Przekroczenie limitu zwolnienia z VAT na przełomie roku

Redakcja
Zwolnieni z VAT-u z końcem roku powinni szczególnie uważać na wartość swoich obrotów. Może się zdarzyć, że jedna wykonana transakcja sprzedaży pozbawi przedsiębiorcę prawa do kontynuacji zwolnienia w 2016 r.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z VAT-u sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Jeśli otworzyliśmy firmę w trakcie 2015 r., możemy być zwolnieni z VAT-u, jeżeli przewidywana przez nas wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w 2015 r. działalności gospodarczej, kwoty 150.000 zł (art. 113 ust. 9 ww. ustawy).

Wyliczenie w proporcji skutkuje obniżeniem granicy 150 tys. zł. Dla ustalenia limitu w przypadku działalności otwartych w środku roku, trzeba wziąć pod uwagę liczbę dni od zadeklarowanego dnia rozpoczęcia biznesu do ostatniego dnia roku. Jeśli zatem przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej np. 1 sierpnia 2015 r., jego limit sprzedaży dla zwolnienia z VAT wynosi: 150 000 * (153 dni prowadzenia działalności w roku/365 dni w roku) = 62 876, 71 zł.

Przedsiębiorca, który przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności, wybrał zwolnienie z VAT-u, musi pilnować wartości swoich obrotów. Zwolnienie obowiązuje do momentu, kiedy przewidywana przez przedsiębiorcę kwota sprzedaży nie przekroczy limitu – odpowiednio 150 000 zł lub jego wyliczonej części. Dokładniej, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono limit (art. 113 ust. 5 ustawy o VAT), a przedsiębiorca staje się czynnym podatnikiem VAT. Pierwszy VAT trzeba będzie naliczyć już od tej właśnie czynności, która pozbawiła nas prawa do zwolnienia. Co więcej, opodatkowaniu podlega cała kwota tej transakcji, a nie jedynie nadwyżka ponad limit.

Jeśli zatem limit przekroczymy teraz, na koniec grudnia, będziemy musieli rozliczyć grudzień z VAT-u, składając odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego.

Przekroczenie limitu

Przekroczenie limitu w ostatnich dniach roku ma jeszcze jedną ważną konsekwencję. Tak naprawdę jedna transakcja może pozbawić nas prawa do wyboru zwolnienia w 2016 r. Jeśli zatem przedsiębiorca planuje w ostatnich dniach 2015 r. dużą transakcję sprzedażową, a chciałby pozostać przy zwolnieniu, lepiej żeby się wstrzymał z jej finalizacją i dokonał jej już w nowym roku.

Przy kalkulacji wysokości obrotów, warto pamiętać, że do limitu 150 tys. zł nie wlicza się:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
  • odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, które są przedmiotowo zwolnione z VAT-u, z wyjątkiem:

1) transakcji związanych z nieruchomościami,

2) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-42 ustawy o VAT (m.in. usług udzielania kredytów),
3) usług ubezpieczeniowych, - jeśli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych,

  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Źródło: Katarzyna Miazek, Tax Care

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Materiał oryginalny: Przekroczenie limitu zwolnienia z VAT na przełomie roku - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie