Łukasz Konstanty
Julian Schmid wygrał pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Fot. PAP/EPA/Kimmo Brandt
W miniony weekend zainaugurowane zostały zmagania w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. Po raz pierwszy, z udziałem Polaków, do zmagań przystąpili także łyżwiarze szybcy rywalizujący w juniorskim Pucharze Świata. Dramatyczne chwile przeżył z kolei jeden z uczestników zawodów w narciarstwie alpejskim.

Mauro Caviezela trafił do szpitala

34-letni Szwajcar Mauro Caviezela, zdobywca małej Kryształowej Kuli w supergigancie w 2020 roku, został przetransportowany helikopterem do szpitala po tym, gdy doznał groźnie wyglądającego wypadku podczas niedzielnych zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim (konkurencja Super G). Był to jego pierwszy występ od stycznia 2021, gdy doznał poważnego wstrząśnienia mózgu.

W Lake Louise, gdzie doszło do wspomnianego zdarzenia, zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach. W sobotę odbył się zjazd, w którym najlepszy okazał się Norweg Aleksander Kilde. Sobotni triumfator był również bliski sukcesu w niedzielę podczas zmagań w konkurencji Super G, ostatecznie jednak uplasował się na drugiej pozycji. Zwyciężył Szwajcar Marc Odermatt, który dzień wcześniej w zjeździe zajął trzecią lokatę.

Kolejne zawody zaplanowano na najbliższy weekend w Beaver Creek (USA). Panowie w piątek i sobotę rywalizować będą w konkurencji zjazd, z kolei w niedzielę czeka ich Super G.

Pierwsze w historii zwycięstwo w Pucharze Świata Juliana Schmida

W Ruce rywalizację w Pucharze Świata w sezonie 2022-2023 rozpoczęli dwuboiści. Premierowe zawody wygrał Niemiec Julian Schmid, dla którego był to pierwszy w karierze triumf. W sobotę i niedzielę najlepszy był z kolei Norweg Jan Magnus Riiber, zaś piątkowy triumfator uplasował się odpowiednio na drugim i piątym miejscu.

W klasyfikacji generalnej po trzech konkursach liderem jest Schmid przed Riiberem. Na kolejnych miejscach plasują się Japończyk Ryota Yamamoto i Jens Luraas Oftebro z Norwegii, którzy w każdym z konkursów plasowali się w czołowej czwórce.

Kolejne zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej odbędą się w weekend 3-4 grudnia w Lillehammer.

Wiktoria Dąbrowska na podium w Seinajoki!

W miniony weekend odbyły się pierwsze zawody w ramach juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Bardzo dobrze w fińskim Seinajoki spisała się Wiktoria Dąbrowska, która na dystansie 1000 metrów uplasowała się na drugim miejscu. Szesnastoletnia Polka nieźle spisała się także na innych dystansach - na 500 metrów zajęła szóste miejsce, z kolei na 1500 metrów była piąta.

Dąbrowska w parze z Michałem Kopaczem stanęła także na podium w rywalizacji sztafet mieszanych. Polacy zakończyli rywalizację na trzeciej pozycji, ulegając jedynie Hiszpanom i Austriakom.