Dofinansowanie ma wynieść do 5 tysięcy złotych. To większość ale nie całość kosztów zabiegu. Jego średnia cena to 7,5 tys złotych. Resztę para będzie musiała wyłożyć z własnej kieszeni. Do programu będą mogli przystąpić partnerzy (nie muszą być małżeństwem) którzy wcześniej bezskutecznie starli się o dziecko co najmniej 12 miesięcy i wykorzystali inne dostępne metody leczenia niepłodności. Dofinansowanie zabiegu będą mogli dostać tylko raz.
Po tym jak uchwała wejdzie w życie wrocławski magistrat ogłosi konkurs na „operatora” czyli ,klinikę, która będzie zajmować się wykonywaniem zabiegów in vitro.
Dyskusja – jak na debatę światopoglądową – była bardzo spokojna i kulturalna. Radny Piotr Maryński przypomniał stanowisko Kościoła Katolickiego, negatywne, wobec metody in vitro a radny Robert Pieńkowski odczytał list Akcji Katolickiej krytykujący projekt uchwały. W ławach dla publiczności pojawiło się kilka osób z plakatami krytykującymi in vitro i finansowanie tej metody z miejskiej kasy.
Dominik Kłosowski z SLD odpowiedział: mam ogromny szacunek dla Katolików, do waszej wiary i do tego co robicie. Ale niepłodność jest chorobą. Dodał, że powinno się korzystać w leczeniu chorób z wszystkich dostępnych metod. - Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i szczęście ludzi.
- Nie zamieniajmy tego w kulturalną ale jednak ideologiczną dyskusję – dodał radny Michał Górski z Koalicji Obywatelskiej. - Nie mieszałbym do tego ideologii ani religii. Powoływanie się na argumenty religijne jest nie na miejscu.
Ostatecznie projekt poparło 21 radnych, przeciw było osiem osób a siedem wstrzymało się od głosu.
Minutą ciszy uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
VIDEO //get.x-link.pl/0684b786-9168-dd1a-edac-9c2a1274a5dc,2e6b7d27-6563-b81a-b508-7c594d2eb6ca,embed.html
FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.