Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do wakacji!

Redakcja
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje i czas letnich wyjazdów. To najwyższa pora, aby przypomnieć sobie, jakie są przywileje i obowiązki obywatela Unii Europejskiej podczas zagranicznych podróży. Ubezpieczenie zdrowotne, dokumenty podróżne, przydatne aplikacje mobilne – warto zadbać o te sprawy już dziś, aby z zagranicznych wojaży przywieźć tylko dobre wspomnienia!

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wiele zmieniło się w kwestii naszego podróżowania. Do niektórych z tych zmian już przywykliśmy, o innych z kolei wciąż warto przypominać, szczególnie przed sezonem urlopowym.

Wielu z nas niemal zapomniało już jak wygląda paszport, a możliwość jeżdżenia po Europie „na dowód” jest wymieniana w gronie największych plusów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Zawdzięczamy to uczestnictwu Polski w układzie z Schengen, który jest porozumieniem znoszącym kontrole na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi układu w zamian za wzmocnienie ochrony ich zewnętrznych granic. Do strefy Schengen należą 22 państwa Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Z samym dowodem osobistym bez obaw możemy też wybrać się do pozostałych 6 unijnych krajów nie będących sygnatariuszami układu oraz do Albanii, Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Monako, San Marino, Serbii, Watykanu, a nawet Gruzji. W razie wątpliwości warto zaglądnąć do poradnika „Polak za granicą” przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i dostępnego na stronie internetowej MSZ oraz ściągnąć podróżniczy niezbędnik w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej iPolak.

Inną strefą, która na stałe zagościła w świadomości wyjeżdżających Polaków i znacząco odmieniła podróże po naszym kontynencie, jest strefa euro. Do zalet wspólnej europejskiej waluty trzeba zaliczyć zwiększenie konkurencji poprzez możliwość łatwego porównywania cen, stabilizację poziomu inflacji czy pobudzenie handlu zagranicznego. Nad tymi sprawami niech debatują ekonomiści – dla turystów największą zaletą euro jest niewątpliwa wygoda i brak konieczności wymiany waluty po każdorazowym przekroczeniu granicy. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku osoba podróżująca po wszystkich ówczesnych krajach Unii Europejskiej, wymieniając pieniądze na każdej granicy, mogła zostawić połowę swoich funduszy w kantorach, nie dokonując przy tym żadnego zakupu! Dziś w strefie euro jest 18 krajów, a najnowszym członkiem na początku przyszłego roku ma zostać Litwa. Oprócz tego euro używane jest też w Andorze, Monaku, San Marino i Watykanie (na podstawie umów dwustronnych z Unią Europejską) oraz, co ciekawe, w Czarnogórze i Kosowie.

Wakacyjne szaleństwa, zmiany diety lub bliskie spotkania z miejscową fauną i florą czasami mogą skutkować koniecznością wizyty lekarskiej. W nagłych wypadkach możemy mieć prawo do opieki medycznej na takich samych zasadach i w takiej samej cenie, jak osoby ubezpieczone w kraju, do którego się udajemy. W tym celu należy jednak przed wyjazdem zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ jest uznawana we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Kartę można otrzymać bezpłatnie w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia po wypełnieniu prostego formularza. Nasze prawo do ubezpieczenia zostanie sprawdzone w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), nie musimy więc przedstawiać w tym celu żadnych dokumentów. Warto zgłosić się po EKUZ wcześniej, gdyż w okresie letnim możemy napotkać spore kolejki. Najwygodniej jednak złożyć wniosek internetowo na stronach NFZ – w takiej sytuacji kartę możemy odebrać osobiście lub otrzymać pocztą. Pamiętajmy, że EKUZ nie jest obowiązkowa, ale w razie kłopotów ze zdrowiem lepiej mieć ją w portfelu!

Oprócz problemów zdrowotnych zdarza się, że turystę za granicą dopadają poważniejsze tarapaty – zgubienie dokumentów, kradzież czy wypadek drogowy mogą skutecznie popsuć wymarzony urlop. W takich sytuacjach nieoceniona jest pomoc polskich służb konsularnych. Co jednak zrobić, jeśli w kraju, w którym wypoczywamy, nie ma naszego przedstawicielstwa dyplomatycznego? W takim wypadku możemy zgłosić się do placówki dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, która udzieli nam opieki konsularnej na takich samych zasadach, jak swoim obywatelom. To doskonały przykład europejskiej solidarności, która szczególnie uwidacznia się w obliczu sytuacji kryzysowych, jak klęski naturalne czy konflikty zbrojne. Oby takie sytuacje omijały nas w podróży, ale gdy już do nich dojdzie, pamiętajmy, że jako obywatele Unii Europejskiej zawsze możemy liczyć na pomoc.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław służy informacją w sprawach europejskich. Jeśli masz pytania dotyczące Unii Europejskiej, chcesz uzyskać poradę w kwestii praw przysługujących obywatelom UE, przedsiębiorstwom lub organizacjom, skontaktuj się z nami! Wybierając numer infolinii 00 800 6 7 8 9 10 11, uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.

Grzegorz Małyga – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska