Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka cennych dzieł Uniwersytetu (ZDJĘCIA)

Piotr Bera
Nowa Czytelnia Zbiorów Specjalnych Uniwersytetu Wrocławskiego została otwarta 13 stycznia
Nowa Czytelnia Zbiorów Specjalnych Uniwersytetu Wrocławskiego została otwarta 13 stycznia Piotr Bera
Zakończyły się przenosiny zbiorów specjalnych Uniwersyteckiej Biblioteki na Piasku do nowego budynku przy ul. Joliot-Curie. Wrocławska biblioteka posiada około 310 tys. rękopisów i starodruków z lat 1456-1800 (w tym 3200 inkunabułów oraz 2000 poloników z XVI w.). W Europie więcej druków tłoczonych jest tylko we Florencji i Neapolu.

Przez lata zbiory specjalne przechowywano w budynku dawnego klasztoru Augustianów przy ul. św. Jadwigi 3/4. Dzieła znajdujące się w zbiorach są niezwykle cenne i pochodzą z dawnej Biblioteki Miejskiej oraz dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Kolekcja ta została wzbogacona przez: zabytki piastowskiej biblioteki z Brzegu, biblioteki księcia Jerzego Rudolfa z Legnicy, fragmenty biblioteki Milicha ze Zgorzelca, zbiory biblioteki kościoła św. Piotra i Pawła z Legnicy, biblioteki cystersek z Trzebnicy oraz grupę zbiorów prowincjonalnych zabezpieczonych na Śląsku po II wojnie światowej.

Tezy Marcina Lutra i rękopisy Beethovena

Wśród nich można znaleźć ksylograficzny egzemplarz „Ars Minor” autorstwa Eliusza Donata - rzymskiego gramatyka i historyka literatury z połowy IV wieku. Unikatem w bogatej kolekcji jest „Statuta synodalia Wratislaviensia” z 1475 r. Dzieło zawiera uchwały dla diecezji wrocławskiej ze zjazdu biskupów w 1446 r. i było pierwszą polską książką drukowaną. Do tego trzeba dodać 95 tez przeciw odpustom Marcina Lutra, które wydrukowano w 1517 r.

Ponadto, w zbiorach specjalnych znajduje się aż 3 tysiące średniowiecznych manuskryptów, 17 tys. autorskich rękopisów śląskich uczonych od XVIII do XX w. Najstarszy zabytek rękopiśmienny pochodzi z V w. - jest to fragment Kroniki Euzebiusza w tłumaczeniu św. Hieronima, natomiast najstarszy kodeks - herbariusz wraz z pismami medycznymi - pochodzi z IX w. Wielką wagę ma również „Topographia Silesiae” śląskiego rysownika F.B. Wernera, ze względu na ponad 1000 rysunków budowli Dolnego Śląska z XVIII w.

Dumą biblioteki są muzykalia: 4,4 tys. woluminów starych druków i 2,5 tys. rękopisów - wśród nich pierwodruki dzieł Mozarta, rękopis Beethovena ze szkicami jego utworów czy XVII-wieczny unikatowy druk z utworami Mikołaja Zieleńskiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki renesansu.

Ogromne wrażenie musi robić atlas geograficzny Donnusa Nicolausa Germanusa z 1482 r. Nie wspominając już o ogromnej kolekcji kartograficznej, zawierającej m.in. 7-tomowy zbiór ojca i syna - Zachariasa i Amadeusa Machnizkych (1000 map, planów i widoków), ze szczególnie cennym tomem piątym, zawierającym prawie kompletną kolekcję dotyczącą Śląska.

Biblioteka może się również pochwalić 90 tysiącami druków silesiaca i lusatica. Wśród nich jest ponad 50 tys. periodyków i 100 tys. dokumentów zawierających opisy życia społecznego mieszkańców Śląska i Łużyc. Nie brakuje też druków z Wrocławia - tzw. Wratislaviany.

Judaistyka i filologia na Wyspie Piasek

Chętni do skorzystania ze zbiorów specjalnych mają do dyspozycji nie tylko kartotekę dzieł, ale również kopie materiałów na mikrofilmach, mikrofiszach i płytach CD.

Czytelnia jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Zamówienia na zbiory specjalne są realizowane do godz. 14.

Do korzystania z Czytelni Zbiorów Specjalnych uprawnione są osoby pełnoletnie, posiadające dokument tożsamości i aktualną kartę biblioteczną lub elektroniczną legitymację studencką.

Po przenosinach zbiorów specjalnych w budynku na Wyspie Piasek będą prowadzone zajęcia na Wydziale Filologicznym, które odbywają się w bibliotece przy Joliot-Curie.

- Nie zamierzamy sprzedawać obiektu. Potrzebujemy tego budynku dla potrzeb Wydziału Filologicznego, między innymi Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który ma największe kłopoty lokalowe. Na Piasku swoje miejsce znajdzie także Katedra Judaistyki - mówił nam jeszcze w grudniu prof. Adam Jezierski, rektor UWr. - W budynku na Piasku znajduje się sporo niewielkich pomieszczeń, które zapewne zajmą pracownicy naukowi. Jest tam też kilka sal, które po zaaranżowaniu będą mogły służyć do przeprowadzania zajęć - dodaje. Dzięki przeniesieniu zbiorów zyskają także turyści, którzy będą mogli zwiedzać budynek oraz wewnętrzny ogród - dodawał prof. Jezierski.

Według zapowiedzi uczelni, wszystkie biblioteczne oddziały, w tym Czytelnia Główna i Wypożyczalnia Miejscowa powinny zostać przeniesione do nowego budynku przy ul. Joliot-Curie jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska