Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa chorych na grypę, wielu trafia do szpitala. Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć?

Monika Fajge
Monika Fajge
Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Po szczegóły, kliknijcie w GALERIĘ.
Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Po szczegóły, kliknijcie w GALERIĘ. Mariusz Kapala / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
W ostatnim tygodniu września lekarze na Dolnym Śląsku odnotowali ponad 6600 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To o prawie 1500 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Aż 70 osób trafiło do szpitali – najwięcej w skali kraju. Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Szczegóły w GALERII

Mamy jesień, a więc sezon grypowy. Słupki zakażeń idą w górę. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, tylko w ostatnim tygodniu września w całej Polsce było prawie 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Rekordy biły województwa:

  • pomorskie – 25091
  • mazowieckie – 22345
  • wielkopolskie – 20865

Na Dolnym Śląsku mniej zachorowań, ale najwięcej hospitalizacji.

W woj. dolnośląskim w ostatnim tygodniu września na grypę zachorowało 6645 osób. To o prawie 1,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wtedy lekarze odnotowali 5159 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

W skali kraju, pod względem zachorowań na grypę, Dolny Śląsk plasuje się na siódmym miejscu, ale jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji, jesteśmy liderem. Aż 70 osób, z powodu dolegliwości grypowych, trafiło do szpitali, z tego najwięcej (prawie 50) walczyło z dolegliwościami ze strony układu oddechowego.

Chorych przybywa regularnie od początku września – średnio o tysiąc. W całym minionym miesiącu wirusa grypy “złapało” prawie 18 tys. Dolnoślązaków.

Coraz więcej chorych na grypę dzieci

Pod koniec września grypa i infekcje wirusowe dały się szczególnie we znaki dzieciom. W skali kraju aż 59 tys. spośród wszystkich chorych na grypę to osoby do 14. roku życia. Na Dolnym Śląsku zachorowało ponad 2700 dzieci. Wśród nich sporą grupę stanowiły maluchy w wieku do 4 lat.

  • dzieci do 4 lat – 1313
  • dzieci od 5 do 15 lat – 1457
  • osoby w wieku od 15 do 64 lat – 3105
  • osoby w wieku 65 plus – 770

Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Po szczegóły, kliknijcie w GALERIĘ.

– Jeśli chodzi o zajętość łóżek dziecięcych, to wynosi ona teraz około 80 proc. W minioną sobotę (8 października) zgłosiło się do nas 20 dzieci, z tego 12 zostało na oddziale. W niedzielę przyjęliśmy kolejnych dziewięcioro. Infekcji jest więcej, jak zwykle w sezonie jesienno-zimowych – powiedziała nam Anna Poznańska, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

– Poziom infekcji wśród dzieci jest nieco wyższy niż w roku ubiegłym w analogicznym okresie. We wszystkich województwach widzimy również tendencję wzrostową w stosunku do ubiegłego tygodnia. Najczęściej chorują dzieci w najmłodszej grupie tj. 0-4 lata i do lat 15. Nasi zachodni sąsiedzi zidentyfikowali w bieżącym okresie trzy największe grupy patogenów w tej grupie. Są to: rhinowirusy (HRV), wirus paragrypy i SARS-CoV-2 oraz wirus grypy i RS – mówi profesor Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Po szczegóły, kliknijcie w GALERIĘ.

Czym różni się grypa od przeziębienia? Jak się zabezpieczyć? Po szczegóły, kliknijcie w GALERIĘ.

Przybywa chorych na grypę, wielu trafia do szpitala. Czym ró...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska