Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicza perełka - Dolina Baryczy

km
Dolina Baryczy, to prawdziwa przyrodnicza perełka i jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie naszego kraju. Rozciągający się na pograniczu dwóch województw, dolnośląskiego i wielkopolskiego obszar ponad 300 zbiorników, które wielkością niejednokrotnie dorównują jeziorom, powoduje że jest to największy kompleks stawów rybnych w Europie.

1100 km szlaków turystycznych zachęca do zwiedzania Stawów Milickich rowerem, konno lub kajakiem. Wycieczkę warto rozpocząć w Rudzie Sułowskiej od wizyty w Centrum Edukacyjno-Turystycznym NATURUM, gdzie w pigułce prezentowane jest całe bogactwo Doliny Baryczy.

Na ciekawych historii regionu czeka Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy składające się z dwóch obiektów: Skansen z prezentacją narzędzi rybackich oraz Dom Rybaka obrazujący najnowszą historię Gospodarstwa Stawy Milickie. Rybackie oblicze regionu poznamy też dzięki pokazom technik połowu prezentowanych na specjalnym stawie oraz w budynku płuczki, gdzie zobaczyć można gatunki ryb słodkowodnych.

Niezmiennie od wieków największym skarbem Doliny Baryczy są ryby, a wśród nich król karp milicki. Dlatego w Naturum warto odwiedzić Gospodę 8 Ryb, gdzie serwowane są dania z lokalnych produktów. Pierwsze skojarzenie ze Stawami Milickimi jest zawsze takie samo: karp! Ryba, którą tak chętnie spożywamy podczas Wigilii poza sezonem cieszy się mniejszą popularnością. Kto odwiedzi Gospodę w Rudzie Sułowskiej ma szansę spróbować, jak ciekawe i smaczne są dania z tej ryby przez cały rok. Karp to nie jedyna ryba hodowana w Stawach Milickich, dlatego w Rudzie Sułowskiej można spróbować dań z jesiotra lub suma oraz innych gatunków słodkowodnych. Największym dotąd powodzeniem cieszy się półmisek ryb przygotowany z różnych gatunków ryb i w różnych technikach, z frytkami, surówkami i sosami.
Gospoda położona jest nad stawami z pięknymi tarasami nawodnymi i łowiskiem wędkarskim. Miejsce, to cieszy się dużym powodzeniem, dlatego na weekend warto dokonać wcześniejszej rezerwacji stolika.

Dodatkowe atrakcje przygotowane z myślą o dzieciach, to plac zabaw, zwierzyniec pełen kóz, owiec, osiołków, kucyków i koników polskich oraz zagroda z ptactwem domowym.
Dolina Baryczy to nie tylko stawy, ale też piękne, głównie sosnowe lasy, z występującymi w niektórych miejscach podmokłymi łęgami i olsami. Znaleźć można tutaj także okazałe lasy bukowe. Warto zobaczyć rezerwat przyrody „Olszyny Niezgodzkie“, który służy zachowaniu naturalnego obszaru bagiennego olszyn w zasięgu rzeki Ługi. Bardzo malowniczy teren, który podglądać można korzystając z niebieskiego szlaku turystycznego dostępnego także dla rowerzystów.

W Naturum natomiast znajduje się ścieżka zmysłów, która zachęca do poznawania natury poprzez bezpośredni kontakt sensoryczny z naturalnymi materiałami pochodzącymi z lasu. Ścieżka podzielona jest na strefy: dotykową, zapachową i dźwiękową. Dzięki interaktywnym tablicom umieszczonym na ścieżce poznajemy także florę i faunę Doliny Baryczy.

Dolina Baryczy stanowi niezwykle ważną ostoję fauny i flory. Dzięki temu, że stawy przypominają naturalne zbiorniki, z licznymi wyspami, pasami szuwarów, płyciznami, a także dzięki hodowanym rybom, znajdują tu miejsca do lęgów, zdobywania pokarmu i odpoczynku liczne gatunki ptaków wodno-błotnych. Na Stawach Milickich zanotowano dotychczas ok 300 różnych ptaków, a 180 z pośród nich właśnie tutaj zakłada swoje gniazda. Do tych ostatnich zaliczają się między innymi 4 gatunki perkozów (dwuczuby, rdzawoszyi, perkozek i zausznik), łabędzie niemy i krzykliwy, liczne gatunki kaczek, w tym bardzo rzadka podgorzałka, nielubiane przez rybaków rybożerne kormorany, bąki, bączki i czaple siwe, błotniaki stawowe, żurawie, zielonki i wiele innych. Niektóre, np. kolonijne śmieszki, rybitwy rzeczne, czarne i białowąse, można zobaczyć bez trudu, podglądanie innych wymaga wielu godzin poszukiwań i dużo cierpliwości. Na stawach polują bieliki, kanie czarne i rude, które gniazda zakładają w okolicznych lasach.
Naturalnym widokiem na stawach są duże gromady żurawi, czapli, kaczek, prekozów, bielików czy kormoranów, a czasami bywają tutaj nawet pelikany. W czasie przelotów ptaki zbierają się tu w ogromne, liczące czasem po kilkadziesiąt tysięcy osobników, grupy, tworząc niepowtarzalny spektakl. Dlatego warto się wybrać na wycieczkę Fotosafari odbywającą się wozem konnym z przewodnikiem na trasach w rezerwacie “Stawy Milickie” w kompleksie Ruda Sułowska. Podczas wycieczki prowadzone są obserwacje przyrodnicze w jednym najcenniejszych w Polsce siedlisk ptaków wodno-błotnych. Wycieczki organizowane są w CET NATURUM.

Stawy Milickie to niezwykle cenne dziedzictwo przyrodnicze, turyści odwiedzający te tereny muszą zaakceptować fakt ograniczonego poruszania się po rezerwacie. Odwiedzający rezerwat poruszając się poza wyznaczonymi trasami często nieświadomie przyczyniają się do strat w lęgach ptaków. Dlatego należy przestrzegać zakazów wejścia i poruszać się wyłącznie udostępnionymi trasami turystycznymi. W poruszaniu się po terenie rezerwatu pomaga nieodpłatna aplikacja Stawy Milickie dostępna zarówno na system Android i iOS. Dzięki aplikacji można sprawnie poruszać się po miejscach udostępnionych dla turystów i bezpiecznych dla przyrody.

Dla Gości chcących zatrzymać się w Dolinie Baryczy więcej niż jeden dzień czeka Hotel Naturum. 24 pokoje w standardzie czterech gwiazdek oraz dwie sale konferencyjne i kameralna strefa spa w Rudzie Sułowskiej, to dobre miejsce na weekend, konferencję czy imprezę okolicznościową.

Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na www.stawymilickie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska