Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pstryknij wraka: Jest decyzja o usunięciu kolejnego auta

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Citroen C15 szpecący ulicę Odrzańską niedługo zostanie odholowany
Citroen C15 szpecący ulicę Odrzańską niedługo zostanie odholowany Czytelnik
Zapadła decyzja o odholowaniu wraka, który od dawna stoi przy ulicy Odrzańskiej na Starym Mieście. Samochód jest stosunkowo nowy i nie spełniał początkowo wymogów, by mógł zostać od razu usunięty. Ustalono jego właściciela, ale urzędnicy nie byli w stanie się z nim skontaktować. Auto niedługo zniknie z ulicy i przestanie szpecić miasto.

Citroen C15 stoi przy ulicy Odrzańskiej 24 od kilku lat. Początkowo wyglądał dobrze, ale z każdym kolejnym miesiącem jego stan się pogarszał. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę usunięcia samochodu już w 2018 roku. Kolejny raz konieczność tę podniosła nasza Czytelniczka, która przysłała do nas prośbę o jego odholowanie w ramach naszej akcji Pstryknij wraka.

- Aby móc zabrać dany pojazd, musi on spełniać konkretne wymogi. Chodzi tutaj o brak tablic rejestracyjnych lub widoczne przesłanki mówiące o tym, że jest on długotrwale nieużytkowany, czyli na przykład: powybijane szyby czy zbite lampy, a także brak powietrza w kołach czy roślinność porastająca wrak - tłumaczy rzecznik straży miejskiej we Wrocławiu, Waldemar Forysiak.

Citroen stojący przy ulicy Odrzańskiej tych wymogów dwa lata temu nie spełniał, gdyż wyglądał dobrze i był kompletny. Konieczne okazało się więc zastosowanie innej, bardziej długotrwałej procedury.

Strażnicy miejscy skierowali do wydział środowiska i rolnictwa urzędu miasta wniosek o uznanie samochodu za odpad. Niezbędne było więc powołanie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin, sprawdzał wartość pojazdu, a także jego stan. W tym samym czasie funkcjonariusze kontaktowali się z firmą, która jest właścicielem auta. Nikt jednak w siedzibie przedsiębiorstwa nie odbierał telefonu. Wysłano informację listownie. Należało więc poczekać dwukrotnie na zwrotki z poczty o nieodebraniu korespondencji. Dopiero wówczas możliwe było podjęcie decyzji, że citroen to odpad.

- Czekamy teraz na tytuł wykonawczy do decyzji. Wysłaliśmy także informację o niej do właściciela pojazdu, musimy otrzymać kolejne zwrotki, że nie odebrał on tych pism. W innym przypadku działalibyśmy wbrew prawu - mówi Aleksandra Jankowska ze straży miejskiej we Wrocławiu.

Odholowanie citroena planowane jest na początek kwietnia. Dziś jest już jasne, że to wrak. Nie ma tablic rejestracyjnych, a także powietrza w kołach.

Nasza akcja nadal trwa. Zdjęcia kolejnych wraków wraz z ich lokalizacją i opisem można przesyłać mailowo na adres: [email protected].

ZOBACZ TEŻ:

Pstryknij wraka - akcja portalu GazetaWroclawska.pl  cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od połowy lutego przysłaliście do nas już ponad 300 zgłoszeń samochodów i innych pojazdów, które zaśmiecają wrocławskie osiedla. Urzędnicy i strażnicy miejscy mają pełne ręce roboty. Każdy przypadek rozpatrywany jest osobno. Przypominamy, że straż miejska może pomóc w usuwaniu wraków, które nie znajdują się na terenie prywatnym, albo pod administracją wspólnot mieszkaniowych. W tych przypadkach konieczność interwencji trzeba zgłaszać swojemu zarządcy. Zobaczcie na kolejnych slajdach wraki, których zdjęcia dostaliśmy od internautów - posługujcie się klawiszami strzałek, myszką lub gestami. Czekamy na kolejne zgłoszenia. Piszcie na wraki@gazeta.wroc.pl

Pstryknij wraka! Kolejne zgłoszenia są już w straży miejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska