Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewijaki są w galeriach, urzędach i dworcach. Ale nadal ich brakuje

Błażej Organisty
Dziecko można przewinąć w urzędzie. Przewijak jest np. w urzędzie stanu cywilnego przy ul. Włodkowica
Dziecko można przewinąć w urzędzie. Przewijak jest np. w urzędzie stanu cywilnego przy ul. Włodkowica Tomasz Hołod
Przewijak pilnie poszukiwany. Z pewnością niejedna wrocławianka podczas spaceru z dzieckiem po mieście zastanawiała się, gdzie może przewinąć pociechę, nakarmić ją piersią lub podgrzać butelkę z jedzeniem. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniego miejsca nie jest może misją niemożliwą, ale na pewno nie jest również misją łatwą.

Jedną z takich poszukiwaczek jest Patrycja Radek, która często musi przewijać i karmić córkę w przestrzeni publicznej. Pani Patrycja nie lubi przesiadywać w domu, mówi o sobie, że jest osobą aktywną i lubi, kiedy mała Nina jej towarzyszy.

- O ile w lecie można sobie jakoś poradzić, o tyle zimą jest znacznie trudniej - ocenia wrocławianka. - Dopiero po zostaniu mamą przekonałam się, jak trudno jest znaleźć miejsce, w którym może towarzyszyć nam dziecko, w okresie kiedy jeszcze musi przebywać w wózku lub w okresie raczkowania - dodaje.

Pani Patrycja uważa, że ludzie odpowiedzialni za projektowanie przestrzeni publicznej często zapominają o najmniejszych mieszkańcach Wrocławia i ich rodzicach. Podobnego zdania jest Anna Iwaszyn, mieszkanka Jagodna.

- Uważam, że takie punkty obowiązkowo powinny znajdować się w każdej instytucji publicznej - sugeruje mama Kornelii i Mieszka.

We Wrocławiu punktów dla rodzica z dzieckiem przybywa od roku, kiedy w mieście otworzono Regionalny Bank Mleka.

- Od tego momentu powstało sześć punktów, w których mama może przewinąć i nakarmić dziecko - zauważa radna miejska Nowoczesnej - Agnieszka Kędzierska.

Kędzierska wspomniała o czterech punktach w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy Bulwarze Ikara, Powstańców Śląskich, Chociebuskiej i Kolistej), a także o punkcie w urzędzie miejskim na pl. Nowy Targ oraz o punkcie w Biurze Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego przy ul. Św. Antoniego. Ten ostatni zacznie działać w styczniu.

- Dodatkowo w Rynku, przy Sukiennicach, pojawiła się ławka wyposażona w przewijak, podłokietnik i podnóżek - wylicza dalej radna.

Kędzierska przyznaje, że na razie jest to kropla w morzu potrzeb. Na pierwszy ogień poszły biblioteki, ale radna stara się, aby miejsca z przewijakami pojawiły się także w parkach, domach kultury czy na stadionach.

W planach jest także stworzenie aplikacji, dzięki której mamy sprawdzą, gdzie znajdują się miejsca, w których zaspokoją potrzeby dziecka.

W urzędzie miejskim na Nowym Targu jest przewijak w toalecie i pokój z przewijakiem, podgrzewaczem, umywalką, mikrofalówką i kącik zabaw.

W urzędzie przy Zapolskiej mamy znajdą pokój wyposażony w przewijak, stolik i fotele.

Przewijaki są także w urzędzie stanu cywilnego przy Włodkowica, w budynkach urzędu przy Kotlarskiej, w urzędzie wojewódzkim i w urzędzie marszałkowskim.

Pokój matki z dzieckiem jest w każdym kompleksie toalet na Dworcu Głównym. A skoro jesteśmy przy dworcu, to warto wspomnieć, że przewijaki pojawiły się ostatnio w 11 nowych pociągach Kolei Dolnośląskich.

Standardem jest, że przewijaki znajdują się w toaletach galerii i centrów handlowych oraz na lotniskach. Agnieszka Kędzierska twierdzi, że chodzi jednak o to, aby stworzyć w mieście całą sieć punktów, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska