Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemiany Nadodrza, czyli Wrocław w historycznym kalejdoskopie

Hanna Wieczorek
Przedwojenna pocztówka przedstawiająca plac św. Macieja
Przedwojenna pocztówka przedstawiająca plac św. Macieja zbiory Muzem Miejskiego Wrocławia
Na Nadodrzu w średniowieczu chętnie osiedlali się rzemieślnicy partacze, w PRL-u właśnie Nadodrze znane było z"prywaciarskich" sklepów. Przy ulicy Pomorskiej, w reprezentacyjnej kamienicy, mieszkał jeden z najbardziej znanych wrocławskich nadburmistrzów: Georg Bender. Na Nadodrzu osiedliła się również rodzina Steinów. W czwartek i piątek (17-18 października) w Sali Wójtowskiej wrocławskiego Ratusza odbędzie się sesja poświęcona temu osiedlu.

Wrocławscy naukowcy i pracownicy merytoryczni muzeów podczas sesji naukowej zatytułowanej "Przedmieście Oławskie we Wrocławiu, przemiany" wygłoszą 31 referatów dotyczących historii, architektury i życia codziennego tego rejonu stolicy Dolnego Śląska od średniowiecza po czasy współczesne. Konferencja odbywa się w czwartek i piątek, początek godz. 9.
A Nadodrze ma fascynującą historię, tu znajdowało się jedno z najstarszych centrów osadniczych Wrocławia – Ołbin. Osada , której rozwój związany był działalnością fundacyjną Piotra Włostowica, zapoczątkowała proces przekształcenia terenów położonych na południe od Starej Odry. Na Ołbinie zbudowano słynne opactwo, rozebrane w XVI wieku. Do dzisiaj zachowały się pojedyncze ślady tej monumentalnej budowli – przede wszystkim portal wmurowany nad wejściem do kościoła pod wezwaniem św, Marii Magdaleny.

Intensywny rozwój tego obszaru nastąpił w 2 połowie XIX wieku. Początkowo Nadodrze miało charakter rzemieślniczo-robotniczy. Jednak z upływem czasu to się zmieniało, chętnie osiedlała się tam klasa średnia, nawet wysocy urzędnicy miejscy. Stosunkowo niedawno Halina Okólska wicedyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia ustaliła, że przy ulicy Pomorskiej 14 był dom, w którym mieszkał Georg Bender. a pewno nie było to ulubione miejsce burżuazji, raczej mieszkania mieli tam drobni przedsiębiorcy. Przykładem jest rodzina Steinów, która tam właśnie się osiedliła I od razu tam założyła składy z drewnem.

II wojna światowa stosunkowo nieznacznie dotknęła okolice dworca Nadodrze, który uruchomiony został jako pierwsza stacja kolejowa już w lipcu 1945 roku. Także na Przedmieściu Odrzańskim ulokowały się pierwsze powojenne władze Wrocławia oraz instytucje publiczne m.in.: Poczta Polska, szkoły i lecznice. Obecnie Przemieście Odrzańskie jest najbardziej zaludnioną dzielnicą miasta, która od kilku lat dzięki staraniom władz miasta przechodzi planową rewitalizację.

Wybrane tematy, które będą omawiane podczas konferencji:

  • Rozwój Przedmieścia Odrzańskiego od średniowiecza do końca XVIII wieku
  • Żydzi na Przedmieściu Odrzańskim
  • Loża Masońska przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza 28
  • Śląska Wystawa Rzemiosła i Przemysłu w 1881 roku na Przedmieściu Odrzańskim
  • Dwie zajezdnie, prywatna i miejska, na Przedmieściu Odrzańskim
  • Gastronomia Przedmieścia Odrzańskiego
  • Dawne organizacje polonijne na Przedmieściu Odrzańskim
  • Przedmieście Odrzańskie jako baza studentów wrocławskich w I połowie XIX wieku
  • Działania wojenne na Przedmieściu Odrzańskim w czasie II wojny Światowej
  • kultura fizyczna na placu Strzeleckim w XIX w.
  • Rewitalizacja Nadodrza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska