Zwycięzcą naszego konkursu „Wybieramy Top Fachowca” w kategorii Parkieciarz została firma 5parkiet. To rodzinny interes, którego korzenie sięgają początku lat osiemdziesiątych. Działa na terenie Dolnego Śląska oraz, po dokładnym ustaleniu terminów rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, w dalszych częściach kraju. Jej głównym obszarem działalności jest cyklinowanie i układanie podłóg drewnianych oraz ich kompleksowa renowacja. Przed każdym zleceniem wykonuje pełen kosztorys i oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie rodzajów drewna oraz materiałów do jego wykańczania.

Podchodzi indywidualnie do każdego zlecenia.
Michał Czarnecki, twórca marki wspomina:
– Swoją przygodę z zawodem zaczynałem jako mały chłopiec w latach dziewięćdziesiątych, kiedy ojciec  sporadycznie zabierał mnie popołudniami do pracy - mówi. – To właśnie pod jego czujnym i bardzo wymagającym okiem stawiałem pierwsze kroki w cykliniarstwie. Pamiętam, że do moich zadań należało pyłkowanie podłogi (coś na styl dzisiejszego szpachlowania) oraz jej ręczne przecieranie.            
Pytany o najnowsze trendy w tej branży odpowiada, że daje się zauważyć trend na ściany pokryte deską podłogową. Najczęściej w ten sposób jest wykończona jedna ze ścian domu, co nadaje  wnętrzu cieplejszy klimat.

Dużą popularnością cieszy się także olejowanie podłogi drewnianej, dzięki czemu uzyskuje się naturalne, piękne drewno o widocznym usłojeniu  i wyczuwalnej strukturze.      
Jaki lakier wybieramy?
Pan Michał w swojej pracy używa zarówno lakierów chemoutwardzalnych, jak i ekologicznych na bazie wody.  Wszystko uzależnione jest od przeznaczenia pomieszczenia i wymogów klienta.
– Wszystkie „budżetówki” oraz inwestycje w budynkach użyteczności  publicznej wykonujemy na lakierach  chemoutwardzalnych, które  charakteryzują się  wysoką odpornością na czynniki  mechaniczne i stosunkowo dość niską ceną – tłumaczy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zleceń od osób prywatnych, kiedy są używane lakiery ekologiczne. Ma to miejsce w przypadku gdy inwestor kieruje się ekologią, odcieniem podłogi i estetyką, niekoniecznie przykładając dużą wagę do ceny produktu.
Michał Czarnecki przyznaje, że bardzo lubi przeprowadzać renowacje bardzo starych podłóg drewnianych między innymi desek pokrytych wieloma warstwami farb olejnych. Mimo że ta praca nie należy do łatwych, to efekty końcowe są niesamowite.
Przyszłość cykliniarstwa
Czy ten zawód ma przed sobą przyszłość? Pan Michał twierdzi, że dobrzy rzemieślnik zawsze sobie poradzi i na jego usługi będzie zapotrzebowanie. Zauważa zmiany zachodzące  w pracach parkieciarskich. 
– W obecnych czasach wiele firm poszerza swą działalność o montaże drzwi czy różnego rodzaju tarasów. Potrzebne jest dopasowanie się do rynku i klienta – wyjaśnia. a