Radni zdecydowali w sprawie budżetu Dolnego Śląska na 2022 rok

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
16.12.2021 wroclawsesja sejmiku samorzadowego wojewodztwa dolnoslaskiegon/z marszalek cezary przybylskisejmik samorzadowy sesja politykagazeta wroclawskapawel relikowski / polska press
16.12.2021 wroclawsesja sejmiku samorzadowego wojewodztwa dolnoslaskiegon/z marszalek cezary przybylskisejmik samorzadowy sesja politykagazeta wroclawskapawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
Dolnośląski sejmik odrzucając większość poprawek radnych opozycji, przyjął uchwałę budżetową na 2022 rok. Za jej przyjęciem w kształcie zaproponowanym przez zarząd województwa zagłosowało 21 radnych, przeciw było 10, a 5 wstrzymało się od głosu. Jak podkreślali przedstawiciele rządzącej regionem koalicji z Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych i Samorządowców, przyszłoroczny budżet Dolnego Śląska sięgnie rekordowej kwoty ponad 1,7 miliarda złotych. Najwięcej pieniędzy zarezerwowano na transport i ochronę zdrowia.

– Dziękuję radnym, że mimo gorącego sporu, większość zagłosowała za zaproponowanym budżetem – powiedział tuż po głosowaniu marszałek Cezary Przybylski. Podkreślił jednocześnie mocno pro rozwojowy i pro inwestycyjny kształt i wskazał flagowe projekty, takie jak Nowy Szpital Onkologiczny, czy Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach.

- Budżet województwa na 2022 rok gwarantuje środki na bardzo ważne inwestycje w każdym z subregionów naszego województwa. Dlatego jako klub Prawa i Sprawiedliwości zagłosowaliśmy za jego przyjęciem. Co więcej - uważam, że radni wszystkich klubów, reprezentujący swoje małe ojczyzny, którym ten budżet gwarantuje środki na ważne dla mieszkańców inwestycje, powinni go ze względu na swoich wyborców i inwestycje dla nich planowane poprzeć – mówił w trakcie debaty Piotr Karwan, przewodniczący klubu PiS w sejmiku.

Poszczególne zapisy zawarte w projekcie budżetu krytykowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców.

- To nie jest budżet na miarę naszych potrzeb. Używano tu argumentu, że jest to budżet rozwojowy, a rozwija to się pandemia koronawirusa. On nie jest nawet pro wzrostowy, bo najbardziej rośnie nam teraz inflacja – ironizował Marek Łapiński, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku. Ostatecznie radni odrzucili wszystkie zgłoszone przez KO poprawki w tym na programy senioralne, inwestycje drogowe, a przede wszystkim rozszerzenie finansowania programu in vitro na cały Dolny Śląsk.

Patryk Wild z Bezpartyjnych Samorządowców najmocniej atakował rządząca koalicję za umieszczenie w projekcie budżetu blisko 5 mln złotych na rozpoczęcie przygotowań do budowy nowej siedziby urzędu marszałkowskiego, która miałaby stanąć w pobliżu ulicy Czekoladowej na granicy Wrocławia, na działce, która nie należy do samorządu.

To będzie rekordowo duży budżet

Samorząd będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji ponad 1,7 mld złotych, czyli o 469 mln zł więcej niż w tym roku. Sfinansowane zostaną dzięki nim ważne projekty, m.in.: Nowy Szpital Onkologiczny, staże podyplomowe dla lekarzy i dentystów, czy opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy mostu w Oławie. W przyszłym roku Dolny Śląsk planuje wyższe o 474 mln zł wydatki ogółem w porównaniu z uchwałą budżetową na rok 2021. O 280 mln zł wzrosną także wydatki na inwestycje i kolejny rok z rzędu nasz region nie będzie wpłacał do budżetu państwa tzw. „janosikowego”. Województwo dostanie w przyszłym roku również wyższą subwencję z budżetu państwa. Jej kwota sięgnie 183 mln zł. Na zadania finansowane z udziałem środków zagranicznych zaplanowana została kwota 468 mln zł i jest ona wyższa od tegorocznej o 50 mln zł. Największa część przyszłorocznych wydatków przeznaczona zostanie na transport i ochronę zdrowia.

Najwięcej pójdzie na drogi, kolej i szpitale

Największe wydatki w przyszłorocznym budżecie zapisano na transport - aż 917 mln zł. To o blisko 194 mln więcej niż w roku 2020. Środki te posłużą m.in. na rewitalizacje linii kolejowych, na co przeznaczono przeszło 358 mln zł. W ramach wieloletnich inwestycji wyremontowane zostaną m.in.: linie kolejowe nr 345 i 308 na odcinku Mysłakowice - Kowary - Kamienna Góra; linia kolejowa nr 372 na odcinku Bojanowo - Góra Śląska, czy linia kolejowa Srebrna Góra - Bielawa. Zaplanowano także modernizacje dróg wojewódzkich, na co w najbliższych latach ma zostać przeznaczonych 160 mln zł. W planach jest m.in. przebudowa drogi wojewódzkiej nr 324 na odcinku Niechlów - Załęcze oraz nr 340 na odcinku Ścinawa - Oleśnica. W ramach realizacji Trasy Sudeckiej ruszy budowa kolejnego etapu obwodnicy Dzierżoniowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382.

Na ochronę zdrowia zarząd województwa w przyszłym roku chce przeznaczyć niemal 278 mln zł. Wśród planowanych inwestycji wskazano m.in.: budowę budynku nowych oddziałów pediatrycznych w wałbrzyskim Szpitalu im. A. Sokołowskiego, rozbudowę pawilonu zakaźnego dla Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, przebudowę bloku operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy czy przebudowę i adaptację Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej na potrzeby utworzenia transgranicznego centrum kompleksowej rehabilitacji pocovidowej. Ponad 17 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje w sanatoriach. Na kulturę w przyszłorocznym budżecie zapisano prawie 100 mln zł, ponad 97 mln zł przeznaczonych zostanie na rozwój regionalny, a ponad 94 mln zł na edukację i naukę.

Przed budżetem na przyszły rok, radni przyjęli też Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa.

16.12.2021 wroclawsesja sejmiku samorzadowego wojewodztwa dolnoslaskiegon/z marszalek cezary przybylskisejmik samorzadowy sesja politykagazeta wroclawskapawel relikowski / polska press

Radni zdecydowali w sprawie budżetu Dolnego Śląska na 2022 rok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dla czego GW nic nie piszę o Śmierć dwójki studentów wrocławskiej uczelni , czy to już tylko portal dla Ukraińców czytających PO polsku ?
G
Gość
16 grudnia, 20:04, Zdzich Wrocławski:

To Romowie decydują o budżecie Wrocławia? Jakim cudem gość z cygańskim łańcuchem na szyi, decyduje o naszym budżecie!?

Popatrz jakie towarzycho reprezentuje PiS. Dowiesz się wtedy że jakiś Rom idealnie do nich pasuje.

Z
Zdzich Wrocławski
To Romowie decydują o budżecie Wrocławia? Jakim cudem gość z cygańskim łańcuchem na szyi, decyduje o naszym budżecie!?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie