Radni przyjęli wzór deklaracji śmieciowej, a spółdzielnie i zarządcy nieruchomości protestują

Magdalena Kozioł
fot. Janusz Wójtowicz
To zarządcy nieruchomości wypełniać będą dokument, na podstawie którego naliczone zostaną wrocławianom opłaty za odpady od 1 lipca. Z tego powodu protestują. Wystosowali w tej sprawie list do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

DEKLARACJA ŚMIECIOWA - POBIERZ I WYPEŁNIJ

Przeciwko takiemu rozwiązaniu na wczorajszej sesji sprzeciwili się także radni Platformy Obywatelskiej. - To jest obowiązek mieszkańców - podkreślał Sebastian Lorenc.

ZOBACZ TEŻ: Wrocławski Punkt Przetwarzania Odpadów - pomysł PO na kwestię śmieci

Zirytowany Jarosław Krauze, szef klubu Rafała Dutkiewicza, apelował do PO: - Wystąpcie do marszałka Sejmu o interpretację zapisów ustawy i szybką ścieżkę legislacyjną, by ten przepis zmienić. Ta deklaracja jest przygotowana na różne warianty. Taki, by składali go zarządcy nieruchomości i taki, do wypełnienia przez wrocławian.

LIST DO RAFAŁA DUTKIEWICZA - CZYTAJ

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rs

Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dz. U. z 2012r. poz 391, 951, z 2013r. poz 21, 228
Art. 2 pkt 3

k
krystian

Moja wspólnota mieszkaniowa korzysta z usług firmy Gestor i koszta nie są jakieś ogromne, a za to mamy raporty z dokonań, czynności podjętych. Jak dla mnie firma jest bardziej wiarygodna od jednostki, którą byśmy z rekrutowali poprzez ogłoszenie.

v
vb

No dobrze, proszę więc o podstawę prawną przekazania przez zarządcę danych osobowych, metraży właścicieli lokali mieszkalnych jakiejś spółeczce ekosystem. To miasto chce pobrać podatek i to jest jego problem ustalić te dane w oparciu o Księgi Wieczyste, meldunek, rejestr gruntów.

G
Gość

Jak cię nie stać to zamień na małą. Kto jest za?

F
Fix

Gdybyś przejrzał protokoły z obrad Sejmu to bardzo byś się zdziwił kto glosował za tą ustawą

c
chodzić

na zebrania. Samo się nie zrobi.

M
Mandingo

Znaczy jak sobie wybraliśmy? Myśmy kupili nasz domek jako jeden z ostatnich i ten Zarząd był już. Mówienie, że mogę sobie wybrać Zarząd to jakieś brednie. Przecież na te zebrania w marcu nikt nie chodzi poza zarządem. To jak ich obalić?

g
gość

Jak zwykle problem w kasie. A to dlatego jak zobligować wszystkich do segregacji śmieci na budynku gdzie jest 96 lokali. komu przypisać karę za brak segregacji. Kogo obciążyć jak 15 % lokatorów nie płaci. To nie problem w czytaniu ustawy i innych przepisów. Ale problem w naliczeniu.Jak obciążyć jeżeli trzeba zapłacić więcej niż otrzyma się od użytkowników lokali. To Zarządca będzie musiał się sądzić o te kwoty - może po 5 latach je otrzyma. Ale zapłacić gminie trzeba teraz. Skąd? Odpowiedź jak jesteś taki mądry.

l
lokator

Bardzo słusznie, zwłaszcza warunek o karalności za fałszywe oświadczenia - skończyło by się (może) oszukiwanie przez część wynajmujących mieszkania i właścicieli!

l
lokator

Haj zwykle - w gówn...y sposób przygotowana ustawa przez nieudaczny rząd PO.

F
Fix

To, że zarządcy we wspólnotach mieszkaniowych lub organy spółdzielni mieszkaniowych powinny pełnić rolę pośrednika w zbieraniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach wielolokalowych jest optymalnym rozwiązaniem.

Podobną rolę mają już od lat w odniesieniu do podziału kosztów ciepła zakupionego dla poszczególnych budynków którymi zarządzają, jak i w zakresie rozliczania kosztów zużycia wody i odprowadzenia ścieków.

Problem polega na tym, że ustawodawca nie przewidział odpowiednich rozwiązań nakładających obowiązek składania pisemnego oświadczenia przez każdego właściciela lokalu o ilości osób faktycznie korzystających z lokalu.

W obecnym stanie prawnym nie ma podstaw domagania sie od właścicieli lokali oświadczeń o ilości osób faktycznie korzystających z lokalu.

W ustawie powinien być zapis, ze właściciel lokalu lub lokator mieszkania spółdzielczego obowiązany jest powiadomić pisemnie zarządcę (spółdzielnię) o ilości osób faktycznie korzystających z lokalu i o każdorazowej zmianie w tym zakresie.
Oświadczenie takie powinno być składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Dopiero na tej podstawie zarządcy i spółdzielnie powinny wypełniać deklaracje dot. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

.

Widać że w mieście dbają o to by Prezes smieciowej spółki nie miał zbyt dużo roboty-ciekawe kiedy zrobią tam wietrzenie stołków bo na razie sukcesów nie ma.....

E
Ewa

Akurat we Wrocławiu ilość osób faktycznie korzystających z lokalu nie ma zasadniczego wpływu na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdyż ta opłata będzie kalkowana wg. powierzchni lokalu.
Tylko w niektórych przypadkach będzie naliczana wg. ilości osób.
Szczegóły w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia z 14 lutego 2013r. w sprawie metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek tej opłaty

@Racjonalista

Zależy tym,którzy mają mieszkania pod wynajem.

ś
śmieciowy

Nie tak do końca Zarządcy powinni to robić. A co w sytuacji kiedy w mieszkaniu pod wynajem zameldowana jest jedna osoba ,a mieszka pięć.Albo mieszka u mnie syn brata,który tu studiuje i nie jest zameldowany/przykład/ Również produkuje śmieci, a nie płaci. To nagminna praktyka w przypadku studentów .Powinni to robić mieszkańcy pod rygorem grzywny w przypadku złożenia deklaracji niezgodnej z prawdą. Okaże się,ze mamy ,przykładowo wyprodukować 1000 ton a wywozimy 10 000 ton.Kwestia wypełnienia formularza ,to pięć minut.I to właściciel lub najemca będzie odpowiadał głową za "lewą" deklarację. Ciekawe ,komu zależy na przekrętach ? Bo widać to gołym okiem.

Dodaj ogłoszenie