Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy chronią pracownika, który stracił możliwość wykonywania swojego zawodu

Tomasz Targański
W Polsce z roku na rok odnotowuje się wzrost zachorowań na dolegliwości związane z wykonywanym zawodem. Nadal dominują choroby narządu głosu, częste są również pylice płuc, choroby zakaźne, uszkodzenia słuchu na skutek zbyt dużego hałasu czy dolegliwości skórne.

Wśród czynników szkodliwych dla zdrowia można wyróżnić: fizyczne, w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), chemiczne - toksyczne substancje, biologiczne, w szczególności: bakterie, wirusy, grzyby.

Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika wiąże się z licznymi obowiązkami pracodawcy. Przede wszystkim, aby uznać schorzenie za chorobę zawodową, należy udowodnić, że istnieje związek przyczynowy między chorobą a warunkami pracy.

Aby uniknąć uciążliwych obowiązków związanych z opieką nad chorym pracownikiem, szef powinien w pierwszej kolejności skupić się na profilaktyce. Pracodawca jest więc zobowiązany poinformować o ewentualnym ryzyku, które wiąże się z wykonywaną pracą. Powinien również dbać, aby urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe czynniki były sprawne.

Obowiązkiem szefa jest także przeniesienie pracownika, u którego stwierdzono objawy choroby zawodowej, na inne stanowisko. W tym wypadku niezbędne będzie orzeczenie lekarskie stwierdzające konieczność przeniesienia. Takie badania przeprowadzane są na koszt firmy, która ma także obowiązek przechowywać orzeczenia lekarskie wydane na podstawie tych wizyt.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest nieodpłatne zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej (np. odzieży i obuwia roboczego), zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników.

Pracodawca musi niezwłocznie zgłosić właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej każdy przypadek podejrzenia oraz rozpoznania choroby zawodowej. Lekarz medycyny pracy, na podstawie wyników przeprowadzonych badań, wydaje orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej. Stanowi ono podstawę wydania decyzji przez państwowego inspektora sanitarnego. Firma dostarcza również informacje uzupełniające dotyczące przebiegu pracy.

Orzeczenie lekarskie jest podstawą do stwierdzenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek choroby zawodowej. Pracodawca musi wtedy przenieść pracownika na inne stanowisko, odpowiadające posiadanym przez niego kwalifikacjom (dotyczy to osoby uznanej za niezdolną do pracy na jednym określonym stanowisku, a nie niezdolnej do pracy w ogóle).
Niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła możliwość pracy zarobkowej i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu.

Z tytułu składek ubezpieczeniowych pracownik ma prawo do świadczeń w razie choroby zawodowej.
Składka finansowana jest przez pracodawcę. Świadczenia wypłacają: płatnik składek (firma) albo oddziały ZUS.

Jeśli pracodawca nie zawiadomi Państwowej Inspekcji Sanitarnej o chorobie zawodowej, popełnia przestępstwo i grozi mu grzywna albo kara ograniczenia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska