Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność krok po kroku

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Jesteś właścicielem mieszkania w kamienicy albo bloku stojącym na gruncie oddany ci w użytkowanie wieczyste? A może masz dom jednorodzinny stojący na takim terenie? 1 stycznia 2019 stałeś się właścicielem tego gruntu. W ciągu 12 miesięcy dostaniesz od prezydenta Wrocławia (albo burmistrza czy wójta swojej gminy) oficjalne potwierdzenie na piśmie. Ale nie ma nic za darmo. Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie zapłacić.

Które grunty przeszły na własność?
Grunty w użytkowaniu wieczystym przechodzą na własność zgodnie z ustawą z 5 października 2018. Dotyczy ona gruntów zabudowanych budynkami przeznaczonymi na cele mieszkaniowe, a konkretnie:

- budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi;
- budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne);
- budynkami mieszkalnymi wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Opłaty za przekształcenie
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest odpłatne. Ale bez obaw! Nie musisz wykładać dodatkowej gotówki. Wystarczy, że przez 20 najbliższych lat będziesz co roku wpłacać na konto gminy taką samą opłatę jak ta, która obowiązywałaby za użytkowanie wieczyste gruntu w 2019 roku.
Możesz jednak zaoszczędzić, płacąc jednorazowo całą stawkę z góry. Jeśli zapłacisz ją w 2019 roku, dostaniesz 60 procent zniżki, a w każdym kolejnym roku bonifikata będzie zmniejszana o 10 procent.
Jeżeli Twój budynek stoi na terenie należącym do Gminy Wrocław bonifikata za jednorazową płatność sięgnie aż 90 procent.

W praktyce więc, jeśli obecnie za użytkowanie wieczyste płaciłeś np. 250 złotych rocznie, to za przekształcenie terenu we własność zapłacisz:
- w 20 rocznych ratach po 250 złotych - razem 5000 zł
- jednorazowo w 2019 roku - 2000 zł (jeśli Twój budynek stoi na terenie który nie należał dotąd Gminy Wrocław) albo 500 zł (jeśli teren należał dotąd Gminy Wrocław).

Zamiar wniesienia opłaty jednorazowej należy zgłosić na piśmie, po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu gruntu.

Po wniesieniu wszystkich opłat albo opłaty jednorazowej dostaniesz od gminy kolejne zaświadczenie - o całkowitej spłacie należności. Trzeba je wysłać do sądu razem z wnioskiem o wykreślenie odpowiedniego wpisu z księgi wieczystej. Zapłacisz za to 250 złotych (jeśli opłatę wpłaciłeś jednorazowo) lub 75 złotych (jeśli nie korzystałeś z możliwości jednorazowej spłaty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność krok po kroku - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska