Łukasz Konstanty
Johannes Klaebo wygrał sprint w Lillehammer.
Johannes Klaebo wygrał sprint w Lillehammer. Fot. PAP/EPA/Heiko Junge
Szwedka Emma Ribom wygrała w norweskim Lillehammer sprint Pucharu Świata w biegach narciarskich. Wśród mężczyzn najszybszy był Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Monika Skinder i Maciej Staręga odpadli w ćwierćfinale i uplasowali się, odpowiednio, na 16. i 20. pozycji.

Monika Skinder na 16. pozycji w Lillehammer

W rywalizacji kobiet za plecami Ribom uplasowały się jej rodaczka Maja Dahlqvist, a także Norweżka Tiril Udnes Weng. Ribom odniosła drugie zwycięstwo w sezonie, triumfowała także przed tygodniem w fińskiej Ruce. Monika Skinder, jedyna Polka, która startowała w sprincie, odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 16 pozycji.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Tiril Udnes Weng - 432 pkt, druga jest Amerykanka Jessica Digins - 330 pkt, a trzecia Szwedka Frida Karlsson - 327 pkt. Na 44. pozycji jest sklasyfikowana Skinder z dorobkiem 60 pkt. Izabela Marcisz jest 52. - 53 pkt.

Maciej Staręga odpadł w ćwierćfinale sprintu

W rywalizacji mężczyzn triumfował Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, drugie miejsce w finale zajął Włoch Federico Pellegrino, a trzecie Norweg Even Northug. Maciej Staręga odpadł w ćwierćfinale i uplasował się na 20. miejscu. Kwalifikacji nie przebrnął z kolei Kamil Bury i ostatecznie został sklasyfikowany na 33 pozycji.

W klasyfikacji generalnej PŚ Klaebo jest drugi z dorobkiem 430 pkt. Prowadzi Norweg Paal Golberg - 450. Trzeci jest Pellegrino - 349. Z Polaków najwyżej, na 29. pozycji jest Maciej Staręga - 102 pkt. Dominik Bury zajmuje 63. lokatę - 46 pkt, a na 72. miejscu jest Kamil Bury - 40 pkt.

W niedzielę zarówno panie jak i panowie rywalizować będą na dystansie 20 km. Kobiety do zmagań przystąpią o 10.45, start mężczyzn zaplanowano na godzinę 13.00.

Od tego sezonu kobiety i mężczyźni w PŚ rywalizują na tych samych dystansach.