Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Dworcu Głównym PKP odsłonięto tablicę ku czci ks. Stanisława Orzechowskiego. Zasłużony kapłan przed laty głodował z kolejarzami

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Ks. Stanisław Orzechowski to znany dolnośląski kapłan. Zmarł w maju 2021 roku. Był kapelanem "Solidarności".
Ks. Stanisław Orzechowski to znany dolnośląski kapłan. Zmarł w maju 2021 roku. Był kapelanem "Solidarności". Maciej Rajfur
Przy budynku dworca Wrocław Główny odsłonięto tablicę poświęconą ks. Stanisławowi Orzechowskiemu, popularnemu "Orzechowi". To zasłużony kapłan, kapelan "Solidarności", który w czasach komuny podjął głodówkę z kolejarzami.

Na uroczystości przy pomniku św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy dworcu głównym zebrały się poczty sztandarowe środowiska kolejarskiego, kolejarze, rodzina śp. ks. Stanisława Orzechowskiego i członkowie duszpasterstwa akademickiego "Wawrzyny".

- Wszystko zaczęło się w październiku 1980 roku. Kiedy przedstawiciele "Solidarności" kolejarzy z całej Polski zebrali się w lokomotywowni Wrocław Główny i podjęli dramatyczną decyzję o rozpoczęciu protestu głodowego. Wieść rozpłynęła się po całej Polsce, a jedną z pierwszych osób, które przybyły do lokomotywowni, był ks. Stanisław. Nie każdy wie, że zdecydował przyłączyć się do kolejarzy i razem z nimi głodował. Wspomagał ich oczywiście także modlitwą - wspominał Jerzy Dul, Dyrektor Oddziału PKP PLK, solidarnościowiec.

Opowiadał o dużych zasługach ks. Orzechowskiego dla środowiska kolejarskiego. Kapłan z oddaniem pomagał rodzinom osób represjonowanych (aresztowanych i internowanych) przez władze komunistyczne.

- Jestem tego dobitnym dowodem. Kiedy mnie aresztowano, moja rodzina uzyskała od niego pomoc - oświadczył J. Dul.

"Orzech" odprawiał także Msze święte w rocznice protestu kolejarzy. U niego spotykała się również tajna komisja zakładowa "Solidarności" Kolejarzy Węzła Wrocław.

- Orzech był dobrym siewcą. Wiele jego inicjatyw przetrwało do dzisiaj np. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. To w 1984 roku ks. Orzechowski zaproponował organizację takiej pielgrzymki. I miesiąc później odbyła się jej pierwsza edycja. Druga sprawa to budowa duszpasterstw kolejarzy, którą właśnie zainicjował ks. Stanisław, nasz wielki przyjaciel - mówił Jerzy Dul.

Oprócz tego dzięki inicjatywie wspominanego kapłana kolejarze wrócili po latach komuny do obchodzenia swojego święta 25 listopada - w kościelne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Nową tablicę przy dworcu poświęcił ks. Jan Kleszcz. Kapelan kolejarzy w archidiecezji wrocławskiej poprowadził także modlitwę za brać kolejarską.

- 25 listopada obchodzimy wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Dzisiaj mamy sposobność, aby przynieść nasze dziękczynienia i prośby do niej. Cieszymy się, że mamy za co Panu Bogu dziękować, wierząc w jej wstawiennictwo. Fakt umieszczenia tablicy poświęconej ks. Orzechowskiemu każe pamiętać, że kolej nie pozostaje tylko instytucją w sferze gospodarczej, ale jest również służbą dla człowieka. To miejsce przez tę tablicę staje się miejscem szczególnej pamięci o ludziach bliskich braci kolejarskiej - mówił ks. Jan Kleszcz.

Podkreślił, że ks. Orzechowskiego cechowała ogromna determinacja w trosce o Polskę, a także wierność tradycji. "Orzech" pochodził z rodziny kolejarskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska