznie, porzecznikował w SPSk nr 1 i tyle..... Ale jak zdradził pełowców od frankurckiego miłośnika win to i stracił korytko . Wystarczy porównać daty oraz oświadczenia majątkowe.

P
Pewnik

Niech się Dudi zajmie problemami mieszkańców miasta. Pytam, kiedy widziano Dudiego na Jagodnie, w Brochowie, Klecinie, Kleczkowie(chyba, że na cmentarzu)? Taki prezydent to atrapa urzędu. Ale jak ma wiedzieć co się dzieje na peryferiach, skoro nie wie co się dzieje w samym urzędzie, a nawet bliżej, w Ratuszu!

J
Jerzy killer

Czas rozbroić tego darmozjada z pejsowatą świtą. Teraz kiedy pis jest u władzy będzie się podpinał pod nich a wcześniej chodził za rączkę z bodziem i grzesiem po rynku jak Jehowy . Nie trzeba znać się na polityce. Wystarczy kojarzyć fakty i obserwować co w trawie piszczy. W przeciwnym wypadku zostajesz KODowcem którego patronem jest zadłużony alimenciarz wraz ze specem od kredytów w CHF.

A
As

To bardzo ciekawe co konkretnie poza podpisami pod listami które piszą inni robi pan w życiu. Tak dla siebie i mieszkańców bo bierze pan przecież dietę radnego. Co pan załatwił sam ? Na ile pan jest skuteczny ? Bo papier przyjmie wszystko, a działać trzeba

Z
ZW

Przypomnijcie mi, kto wypromował naszego prezia?. Jaka koalicja przez lata wspierała prezia?
Jak prezio urwał się ze smyczy i nie dopuszcza do koryta to wielki lament, należało to przewidzieć wcześniej, ale większość naszych radnych miejskich i wojewódzkich to zwykli amatorzy nadający się co najwyżej do Rad Osiedli.

P
Prezydent

Miasta Wrocławia to ma sie zajmować MIASTEM a nie ustawianiem swoich aby go popierali.Panie Prezydencie Dudkiewicz ocknij się,byłeś kiedyś dobrym gospodarzem.Zostaw to PO-partia okupantów.

c
cichepracze

Pętla na szyi dupkiewicza zaciska się. Mieszkańcy nie wybaczą STADIONU EIT+ NFM itp. EUROPEJSKA STOLICA PRZEKRĘTÓW

t
tak tylko pytam...

Mikstacki mocno forował niejakiego Pietryszyna, kolesia bohatera z Madrytu. Byś może to mikstackiemu durniowi zapewni bezkarność w tzw. dobrej zmianie. Wszak może liczyć na wdzięczność za hołubienie niejakiego Pietryszyna za nasze pieniądze.

G
Gość

Przecież Nasi Przyjaciele muszą gdzieś pobierać pensje.

t
taka prawda

Na własne życzenie dajecie się dymać mafii. Dziwne to, ale skoro lubicie.

C
Czerwony

Cieszy mnie fakt , że we Wrocławiu jest kult jednostki , nawet jezeli jest to dh hm. Rafal Dutkiewicz . Popatrzcie na chiny najbardziej postepowa gospodarka świata i nawet w najmniejszej mieścinie obowiązkowo stoi pomnik "Ojca Narodu" Sun Yat Sena

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3