Przyznano stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia na 2022 r. Wyróżnione zostały 22 osoby

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk gratulował tegorocznym stypendystom. Zdjęcie ilustracyjne
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk gratulował tegorocznym stypendystom. Zdjęcie ilustracyjne Janusz Gajdamowicz
Udostępnij:
Kolejnych 22 artystów otrzymało stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia. W szóstym naborze, na I półrocze i cały 2022 r., złożonych zostało łącznie 68 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 7 dziedzinach. Łącznie w sześciu dotychczasowych edycjach przyznano 130 stypendiów artystycznych.

– Mam nadzieję, że nasze stypendia pomogą w realizacji planów zawodowych i pasji, a także będą działały na korzyść miasta, zarówno tu, we Wrocławiu, jak i poza jego granicami. Wierzę też, że środki przeznaczone na ten cel zostały dobrze wydane – mówił podczas uroczystego wręczenia stypendiów we wrocławskim ratuszu prezydent Jacek Sutryk.

Uczestniczący w uroczystości Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia wyraził zadowolenie, że miasto mogło udzielić takiego wsparcia na realizację artystycznych przedsięwzięć. - Program stypendialny przynosi znakomite efekty, jesteśmy poruszeni wieloma pracami, które powstały w poprzednich edycjach – dodał. Tegoroczne stypendia zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 7 dziedzinach: film (1), literatura (2), muzyka (3), taniec (1), teatr (3), sztuki wizualne (10), upowszechnianie kultury (2).

ZOBACZ TAKŻE:

O swoich projektach opowiedzieli też nagrodzeni artyści. Krystyna Czerni, stypendystka w dziedzinie literatury, będzie zajmowała się opracowaniem korespondencji Tadeusza Różewicza z profesorem Mieczysławem Porębskim. – To ogromna praca, aby spisać, ułożyć chronologicznie i opatrzyć przypisami blisko 500 listów od 1946 do 2012 roku – wyjaśnia Czerni. – Fascynujące jest to, że jesteśmy dopuszczeni do konfidencji, włączamy się w rozmowę jako słuchacze. Zwierzenia, rozterki, opinie, nie zawsze zresztą cenzuralne, przybliżają postać poety, bardzo dla Wrocławia ważną i postać prof. Porębskiego, jego wielkiego przyjaciela – dodaje.
Z kolei Jagoda Dobecka przygotowuje projekt zatytułowany „Nawiedzają mnie myśli o tym, co zostało”, a związany bezpośrednio ze Wzgórzem Gajowym (na Tarnogaju), jej ulubionym miejscem spacerów. – To przestrzeń po pewnym upadku, bo niegdyś złożono tam gruzy z Wrocławia, które są jeszcze zresztą widoczne, ale z niesamowitą roślinnością, inną niż w przestrzeni miejskiej – opowiada. W projekcie artystka wykorzysta krajobraz do opowiedzenia historii po katastrofie i ten krajobraz ma przedstawiać nową kulturę odradzającą się na zgliszczach poprzedniej – tłumaczy. Na wzgórzu staną wykonane przez artystkę rzeźby z materiałów z recyklingu. – Chciałabym, aby pozostały w tej przestrzeni na dłużej i zobaczyć, jak będą rezonowały z wrocławianami. Planowany jest też piknik z mieszkańcami o historii, ale też roli Wzgórza Gajowego w przyszłości – dodaje Dobecka.

Lista stypendystów VI edycji programu:

Film
1. Magdalena Zambrzycka - Absolwentka Wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, od 2018 doktorantka tej uczelni. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Montaż i udźwiękowienie filmu dokumentalnego „Ulice Arkadii”.

Literatura
2. Krystyna Czerni - Pisarka, krytyk i historyk sztuki. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za książki i publikacje krytyczne. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Opracowanie edytorskie korespondencji Tadeusza Różewicza z Mieczysławem Porębskim z lat 1946-2012.
3. Ewa Jarocka - Z wykształcenia magister sztuki. W 2014 roku ukończyła Studium Literacko-Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła dyplom z poezji u Romana Honeta. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Ideologia”.
4. Piotr Bednarczyk - Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Cezarego Duchnowskiego. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kompozycja i prawykonanie utworu „Mrowienie”.

Muzyka
5. Monika Kruk - Pianistka, kameralistka, pedagog, animatorka kultury, pracownik naukowy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hommage à Paul Caro.
6. Mateusz Ryczek - Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Skomponowanie i prawykonanie utworów „Pasja” oraz „Pieśni Aurelii”.

Taniec
7. Eloy Moreno Gallego - Ukończył Wydział Sztuk Scenicznych, Muzyki i Tańca na Politechnice Jesús Marín w Maladze, taniec klasyczny i współczesny w Konserwatorium Tańca „Pepa Flores” w Maladze oraz filologię angielską na Uniwersytecie w Maladze, jest artystą multidyscyplinarnym. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: El Hoy, el Ayer, el Mañana (z hiszpańskiego Dzisiaj, Wczoraj, Jutro).

Teatr
8. Maciej Kowalczyk - Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Teatr na Trójkącie.
9. Anna Wakulik -Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Strefa Ciszy”.
10. Dagmara Włoszek-Rabska - Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Jałowi”.

Sztuki wizualne
11. Yuriy Biley - Artysta wizualny i kurator. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Sprzątam tylko u siebie w domu.
12. Jagoda Dobecka - Absolwentka pracowni malarstwa prof. Krzysztofa Skarbka i pracowni multimediów prof. Pawła Jarodzkiego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nawiedzają mnie myśli o tym, co zostało.
13. Matĕj Frank - Artysta wizualny, mieszkający i pracujący we Wrocławiu i w Wiedniu. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Czas x człowiek x przestrzeń.
14. Joanna Kaucz - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu- dwóch kierunków studiów: Wydziału Grafiki i Wydziału Malarstwa. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Nobis est semper vivere” – o zatrzymanym wizerunku w hołdzie sarmackiej tradycji portretów trumiennych.
15. Katarzyna Kmita - Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Contrafactur.
16. Małgorzata Kulik-Rzytka - Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa. Aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Mięso, kwiaty i śpiew ptaków, czyli rok z życia wrocławskiej Hali Targowej.
17. Tomasz Kulka - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hybrydy - cykl przestrzennych obrazów inspirowanych architekturą i roślinnością Wrocławia.
18. Zofia Pałucha - Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorantka na na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Counterimage.
19. Beata Stankiewicz-Szczerbik - Absolwentka Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała u prof. Zbigniewa Horbowego. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Misericordia. Znaczenie wyboru.
20. Joanna Synowiec-Jeżewska - Artystka i kuratorka - tworzy wydarzenia artystyczne, wystawy, obiekty, książki. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Matka Ziemia”.

Upowszechnianie kultury
21. Agata Ciastoń - Doktor nauk o kulturze, niezależna kuratorka, nauczycielka, autorka tekstów. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Od Bundesautobahn 4 do autostrady A4 i z powrotem.
22. Agata Gabiś - Doktor historii sztuki, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Historii Kultury Materialnej. Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hutmenizacja pracy - katalog dziedzictwa materialnego (budynki, rzeźby) i niematerialnego (kultura) zakładu przemysłowego Hutmen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 stycznia, 11:28, Gość:

Przestańcie mamrotać. Gazeta PiS owska. Tytuł typowy aby wywołać zawiść. Sutryk nic nie rozdaje. To cykliczna nagroda Prezydenta Wrocławia dla artystów. To nie ma nic wspólnego z populizmem pisowsikm i rozdawnictwem, którymi kupują głosy od prostego ludu. Ta nagroda przyznawana jest cyklicznie za pracę i twórczość.

To są cykliczne nagrody przyznawane od czasów Manifestu PKWN dla ludzi z komunistycznej międzynarodówki.

K
KOKA-Inka
Zawsze to niby niewiele , ale jednak powiększający się elektorat na drugą kadencję prezydencką , bo z rodzinami to już robi się spora grupka , to samo dotyczy rozdętej biurokracji , gdzie każdy z rodziną jest jego wyborcą...BO...gdyby zmienił się prezydent , to córeczka czy synek musieliby iść do prawdziwej pracy , a tak udają że pracują , a my stoimy w długich kolejkach bo oni piją kawę lub objadają się ciastkami...
G
Gość
Przestańcie mamrotać. Gazeta PiS owska. Tytuł typowy aby wywołać zawiść. Sutryk nic nie rozdaje. To cykliczna nagroda Prezydenta Wrocławia dla artystów. To nie ma nic wspólnego z populizmem pisowsikm i rozdawnictwem, którymi kupują głosy od prostego ludu. Ta nagroda przyznawana jest cyklicznie za pracę i twórczość.
G
Gość
Stary temat pokazany już w filmie "Poszukiwany poszukiwana" gdzie skupowano przeciętne prace aby twórcy mogli przeżyć.
G
Gość
25 stycznia, 23:27, Gość:

Te stypendia to nic innego, jak zmodernizowana, dawna forma interwencyjnego skupu "dzieł sztuki". Forma ta, rozdawania pieniędzy, jest mniej kosztowna i nieco bardziej racjonalna, niż skup interwencyjny. Jednakże nie zmienia to faktu, że wytwórcy knotów w postaci tzw. przedsięwzięć stypendialnych, powinni sami zarobić na swoje utrzymanie. Szczególnie ci, którzy są laureatami wielu nagród i wyróżnień lub o dużym dorobku zawodowym, czy artystycznym. Przecież z jakiegoś powodu je otrzymali. A, tak w ogóle, co to jest "przedsięwzięcie stypendialne"? Czy była gdzieś ogłoszona lista ulubionych przez władców naszego miasteczka lista "przedsięwzięć stypendialnych "?

Dlaczego ta forma obdarowywania tzw. artystów , pieniędzmi wrocławian, jest mniej kosztowana, od interwencyjnego skupu? No, bo nie ma wydatków związanych z przechowywaniem knotów zakupionych w trakcie skupu. Jest taniej.

26 stycznia, 9:15, Tfu:

K 40 mld zł dajecie na nierobow z 500 plus , siedzą na d I oglądają seriale albo.pija , wy k pisowskie po jeby radzieckie, a dla wybitnych Polaków wam kilka mln szkoda ? Wy mota łby zamiast głowy

Tekst mondrego to miło pszeczytać

G
Gość
A Tokarczuk nic nie będzie mieć dołożone.
T
Tfu
25 stycznia, 23:27, Gość:

Te stypendia to nic innego, jak zmodernizowana, dawna forma interwencyjnego skupu "dzieł sztuki". Forma ta, rozdawania pieniędzy, jest mniej kosztowna i nieco bardziej racjonalna, niż skup interwencyjny. Jednakże nie zmienia to faktu, że wytwórcy knotów w postaci tzw. przedsięwzięć stypendialnych, powinni sami zarobić na swoje utrzymanie. Szczególnie ci, którzy są laureatami wielu nagród i wyróżnień lub o dużym dorobku zawodowym, czy artystycznym. Przecież z jakiegoś powodu je otrzymali. A, tak w ogóle, co to jest "przedsięwzięcie stypendialne"? Czy była gdzieś ogłoszona lista ulubionych przez władców naszego miasteczka lista "przedsięwzięć stypendialnych "?

Dlaczego ta forma obdarowywania tzw. artystów , pieniędzmi wrocławian, jest mniej kosztowana, od interwencyjnego skupu? No, bo nie ma wydatków związanych z przechowywaniem knotów zakupionych w trakcie skupu. Jest taniej.

K 40 mld zł dajecie na nierobow z 500 plus , siedzą na d I oglądają seriale albo.pija , wy k pisowskie po jeby radzieckie, a dla wybitnych Polaków wam kilka mln szkoda ? Wy mota łby zamiast głowy

G
Gość
"na I półrocze i cały 2022 r." można jaśniej?
G
Gość
Te stypendia to nic innego, jak zmodernizowana, dawna forma interwencyjnego skupu "dzieł sztuki". Forma ta, rozdawania pieniędzy, jest mniej kosztowna i nieco bardziej racjonalna, niż skup interwencyjny. Jednakże nie zmienia to faktu, że wytwórcy knotów w postaci tzw. przedsięwzięć stypendialnych, powinni sami zarobić na swoje utrzymanie. Szczególnie ci, którzy są laureatami wielu nagród i wyróżnień lub o dużym dorobku zawodowym, czy artystycznym. Przecież z jakiegoś powodu je otrzymali. A, tak w ogóle, co to jest "przedsięwzięcie stypendialne"? Czy była gdzieś ogłoszona lista ulubionych przez władców naszego miasteczka lista "przedsięwzięć stypendialnych "?

Dlaczego ta forma obdarowywania tzw. artystów , pieniędzmi wrocławian, jest mniej kosztowana, od interwencyjnego skupu? No, bo nie ma wydatków związanych z przechowywaniem knotów zakupionych w trakcie skupu. Jest taniej.
G
Gość
25 stycznia, 12:57, Gość:

Nie jego pieniądze, to łatwo się rozdaje.

25 stycznia, 14:31, Tfu:

Powiedz to k socjalistom.z pisu , ile już socjale stanowią 33 procent , jak zapłacisz 100 zl podatku to 33 idzie na socjal, a.tu to masz młodych zdolnych ludzi , nasza przyszłość, to nie są jakieś Janusze kowalskie , czy fogle po kursach piekarniczych niepełnych durniu pisowski

Dlaczego durniu i od razu pisowski?

Spróbuj coś zrozumieć z tekstu. W większości przypadków stypendia dostały osoby o sporym dorobku zawodowym, często laureaci nagród przeróżnych. Obdarowanych, młodych i zdolnych nie ma wielu.

G
Gość
Do userów :) informujemy ze książkę listy skarg i zażaleń wydajemy po 24 :)

w ramach koncernu życzeń !!
G
Gość
Ja tam Lubiłem jak Kaczyńskich było dwóch !! bo zawszę wiedziałem ze któryś kłamie !!

teraz nie mam wyboru !!
G
Gość
Kolegom jak dawał premie to juz nie było takie pompy sąd zmusił Sutryka do ujawnienia prawdy
U
Urif
Heeh same sped alone i tęczowe tumany nic nie produkujące oprócz gówn...a i chałtury
G
Gość
25 stycznia, 17:27, Gość:

Publiczne pieniądze wyrzucone w błoto. Czy tacy artyści są przydatni społecznie?

Właśnie!! Wstrętne wykształciuchy, na co im te pienionszki, i tak som bogaci!!! Lepiej na samotne matki i dzieciomteczka by dali te pienionszki #!!

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie