18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Przed wizytą księdza po kolędzie: "Do koperty 50 zł"

Agata Wojciechowska
Udostępnij:
"Do koperty 50 zł" - dopisał ktoś na ulotkach zapowiadających wizytę duszpasterską księdza z wrocławskiej parafii NMP Matki Miłosierdzia przy al. Brucknera. - To na pewno nie nasz dopisek - zarzekają się księża z parafii.

KIEDY PRZYJDZIE KSIĄDZ PO KOLĘDZIE [HARMONOGRAM]

Karteczki włożono m.in. za panel sterowania w windach. Na wydrukowanych ulotkach odręcznym pismem wpisana została data wizyty księdza, a na dole pojawił się dopisek z oczekiwaną kwotą ofiary. Na pierwszy rzut oka - napisany tym samym długopisem przez tę samą osobę.

- To niemożliwe, żeby w kancelarii dopisano coś takiego - mówi ksiądz Marcin Kołodziej, wikariusz parafii NMP Matki Miłosierdzia. - Przez kilka lat mojej posługi nie zdarzyło się, żebym nie otrzymał koperty. Gdyby tak się jednak nie stało, przecież nie cofnę danego już błogosławieństwa rodziny i mieszkania.

Ksiądz przypuszcza, że ktoś z mieszkańców mógł z własnej inicjatywy dopisać kontrowersyjny tekst. Tłumaczy, że mogła to też zrobić osoba, która nie chce przyjmować księdza po kolędzie lub po postu usiłuje w ten sposób żartować.

- Ofiary są składane dobrowolnie przy okazji wizyty duszpasterskiej, natomiast nie są "żelaznym" punktem kolędy - informuje ks. Stanisław Jóźwiak, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. - Jest to bardziej zwyczaj niż obowiązek, co oznacza także iż nie można tu mówić o ściśle określonych stawkach. Ofiarę tę można porównać do składanych przy okazji sakramentów. Ksiądz nie może odmówić posługi, jeśli osoby proszącej o sakrament nie stać na ofiarę.

Ks. Stanisław Jóźwiak twierdzi, że nie spotkał się z sytuacją, w której parafianie, wstydząc się, że nie mają pieniędzy, dają pustą kopertę. - Częściej w ogóle nie składają ofiary lub po prostu mówią, że ich nie stać - wyjaśnia kanclerz Kurii. - Nie powinien być to temat do rozmowy z odwiedzającym nas duszpasterzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 125

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

!
Ks.Jóźwiak ma chyba uprawnienia dobrego pływaka?A w szambie szczególnie!!!Zawsze początek to niewinny,kryształ, atak na kościół,a potem co?Gdyby nie zawiść!!!!!!!!W KOŚCIELE!!!!!!innego karierowicza to mieli byśmy biskupa z dzieckiem!!!Brak tym panom pokory!!!
A
Aneczka
Spada na psy ta gazeta, a szkoda. Nigdy nie dam zarobić takiemu pismakowi. Jakaś osoba, która śmie się nazywać dziennikarką- pisze kłamstwa i do tego jeszcze oczernia uczciwych ludzi. Znam Księży z tej parafii. Ksiądz proboszcz Czesław jak był u nas po kolędzie pytał o pracę, powiedzieliśmy, że obecnie jej nie mamy. Nadmienię, że męża zwolnili, a jak byłam w ciąży i wygasła mi umowa o pracę. Ksiądz nie to, że odmówił przyjęcia koperty - dał nam ogromną paczkę żywnościową i wsparł nas finansowo. Bardzo nam pomógł za co jesteśmy mu wdzięczni. Doskonały i kochany człowiek, bardzo skromny i nigdy nie prosi o pieniądze.
A
Agatka
Popieram Cie w zupełności. Znam Księdza Czesława jeszcze z Kozanowa i tak jak Ty wiem, że ksiądz proboszcz jest doskonałym Kapłanem, ale przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem. Nigdy nie prosi o pieniądze!!! Jest bardzo skromny i pomaga potrzebującym nie tylko z Parafii, lecz bezdomnym, których też nie brakuje. Te wypociny, to kiepski poziom zwrócenia jakiejś biednej dziennikarki na cokolwiek, a co przyciąga uwagę? kłamstwo i atak na kościół. A kto opluwa- ten kto nigdy nie był w kościele, albo ktoś kto nigdy nie dał grosza na kościół. Szkoda gadać, bo oto tym nędznym pismakom chodzi. Z**...i tyle
M
Michał
Droga Pani Agato,
widać, że na dziennikarstwie, które Pani z pewnością skończyła, nie uważała Pani za zajęcia z ETYKI DZIENNIKARSKIEJ, a szkoda! Warto powtórzyć sobie przerabiany na studiach materiał. Chyba, że kusząca była ilość srebrnikó, które z pewnością dostała Pani za tego paszkwila?
P
Piotr
Szkoda, że chyba obowiązek szkolny zaniedbywałeś, bo po błędach, które popełniasz człowieku wynika, ześ prostak i analfabeta. Nikt na siłę nikomu do domu nie wchodzi i najwięcej do powiedzenia mają takie lumpy, które przychodzą do kisędza po pomoc, a nigdy nie złożą grosza na ofiarę. Nie wpuszczaj nikogo i gnij przewrotny darmozjadzie w swoich czterech ścianach.
M
Michał
Droga Pani Agato,
widać, że na dziennikarstwie, które Pani z pewnością skończyła, nie uważała Pani za zajęcia z ETYKI DZIENNIKARSKIEJ, a szkoda! Warto powtórzyć sobie przerabiany na studiach materiał. Chyba, że kusząca była ilość srebrnikó, które z pewnością dostała Pani za tego paszkwila?
n
niemoherowa
Co za bzdury...
Az mi wątroba sie wywraca. Ksiądz Czesław to wspaniały człowiek. Dlaczego pani Agata z taka łatwością posługuje się kłamstwem i oczernianiem? Nie trzeba wierzyć w Boga, zeby wiedzieć ze to niemoralne... I jeszcze wzgledem tak cudownej osoby... To wlasnie On odmawia wzięcia koperty, ofiary. I wiele pomaga osobom potrzebującym. To bardzo dobry, wrażliwy i mądry człowiek. To nie tylko Ksiądz Proboszcz Czesław Przerada.
Jaki cel ma gazeta wrocławska publikując takie kłamstwa? Zenada...
K
Krzysiu
Przecież nie cofnę danego już błogosławieństwa, jakby to błogosławieństwo co znaczyło i dawało przynajmniej ulgę podatkową.
K
Krzysiu
Ano udało się przyjdź zobaczysz, może się razem napijemy jak przyniesiesz.
H
Hubi
Tak durny żart mógł wymyślić tylko ktoś kto nie miał kontaktu z proboszczem wspomianej parafii. Ks. Czesław jest naprawdę bardzo ale to bardzo oddanym księdzem. Należę do tej parafii od 2007 roku, chrzciłem córkę, potrzebowałem zaśwaidczenia aby móc zostać chrzestnym w innej parafii ani razu nie byłem proszony o jakąkolwiek ofiarę !!!. Chrzest córki odbył sie w weekend w ciągu dnia. ksiądz specjalnie dla nas otworzył kościół i udzielił sakramentu (jedyny odpowiadający nam termin). O proboszczu i ksieżach naszej parafii świadczy duża ilości młodych ludzi z dziećmi na mszach. Dopisek na informacji o kolędzie o kopercie uważam, za bardzo obrażliwy dla ks. Czesława a gazetę wrocławską od teraz traktuję na równi z tablolidami szukającymi taniej sensacji a nie rzetelnej informacji.
j
ja
Dno i tania sensacja. Ani kolor długopisu się nie zgadza, ani charakter pisma nie jest podobny do tego wyżej. Wystarczy użyć mózgu, ale niektórych to przerasta
P
Peters
Jak udało Ci się urządzić pokój gościnny w oborze?
Z
Zdzisław
...lubi naszą Tereskę (7 lat), a ona się garnie do niego mocno za naszą namową... szczęść Boże...
G
Greg
"To niemożliwe, żeby w kancelarii dopisano coś takiego ."Ktoś zamiast 100 napisał 50zł. i stąd to oburzenie.
o
olo
walic czy to dopisek czy nie.......niech ksiądz się rozlicza z fiskusem i basta
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie