Łukasz Konstanty
Mariola Wiertelak i jej koleżanki z KPR Gminy Kobierzyce zakończyły już przygodę z europejskimi pucharami. Fot. Andrzej Szkocki/Polska Press
Piłkarki ręczne KPR Gminy Kobierzyce zremisowały na wyjeździe z Iuventą Michalovce 25:25 (11:12) w meczu rewanżowym 1/8 finału Pucharu EHF i odpadły z rozgrywek. Pierwsze spotkanie zespół ze Słowacji wygrał 22:20.

Iuventa minimalnie lepsza w pierwszej połowie

Zawodniczki z Kobierzyc pojechały do Słowacji z misją odrobienia dwóch bramek z pierwszego spotkania. Po niespełna 10 minutach meczu w Michalovcach ta strata wynosiła już jednak sześć bramek. Podopieczne trenerki Edyty Majdzińskiej źle weszły w spotkanie i rywalki szybko odskoczyły na 5:1.

Opiekunka polskiego zespołu poprosiła o czas. Przerwa podziałała pozytywnie, bo Kobierki zdobyły trzy bramki z rzędu (4:5) i miały nawet szansę na doprowadzenie do remisu po rzucie Aleksandry Olek.

Kolejne minuty nie były już tak udane dla brązowych medalistek mistrzostw Polski i rywalki odskoczyły na trzy gole (8:5). Taka przewaga utrzymywała się do stanu 11:8, kiedy najpierw skutecznym rzutem akcję wykończyła Olek, a kilka chwil później do siatki trafiła Brazylijka Vitoria Macedo.

Przez kolejne blisko cztery minuty oba zespoły nie mogły znaleźć sposobu na trafienie do siatki. Tuż przed przerwą przełamały się miejscowe, ale Macedo zdołała zmniejszyć straty do jednej bramki.

Zacięta druga połowa meczu Iuventa - KPR

Prawdziwe emocje zaczęły się w drugiej połowie. Najpierw trzecią dwuminutową karą i automatycznie czerwoną kartką została upomniana Iryna Kompanniets, a chwilę później Natalia Janas doprowadziła do remisu (12:12).

Kolejne minuty były wyrównane i nie brakowało ostrej walki. Kwadrans przed końcem mecz zakończyła Małgorzata Buklarewicz, która za trzecie wykluczenie ujrzała czerwoną kartkę. Wcześniej Ukrainka Alona Szupyk dała KPR pierwsze prowadzenie (16:15), a chwilę później Janas miała okazję je podwyższyć.

Walka o awans do ćwierćfinału trwała niemal do ostatnich sekund. Na niewiele ponad dwie minuty przed końcem Olek wyprowadziła KPR na 23:22, ale za chwilę na dwie minuty wykluczona została Szupyk. Na gola Iuventy trafieniem zdołała odpowiedzieć jeszcze Janas, ale grająca w przewadze ekipa słowacka zdobyła dwa gole z rzędu i w tym momencie losy awansu były rozstrzygnięte (25:24).

Do końca pozostawało 30 sekund i KPR musiał w tym czasie zdobyć trzy gole, aby wyrównać wynik dwumeczu. Do remisu doprowadziła Macedo i na tym przygoda zespołu z Dolnego Śląska z europejskimi pucharami się zakończyła.

Puchar EHF - 1/8 finału (mecz rewanżowy)
Iuventa Michalovce - KPR Gminy Kobierzyce 25:25 (12:11).

Pierwszy mecz: KPR - Iuventa 20:22.
Awans: Iuventa.

KPR Gminy Kobierzyce: Beata Kowalczyk, Patrycja Chojnacka – Alona Szupyk 6, Vitoria Macedo 4, Aleksandra Olek 3, Natalia Janas 3, Małgorzata Buklarewicz 3, Mariola Wiertelak 2, Zorica Despodovska 2, Karolina Wicik 2.

Najwięcej bramek dla Iuventy: Alena Dvorscakova 9, Patricia Wollingerova 7, Anastasja Krivokapic 3.