Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do wiosny. To warto wiedzieć

Redakcja
pixabay.com
Agrotechnika upraw polowych w sezonie wiosennym 2017 – na co warto zwrócić uwagę. Wrzesień, w wielu rejonach kraju z wysokimi jak na tą porę roku temperaturami, spowodował dynamiczny rozwój rzepaków i, niestety, również bardzo duże nasilenie szkodników. Po ciepłym wrześniu nadszedł chłodny i wilgotny październik, który zdecydowanie nie zachęcał do pracy w polu. Rolnicy borykali się wówczas z terminowym siewem pszenicy czy brakiem jakiejkolwiek możliwości wjazdu w pole.

W okresie zimowym pojawiły się długo utrzymujące niskie temperatury sięgające nawet do – 20 st. C. Tam, gdzie że wcześniej wystąpiły opady śniegu, ozimina w dobrej kondycji dotrwała do wiosny. Tam, gdzie się to nie udało, doszło do miejscowych wymarznięć.

 

Jak poradzić sobie z problemami, jakie postawiła tegoroczna wiosna rolnikom, m.in. złym stanem plantacji pszenicy ozimej? Warto postawić na zabiegi dokrzewiające oparte na znanych substancjach taki jak chlorek chlormekwatu czy trinekspak etylu - będą one miały ogromne znaczenie w dokrzewieniu roślin, a co za tym idzie przyrost pędów kłosonośnych.

Specjaliści z Osadkowski proponują zasilenie ozimin mikroelementami OSD Mikro zboża i produktem Terra-Sorb foliar, który ma za zadanie dostarczenie dodatkowej energii do szybkiego wiosennego rozwoju.

 

Jeśli chodzi o nawożenie startowe ozimin zalecają podanie dużej dawki startowej azotu na zboża wymagające dokrzewienia (od 70 d0 90 kgN); tu wybór nawozów, które zawierają najszybciej działającą formę azotu (saletrzana) tj.: ZAKSAN lub RSM.

 

W przepadku rzepaku, który w pierwszym okresie będzie narażony na infekcje ze strony suchej zgnilizny kapustnych, warto zrobić zabiegi fungicydowe o działaniu regulacyjnym w połączeniu z mikroelementami zapewnią im niezbędna ochronę. W nawożeniu nowością jest preparat N-Lock, który umożliwia rolnikom połączenie dawek nawozowych w jedną pełną dawkę azotu. Preparat ten stabilizuje azot w glebie, a dokładnie formę amonową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska