Przedszkole jest dla dzieci, jednak nie dla wszystkich

  Przedszkole jest dla dzieci, jednak nie dla wszystkich

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od sześciu lat rodzi się u nas coraz więcej dzieci. Dzięki UE w przedszkolach nie będzie ciasno.
  Tylko 14 dolnośląskich samorządów dostanie pieniądze na budowę lub rozbudowę przedszkoli. Aż 71 będzie musiało sobie radzić bez pomocy Unii Europejskiej. Na ich projekty nie wystarczyło pieniędzy. Tymczasem dzieci jest tak dużo, że nie mieszczą się w istniejących obiektach.
  - Mamy jedno przedszkole w mieście, w którym jest 100 dzieci. Nie wciśnie się tam ani jedno więcej - ubolewa Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

  Tymczasem już za 4 lata w mieście może być 150 dzieci w wieku przedszkolnym. Wniosek Świeradowa o budowę nowego przedszkola za 4 mln zł nie zyskał akceptacji, bo zabrakło pieniędzy.
  - Do podziału było 2,1 mln euro, a wnioski opiewały na kwotę wielokrotnie większą. Musieliśmy dokonać selekcji - przekonuje Anna Szejda z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu.

  Wsparcie w pierwszej kolejności mogły otrzymać projekty z terenów wiejskich i z takich miejscowości, gdzie jest tylko jedno przedszkole albo nie ma go wcale. Wśród szczęśliwców jest gmina Legnickie Pole.
  - Zbudujemy przedszkole dla setki dzieci - cieszy się Sławomir Pienias z Urzędu Gminy w Legnickim Polu. Teraz jest tam tylko oddział przedszkolny, który ma jedynie 40 miejsc. Potrzeby są dwukrotnie większe. Nowy obiekt będzie kosztował 2 mln zł. Unia dołożyła 1,2 mln zł.

  - Będzie kłopot z utworzeniem kolejnej grupy przedszkolnej bez pomocy finansowej z zewnątrz - przyznaje Katarzyna Kolega, dyrektor przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach, które wsparcia nie otrzyma. Choć nie ma kłopotów lokalowych, to brakuje pieniędzy na utworzenie nowych grup. Od tego roku szkolnego placówka musiała powiększyć się o 25 miejsc.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo