Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne torowisko odkryto na budowie ścieżki rowerowej. Będzie zachowane [ZDJĘCIA DAWNEJ TRASY]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Odkryte torowisko pozostanie w tym miejscu i będzie przypominało o historii Wrocławia 11.07.2022
Odkryte torowisko pozostanie w tym miejscu i będzie przypominało o historii Wrocławia 11.07.2022 Magdalena Pasiewicz
Przy skrzyżowaniu Legnickiej z Sokolniczą i placu Solidarności trwa budowa drogi rowerowej. Podczas tych prac odkryto fragment przedwojennych torów tramwajowych. To początek nitki biegnącej tam przed wojną. Pozostałości tej trasy zachowane są na ul. Rybackiej i są dziś atrakcją turystyczną. Nowe znalezisko też pozostanie. Prace przy budowie ścieżki są na razie wstrzymane w tym miejscu i trwa planowanie, jak zachować stare tory, by bezpiecznie jeździło się po nowej ścieżce rowerowej.

Robotnicy musieli być zaskoczeni, gdy podczas prac natrafili na stare torowisko, którego nie widać z żadnej strony w tym miejscu. Fakt znalezienia zabytkowych torów był zgłoszony i na miejsce przyjechał wojewódzki konserwator zabytków.

- Zgłosiliśmy znalezisko, na miejscu był wojewódzki konserwator zabytków i jednoznacznie wskazał, aby zachować tory. Przedstawiliśmy warianty, jakie możemy zastosować, m.in. zachowanie torów na zieleńcu, żeby było bezpiecznie. Czekamy na decyzję konserwatora. Na razie wstrzymane są prace na tym fragmencie — mówi nam Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji odpowiedzialnych za realizację budowy ścieżki w ramach WBO.

Skąd wzięło się torowisko w tym miejscu? Wystarczy pójść kawałek dalej i wyjaśni się tajemnica
Na ul. Rybackiej również biegnie niecodzienne torowisko. To znalezione ostatnio przez robotników, to właściwie początek nitki odbijającej przed wojną z dzisiejszej ul. Legnickiej właśnie w Rybacką. Jego część przecinała pl. Solidarności i ul. Rybacką, skąd wpadała na pl. Św. Mikołaja i dzisiaj, na końcu placu urywa się. Kiedyś nitka biegła dalej ul. Zachodnią i kończyła się na ul. Lubińskiej.

Zabytkowe torowisko zachowało się w tym miejscu i jest do dzisiaj atrakcją turystyczną. Zabezpieczone i zachowane było podczas remontu okolic pl. Solidarności. Zachowały się tam nawet fragmenty przekładni obsługującej tramwaje.

Mamy mapę z wszystkimi liniami tramwajowymi z 1939 roku naniesioną na dzisiejszą mapę Wrocławia. Część ulic przebiegała zupełnie inaczej, dlatego mapa jest tylko orientacyjna.

Poniżej znajduje się mapa interaktywna z naniesionymi przybliżonym przebiegiem tras w 1939 r. Po lewej stronie do góry znajduje się kwadrat ze strzałeczką. Kliknij niego, a wyświetli ci się lista linii tramwajowych z numerami i przebiegami. Możesz także klikać na linie na mapie, przybliżać i oddalać widok za pomocą myszki lub przycisków "+" i "-" oraz włączyć tryb pełnoekranowy.

Odkryte torowisko pozostanie w tym miejscu i będzie przypominało o historii Wrocławia 11.07.2022

Przedwojenne torowisko odkryto na budowie ścieżki rowerowej....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska