reklama

Przedszkole na Sępolnie jednak zniknie? Są nowe zapowiedzi miasta

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Rodzice spotkali się z urzędnikami z magistratu. Trwa walka o przyszłość przedszkola Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Trwa batalia o przedszkole na wrocławskim Sępolnie. Po burzliwym spotkaniu z przedstawicielami magistratu, obawy rodziców, co do przyszłości placówki wcale nie zostały rozwiane.

- Myślimy nad przyszłością tego budynku i dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. To się wiąże z kosztownym remontem, albo nawet przebudową budynku – powiedział nam Jarosław Delewski dyrektor departamentu edukacji urzędu miejskiego. Spór rodziców z miastem wybuchł nagle, po tym jak nieoficjalnie dowiedzieli się, że miasto nie zamierza organizować naboru do przedszkola Tajemniczy Ogród na Sępolnie, a im proponuje przeniesienie dzieci do innych placówek w tym rejonie miasta.

- To skandal, że tak się traktuje nas i nasze dzieci. Po kryjomu planuje się likwidację jednego z najstarszych wrocławskich przedszkoli, które mogłoby służyć mieszkańcom Sępolna jeszcze przez długie lata, wystarczyłby tylko remont. Nikt z miasta nie robił nic przez minione lata, by poprawić stan budynku – przekonywali wzburzeni rodzice. - Pomóżcie nam uratować nasze przedszkole! - apelowali do przedstawicieli miasta.

Miasto zasłania się ekspertyzami, a rodzice mówią o zaniedbaniach

Przedstawiciele magistrau, argumentując konieczność zamknięcia przedszkola, powołują się na ekspertyzę, którą przeprowadzono w placówce przy ul. Sławka 5, a która ich zdaniem wyklucza budynek z dalszego użytkowania w charakterze przedszkola. Jarosław Delewski wskazywał na sypiąca się elewację budynku czy zły stan instalacji elektrycznych.

Rodzice zarzucili mu, że ten stan, to efekt zamierzonych i świadomych zaniechań ze strony miasta. - Wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbami o remonty i bezskutecznie. Sami malowaliśmy i wymienialiśmy drzwi w łazience. Miasto pod pretekstem złego stanu technicznego, zamierza teraz wyrzucić stąd nasze dzieci i przenieść je do innych przedszkoli,a przede wszystkim, do nowej placówki przy ulicy Jackowskiego - przekonują rodzice. Bronią się przed tym, przekonując, że przedszkole przy Jackowskiego nie jest dostosowane do tak dużej liczby dzieci, które docelowo mają tam uczęszczać. - Po pierwsze będziemy mieli znacznie dalej, a poza tym nasze dzieci będą tam miały o wiele mniej miejsca na placu zabaw. Nie wyobrażam sobie, żeby 200 dzieci z 8 grup było w stanie w tym samym czasie mogły się pomieścić - argumentuje jedna z matek.

Przeprowadzka dzieci nieunikniona, tylko co dalej z przedszkolem?

Rodzice nie kryją podejrzeń, że miasto opierając się na ekspertyzach dąży do likwidacji Tajemniczego Ogrodu i sprzedaży starej, poniemieckiej willi wraz z ogromnym ogrodem liczącym 8 tysięcy mkw deweloperowi. - Oni są już po słowie, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ma tu stanąć hotel – słyszymy od jednego z ojców. Wprawdzie przedstawiciele departamentu edukacji w tym dyrektor Delewski, zaprzeczali, gdy rodzice pytali ich wprost, czy taki jest plan, ale jednocześnie zaznaczali, że to nie oni decydują o sprzedaży gruntów i budynków należących do miasta i że o przyszłości przedszkola zdecydują eksperci, którzy określą czy remont wystarczy, by dzieci mogły tam nadal uczęszczać. Dyrektor zaznaczył jednocześnie, że jeszcze nigdy władze Wrocławia nie sprzedały prywatnemu inwestorowi terenów albo budynków na których prowadzona była działalność oświatowa, co najwyżej takie nieruchomości wynajmowano na podobna działalność. - My nie likwidujemy przedszkoli, a otwieramy co roku nowe placówki – podkreślił.

- Rodzice muszą mieć świadomość, że remont wykluczy placówkę z użytkowania nie na rok, ale na dwa lata lub nawet dłużej. Zanim zdecydujemy o remoncie i przebudowie, musimy wpierw sprawdzić, czy dzięki tym pracom, budynek będzie spełniał normy, jakie są wymagane w przypadku tego typu placówek – powiedział nam i rodzicom Jarosław Delewski. Zaproponował im sześć okolicznych placówek, do których mogliby przenieść swoje dzieci po wakacjach.

- Mamy nadzieję, że dzięki nagłośnieniu sprawy przez media w tym Gazetę Wrocławską, uda nam się uratować nasze przedszkole. To przecież placówka z olbrzymimi tradycjami i bardzo integrująca mieszkańców naszego osiedla. Wielu rodziców, którzy teraz przyprowadzają tu swoje dzieci, sami do niego chodzili. Jesteśmy ze sobą bardzo zżyci – podkreślali protestujący. Buntują się przed pomysłem przeniesienia ich latorośli, głównie do nowego przedszkola przy Jackowskiego. - To byłaby fatalna zmiana dla nich, zastąpienia może i sypiącej się z zewnątrz willi w pięknym, przestronnym ogrodem na betonowy bunkier, postawionym przy szkole na byłym boisku – argumentują.

Magistrat obiecuje kolejne rozmowy

Jarosław Delewski nie chciał zadeklarować, że dzieci będą mogły uczęszczać do przedszkola po wakacjach. - Nad tym musimy się jeszcze zastanowić, a przede wszystkim skonsultować to z rodzicami - powiedział. Dyrektor Departamentu Edukacji zapowiedział kolejne spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie jeszcze w grudniu. - Wtedy być może podejmiemy już decyzję, czy będziemy remontować budynek, co będzie wiązało się z wyprowadzeniem dzieci. Możliwa jest też opcja, że te dzieci, które zaczęły edukacje w Tajemniczym Ogrodzi, skończą ją, a nie będziemy prowadzili naboru dla kolejnych roczników - zapowiedział Delewski.

Na kolejnym spotkaniu mają zostać też przedstawione możliwości budowy nowego przedszkola na działce starego przedszkola. Wtedy stary budynek miałby zostać przeznaczony na inne cele, na przykład klub dla okolicznych mieszkańców.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 203

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antytroll
3 grudnia, 12:51, PRZEDSZKOLANKA:

KTOŚ MI DO CHOLERY POWIE DLACZEGO TE MADKI TAM RYCZĄ?!

Nie rycz dużymi literami na forum - to niezgodne z regulaminem, i wyżywaj frustracje gdzieś indziej, trollu-przedszkolanko - może w prywatnym przedszkolu do którego się przecież wybierasz...

O
Obserwator

Trend jest jasny: tak na wyglądać edukacja we Wrocławiu - pisze o tym sama Gazeta Wroclawska: ma być nowocześnie chociaż tloczno: https://gazetawroclawska.pl/tak-bedzie-wygladal-nowy-zespol-szkolnoprzedszkolny-we-wroclawiu/ar/c1-14629949

Sam budynek niebr[orbaźliwe]. Ale przedszkole wraz ze szkołą to niezły moloch.

R
Rareri Fuges

#WspieramSutryka

x
xuz
2 grudnia, 20:17, 33692:

Do redakcji Gazety Wrocławskiej !!!

Kobiety z urodzone w 1953r są bardzo zainteresowane o dane składu Sądu ( z N i I) Najwyższego wydającego haniebny wyrok pozbawiający je możliwości przeliczenia emerytury związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ! i okradaniem przez pisowskich urzędników państwowych . PRECZ z RZĄDAMI pis , premiera mm oraz prezesa pisu!! Obyście z.......!!

2 grudnia, 22:31, Gość:

Precz z rządami PO we Wrocławiu

2 grudnia, 23:01, Gość:

pomyliłeś partie z pisem i rządami mm

Kolejni z Syndromem Sztokholmskim.... Wrocław to miasto idiotów... kłótnia nad wyższością szaletu od Toi toi

x
xyz
2 grudnia, 23:50, Kapral:

Jakoś mi żal mieszkańców dużych miast ,którzy aby Poczuć się europejsko głosowali na PO.Teraz wasze PO drogie lemingi będzie was traktować jak oszuści na targu w trzy kubki.Dla nich jesteście zwykłymi frajerami nadającymi się jedynie do strzyżenia.I niech ta wam będzie do kolejnych wyborów.

3 grudnia, 03:10, Gość:

Ok. 40% Polaków jest wieśniakami głosującymi na PiS. Co gorsze wielu jest z tego dumnych, a także chce swym wieśniactwem zaimponować innym. Problem w tym, że to imponuje jedynie jeszcze większym wieśniakom- a ci z kolei nie chcą być gorsi i np: robią z Pawłowicz sędzię Trybunału Konstytucyjnego.

3 grudnia, 8:03, Gość:

Njagorsze jest to, że to wieśniactwo nie widzi w tym kompletnie problemu. Nie widzi problemu w tym, że były komunista został sędzia w TK, nie widza problemu w tym, że sa przekupni i ich głosy "ważą" tyle, ile napełniona raz w miesiącu lodówka dla bombelka, nie widzą problmeu w tym, że nie mają uiejętności, wykształcenia, ambicji, bo ich jedyną ambicją jest bycie płatnym hejterem na forum gazety wrocławksiej za kasę troglodytów z PiSu.

3 grudnia, 08:20, Gość:

W samo sedno...

3 grudnia, 9:14, Gość:

Kolejne 40% to wieśniacy głosujący na PO, N., PSL, SLD i RAZEM

Najgorsze jest to że nie odróżniacie jednego wieśniactwa PiS od drugiego wieśniactwa PO. Was zamknąć na wrocławskim super stadionie żebyście się wybili na wzajem. Wtedy będzie spokój. Społeczność cierpiąca na syndrom sztokholmski. Jak bardzo te same partie Ci sami posłowie siedzący w tym gnoju na Wiejskiej od tylu lat muszą Was wy[wulgaryzm]ć w kakao aby w końcu do Was dotarło, że jesteście nic nie wartym mięsem armatnim? Liczą się tylko interesiki partyjne i koleżeńskie a nie Wasze dobro. Jeżeli sądzicie, że na Wiejskiej jest gromada ludzi chętnym Wam pomóc a Wasze kłótnie na forum coś zmienią to bardzo Wam współczuję wrodzonej lub nabytej głupoty

x
xyz
3 grudnia, 11:49, Pracujący:

Chcemy dróg, ale nie pod oknami. Chcemy przedszkoli dla garstki dzieci, zamiast bezpiecznych, w pełni wykorzystanych placówek. Chcemy dopłat, zapomóg, dofinansowań. Kto ma za to wszystko płacić?

3 grudnia, 13:10, urzednik:

Ty, frajerze.

Przestańcie przejadać nasze pieniądze na parady LGBT, na dofinansowania uczelni z których stawia się Jajo w holu, na milionowe premie, na malowanie buspasów (tam gdzie tego nie chcą), przestańcie wydawać na arlekiny itp. utrzymywać nikomu niepotrzebny stadion z naszych podatków. To tak na prędko, i kasa się znajdzie

u
urzednik
3 grudnia, 11:49, Pracujący:

Chcemy dróg, ale nie pod oknami. Chcemy przedszkoli dla garstki dzieci, zamiast bezpiecznych, w pełni wykorzystanych placówek. Chcemy dopłat, zapomóg, dofinansowań. Kto ma za to wszystko płacić?

Ty, frajerze.

P
PRZEDSZKOLANKA

KTOŚ MI DO CHOLERY POWIE DLACZEGO TE MADKI TAM RYCZĄ?!

N
Niedorzecznik Dynamizmu
2 grudnia, 21:50, PRZEDSZKOLANKA:

NAJLEPSZE TO ZDJĘCIA. JAKIEŚ RYCZĄCE MADKI, CH#J WIE CZEMU(SZANTAŻYSTKI?) I TATUSIOWIE, POŁOWA JAKLAPSY PANTOFLAŻE, PARU JAK MAŁOSPRYTNI UMYSŁOWO. I POMYŚLCIE JAKIE SĄ Z NICH DZIECI, Z CZYM MY MUSIMY SIĘ PÓŹNIEJ W PRZEDSZKOLU UŻERAĆ. NIESTETY, W PAŃSTWOWYCH NAJWIĘKSZE BARACHŁO Z SOCJALU ITP. JUŻ WOLĘ UKRAIŃCÓW, A W OGÓLE TO OD LUTEGO PRZENOSZĘ SIĘ DO PRYWATNEGO. INNA KLASA LUDZI TAM PRZYPROWADZA SWOJE DZIECI. NA POZIOMIE

3 grudnia, 11:52, obrotny:

Dokładnie. Do nich nie dociera, że się kawał działki marnuje, na której może być przedszkole i jeszcze kilka innych budynków. Osobiście będę czekać na przetarg tych gruntów. Mam już plan na nie. Przedszkole też może zrobię, ale prywatne.

Dynamiczne wolnorynkowe wykorzystanie przestrzeni daje przyklad domów klatkowych w Hong-hong. Dynamogród zadłużony do spągu po ePOce Dynamicznego Zadłużania się musi sięgać po takie rozwiązania, także w zakresie przedszkoli

R
Rodzic
3 grudnia, 5:32, Urzędnik:

Oczywiście, że przedszkole zniknie, decyzja została już podjęta w Ratuszu. Rodzicom mogą sprzyjać tylko media, powinni poprosić o wsparcie Frasyniuka (często w TV), który tak walczy o wolne sądy. Ciekawe, czy dobro małych obywateli też mu leży na sercu.

Panie Frasyniuk z szanowną małżonką, która też tak walczy o demokrację. Tu demokracji domagają się rodzice, czy pomożecie w uratowaniu przedszkola. Ta prośba, to też test na Państwa empatię !!!

o
obrotny
2 grudnia, 21:50, PRZEDSZKOLANKA:

NAJLEPSZE TO ZDJĘCIA. JAKIEŚ RYCZĄCE MADKI, CH#J WIE CZEMU(SZANTAŻYSTKI?) I TATUSIOWIE, POŁOWA JAKLAPSY PANTOFLAŻE, PARU JAK MAŁOSPRYTNI UMYSŁOWO. I POMYŚLCIE JAKIE SĄ Z NICH DZIECI, Z CZYM MY MUSIMY SIĘ PÓŹNIEJ W PRZEDSZKOLU UŻERAĆ. NIESTETY, W PAŃSTWOWYCH NAJWIĘKSZE BARACHŁO Z SOCJALU ITP. JUŻ WOLĘ UKRAIŃCÓW, A W OGÓLE TO OD LUTEGO PRZENOSZĘ SIĘ DO PRYWATNEGO. INNA KLASA LUDZI TAM PRZYPROWADZA SWOJE DZIECI. NA POZIOMIE

Dokładnie. Do nich nie dociera, że się kawał działki marnuje, na której może być przedszkole i jeszcze kilka innych budynków. Osobiście będę czekać na przetarg tych gruntów. Mam już plan na nie. Przedszkole też może zrobię, ale prywatne.

P
Pracujący

Chcemy dróg, ale nie pod oknami. Chcemy przedszkoli dla garstki dzieci, zamiast bezpiecznych, w pełni wykorzystanych placówek. Chcemy dopłat, zapomóg, dofinansowań. Kto ma za to wszystko płacić?

M
Manifest Satyryka
3 grudnia, 10:59, Jacek WrocLGBTlove:

To nawet nie są prawdziwi rodzice, mężczyzna i kobieta. Prawdziwi rodzice to pary homoseksualne, dwóch panów albo dwie panie (geje i lesbijki) i tylko takich rodziców mógłbym posłuchać. Faszyzm heteroseksualnych rodziców nie przejdzie!

Tu stoworzymy POstępowe, piersze w jewropie przedszkole wyłącznie dla dzieci par homoseksualnych, PRzestarzały model "rodziny" zastąpimy nowoczesnym, faszyzm nie przejdzie!

R
Rareri Fuges
2 grudnia, 15:52, Jacek Sutryk:

Co mnie obchodzą wasze B Ę K A R T Y, to ja jestem prezydentem, zatkajcie mordy, bo wam zbuduję ścieżkę rowerową w pokoju, wybraliscie mnie K U R W Y to spokój, ważne że ja, Wrocek i kumple z PO mamy dobrze

2 grudnia, 16:04, URZĘDNIK:

BRAWO! A W BUDYBJKU ZROBIĆ WYŻSZĄ SZKOŁĘ GENDER

2 grudnia, 18:05, Lizus z UM:

Popieram Panie Prezydencie, proszę robić porządek

2 grudnia, 18:20, qqq:

Tenczowa flaga na maszt, bombelki vont!

2 grudnia, 20:47, Gej że hej:

All LGBT community will support You Mr. President

3 grudnia, 3:16, KOD:

Sutryk jak zawsze celnie, mój Prezydent

Nie damy się faszyzującym rodzicom, reprezentującym przestarzały model rodziny!!!

Faszyzm nie przejdzie!!!

Urzędnicy macie pełne poparcie społeczne w walce z roszczeniowymi rodzicami.

#WspieramSutryka

J
Jacek WrocLGBTlove

To nawet nie są prawdziwi rodzice, mężczyzna i kobieta. Prawdziwi rodzice to pary homoseksualne, dwóch panów albo dwie panie (geje i lesbijki) i tylko takich rodziców mógłbym posłuchać. Faszyzm heteroseksualnych rodziców nie przejdzie!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3