Przestrzeń na pozytywne zmiany. Weź udział w konkursie „Nasz zabytek”!

Materiał informacyjny fundacji Most the Most

Z przestrzenią, w której żyjemy na co dzień, łączą nas bliskie, obustronne relacje, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Nasze otoczenie może w dużym stopniu wpływać na nasze samopoczucie i jakość życia – ale i my mamy ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza okolica i w jaki sposób służy lokalnej społeczności. Dostrzegasz wokół siebie przestrzeń na pozytywne zmiany? Chcesz zrobić coś dobrego dla siebie i dla mieszkańców swojej miejscowości lub regionu? Zaangażuj się, weź udział w konkursie „Nasz zabytek” i zostań lokalnym bohaterem!

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie „Nasz zabytek”?

Opuszczone zabytkowe wille, popadające w ruinę stare budynki przemysłowe, dwory, ogrody, czy forty, których lata świetności już dawno minęły… W Twojej okolicy też znajdują się takie miejsca, którym warto byłoby przywrócić dawny blask i wykorzystać ich potencjał dla dobra lokalnej społeczności?

Organizowany przez Fundację Most the Most pilotaż konkursu „Nasz zabytek” to wyjątkowa okazja, by zgłosić takie miejsce , wymyślić jego funkcję i i wcielić ją w życie. Celem tej akcji jest wyłonienie jednego zabytku w województwie, który powinien zostać poddany rewaloryzacji, a następnie wybór najlepszego pomysłu na sposób jego użytkowania. . Właściciel zabytku otrzyma od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN), które zostanie przeznaczone na jego rewaloryzację i adaptację zgodnie z zaproponowanym projektem.

Konkurs „Nasz zabytek” skierowany jest do każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla swojej lokalnej społeczności. W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne. Obecnie Fundacja Most the Most prowadzi pilotażową edycję konkursu w województwach podlaskim i dolnośląskim, zaś po zakończeniu pilotażu planuje ogłosić konkursy w kolejnych województwach.

Inicjatywa leży po stronie obywateli – warto więc aktywnie włączyć się do działania. To właśnie Ty, Twoi bliscy, znajomi i sąsiedzi możecie tchnąć nowego ducha w stare mury okolicznego zabytku. Macie szansę stworzyć jedyne w swoim rodzaju miejsce, które odpowiadać będzie potrzebom mieszkańców Waszej miejscowości czy regionu. Twoje zaangażowanie może przynieść wspaniałe efekty i zapoczątkować realną zmianę na lepsze w Twoim otoczeniu!

Jak wziąć udział w konkursie „Nasz zabytek”?

Mieszkasz w województwie podlaskim lub dolnośląskim i chcesz wziąć udział w pilotażowej edycji konkursu „Nasz zabytek”? Nic prostszego – zgłoś swoją propozycję do I etapu konkursu, który trwa od 7 czerwca do 5 lipca 2021 r. Jak to zrobić?

  • Znajdź zabytek w swojej okolicy. Powinien być to zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy i kurhanów), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną.
  • Zrób zdjęcie lub nakręć film, przedstawiający wybrany przez Ciebie zabytek.
  • Wypełnij i wyślij zgłoszenie konkursowe z opisem wybranego zabytku i uzasadnieniem Twojego wyboru.

Formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowe informacje na temat konkursu „Nasz zabytek” oraz jego regulamin i harmonogram znajdziesz na stronie internetowej Fundacji Most the Most: http://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.

Brzmi kusząco? Rozejrzyj się po swojej okolicy, porozmawiaj ze znajomymi i… do dzieła! Masz szansę zostać prawdziwym lokalnym bohaterem – wykorzystaj ją już dziś.

Dodaj ogłoszenie