PSOR: nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia nowych regulacji dla 3 neonikotynoidów

Oprac. AGW
pixabay.com
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin odniosło się do wyników raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Raport dotyczy oceny ryzyka dla pszczół dziko żyjących i miodnych związanego ze stosowaniem neonikotynoidów.

W ostatnich dniach opublikowano raport EFSA, który traktuje o wpływie neonikotynoidów na pszczoły. Greenpeace podkreśla, że środki te są poważnym zagrożeniem dla owadów miododajnych. Pisaliśmy o tym tu: 3 najczęściej stosowane środki z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół

Swoje stanowisko w tej sprawie przesłało Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. "PSOR z uwagą przyjęło wnioski płynące z raportu opublikowanego 28 lutego br. przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dotyczącego oceny ryzyka dla pszczół dziko żyjących i miodnych, związanego ze stosowaniem neonikotynoidów".

Stowarzyszenie wskazuje na niewykonalność części wymogów z 2013 roku i zastanawia się nad wiarygodnością wyników. "Wnioski z raportu opierają się na wytycznych EFSA z 2013 roku (draft Bee Guidance Document), które po 5 latach od ogłoszenia są nadal odrzucane przez większość państw członkowskich. Spełnienie części z wymogów w nich zawartych jest niewykonalne, co czyni ten dokument niepraktycznym; w rezultacie od 2013 roku nie został on zatwierdzony. Posługiwanie się tym dokumentem jako podstawą do jakiejkolwiek oceny naukowej rodzi wątpliwość co do wiarygodności uzyskanych wniosków".

Dalej czytamy w stanowisku PSOR:

"Obecnie w Europie nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia nowych regulacji dotyczących stosowania trzech neonikotynoidów (imidakloprid, klotianidyn, tiametoksan). Dane dotyczące zdrowia pszczół zebrane przez Komisję Europejską oraz EFSA pokazują, że na zdrowie pszczół wpływa wiele czynników, jak np. obecność szkodników i patogenów, utrata siedlisk oraz niedochowanie prawidłowych praktyk rolniczych i pszczelarskich.

W następstwie wprowadzenia na terenie UE w 2013 roku zakazu stosowania trzech ww. neonikotynoidów liczne przeprowadzone niedawno badania, między innymi badanie zrealizowane przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, wykazały, że ze względu na brak dostępu do omawianych neonikotynoidów rolnicy stosują więcej starszych i mniej skutecznych środków chemicznych. Oznacza to również więcej oprysków i mniej zabiegów zaprawiania nasion. Na przykład w Polsce do ochrony rzepaku ozimego rolnicy używają 337% więcej środków (w postaci oprysków) niż miało to miejsce przed wprowadzeniem restrykcji wobec neonikotynoidów (zaprawy), zgodnie z danymi firmy badawczej Kleffmann Group".

Zapylanie jest podstawą rolnictwa, dlatego ochrona dobrostanu pszczół jest wspólnym obowiązkiem wszystkich zaangażowanych stron: rolników, pszczelarzy i przemysłu. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin realizuje różnorodne działania i projekty mające na celu kompleksowe informowanie i edukację w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin.

Zobacz też:76% produkcji żywności w Europie opiera się na zapylaniu. Jest strategia przetrwania

Źródło: informacja prasowa

Wideo

Materiał oryginalny: PSOR: nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia nowych regulacji dla 3 neonikotynoidów - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie