Przebudowa Maślic dla ropuchy. A co z innymi osiedlami?

Marcin Kruk
Przedstawiciele rady osiedla i UM zaprezentowali elementy koncepcji Zielonej Karty mk
Podczas przygotowywania strategicznego dokumentu ujawniła się informacja o ropusze. Obecność tego płaza sprawia, że miasto powinno przebudować fragment osiedla. W dokumencie znalazły się także zapisy dotyczące przyszłości kąpieliska na Stawie Królewieckim.

Przez Maślice przebiega trasa migracji ropuchy szarej. Tak okazało się podczas tworzenia strategicznego dokumentu dotyczącego zasobów przyrodniczych tego osiedla. - Powinniśmy nieco obniżyć krawężniki przy ul. Rędzińskiej, aby ta ropucha mogła przedostawać się z Lasu Pilczyckiego do Parku Rędzińskiego – powiedziała dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocław Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Sprawa wyszła podczas przygotowywania Zielonej Karty. Takie dokumenty mają zostać opracowane dla każdego wrocławskiego osiedla przy aktywnej współpracy z mieszkańcami. Maślice zostały wybrane do przeprowadzenia pierwszego procesu tworzenia strategii dla zieleni. – Zieleń nie pełni już funkcji dodatkowej, uzupełniającej w stosunku do innych inwestycji, pełni funkcję równorzędną, a niekiedy nawet dominującą – mówiła Szymczak-Pomianowska. - Weszliśmy we współpracę z mieszkańcami, żeby poznać ich opinie: czego potrzebują na osiedlu, jaką rolę powinna pełnić dla nich ta zieleń. To mieszkańcy wiedzą, gdzie zielni potrzebują najbardziej i znają lokalne uwarunkowania.

W Zielonych Kartach znajdą się ogólne zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z miejscowymi planami i mapą własności. Na tej bazie wpisane będą konkretne wskazówki, jak kształtować zieleń w poszczególnych miejscach osiedli.

Takie karty będą wydane w formie broszury z wytycznymi do stosowania dla przyszłych podmiotów zarówno prywatnych, jak i miasta jako przyszłego inwestora zagospodarowującego chociażby przestrzenie publiczne.

Kiedy Zielone Karty zostaną przyjęte? Jak mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, „jesteśmy na dobrej drodze, aby tę pierwszą kartę za jakiś czas przyjąć i przystąpić do pracy na kolejnych osiedlach”. Trudno więc teraz mówić o terminie przebudowy ulicy, by ulżyć pomieszkującym w okolicach ropuchom.

Karta dla Maślic zapisywała się podczas konsultacji z mieszkańcami: - Przez dwa lata odbyliśmy ponad 100 spotkań – mówi Renata Cierniak, Przewodnicząca Rady Osiedla Maślice.

Przedstawiciele rady osiedla podczas wtorkowego briefingu omówili zaprezentowaną makietę okolic Stawu Królewieckiego: - Chcielibyśmy, żeby ta zieleń była dostosowana do wszystkich osób: do rodzin z dziećmi, seniorów, niepełnosprawnych. Mieszkańcy chcą też wykluczenia samochodów z terenów zielonych. Proponowane jest przekształcenie ul. Narzędziowej w deptak, a dookoła niego przygotowanie terenów zielonych. Z jednej strony z jakimiś elementami zabawowymi, placem zabaw i wybiegiem dla psów, a na drugiej, po uporządkowaniu, ewentualnie postawieniu ławki i kosza na śmieci nie powinno inwestycyjnie nic się dziać. Cały ten teren ma otaczać chodnik i ścieżka rowerowa – wyjaśniał przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Sławomir Czerwiński.

Staw Królewiecki wg opracowywanej koncepcji pozostają kąpieliskiem, jednak aby wykluczyć pojawianie się sinic, konieczne będzie dotlenianie wody specjalnymi urządzeniami. - Poprawiona infrastruktura pilnowanie tego terenu i trzymanie porządku. Uważam, że jeśli już chcemy zrobić kąpielisko w centrum osiedla, to możemy to zrobić na skalę europejską – przekonuje Czerwiński i dodaje – O perspektywie czasowej będziemy raczej rozmawiać, kiedy zakończymy Karty Zieleni i Osiedla Kompletne. Wtedy, we wrześniu tego roku, mogą pojawić się terminy i może pomysły, jak te zamierzenia zostaną wplecione w wieloletni plan inwestycyjny.

Przedstawiciele rady osiedla mają świadomość, że wszystkie wytyczne będzie trudno zrealizować z budżetu miasta i wiedzą, iż będzie to proces, który nie zakończy się w rok czy dwa.

Od lutego luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jak przeszkadza

Na osiedlu zwykli ludzie, mieszkańcy sprzataja sami z siebie, ciagle są organizowane akcje, może dołącz się,, zrob coś a nie pisz w internetach ze śmieci sa. Sam nie śmieć, ucz młodych, i podniej ta puszke do kosza, mimo iż nie twoja.

H
Hm

Jakbyś nie wiedział na Maslicach reguralnie ludzie się zbierają i sprzataja śmieci. Dołącz się a nie narzekaj. Zwykli ludzie którzy szanują swoja przestrzeń do życia. I nie śmieć sam a jak będziesz na spacerze to podnieś ta puszke i wywal do kosza, nawet jesli nie jest twoja. Najlepiej jojczeć zamiast samemu dać cos od siebie i działać.

C
Co,

Cokolwiek się nie dzieje na lepsze, to zawsze pełno hejtu. Na Maslicach mieszkańcy pracują z radą osiedla i zmieniamy osiedle na ile możemy. Żaby, drzewa i reszta przyrody jest pożądana, bo wszyscy mamy dosyć betonowej pustyni, wycinania drzew i bezsensownej rozbudowy. Wszyscy mieszkamy razem na jednej planecie a bez przyrody i zieleni wyginiemy, podusimy się smogiem. Co komu przeszkasza, że obnizy sie krawężniki dla ropuch. Chcesz coś zrobić, to ogarnij się ze swoją radą osiedla, zrób coś a nie hejtuj, buraku. Miasto samo z siebie nie zainteresuje się twoją ulicą, sam musisz to ogarniać. Zorganizuj akcję, daj znać, zbierz się z sąsiadami i zmieniaj na lepsze. Postawa zawistnego pieniacza, bo ktos inny postanowił działać i działa jest śmieszna. A

m
maśliczanin2

Kłócić się nie zamierzam, poczekaj na decyzję środowiskową dla tramwaju. Której w takim przebiegu miasto nie otrzyma i tyle.

C
Cjd

Niestety , pamiętaj że we wroclawiu się nie sprząta i ni czyści.

A
Abe

Mam nadzieje że urzędnicy nie zapomną też o zwężeniu ulic, zakorkowaniu ruchu, zawalidrodze-tramwaju wzdłuż i poprzek i o wyrzuceniu z planów rond. A no słodę ścieżka eowerowa i następny stadion.

A
A ja

A ja kwestionuje to że benzyna jeat po 5zł a ja chce żeby była po 1zł. Takie gadanie jest śmieszne. Zapoznaj się najpierw z ustawą o planowaniu przestrzennym i wtedy mów kto, co i kiedy może zakwestionować.

Z
Z Noteckiej

A może by tak przy okazji udało by się oczyścić ze śmieci teren po północnej stronie ulicy Królewieckiej, od A8 do wysokości ulicy Mrągowskiej. Kiedyś miał być tam park. Ponoć było to już ujęte w planie zagospodarowania. Parę lat temu dostałem takie zawiadomienie z Urzędu Miejskiego. Teraz zamiast parku jest wysypisko śmieci.

M
MarekH.

klientów brak ?

M
Mic

Doskonale się ubawilem setnie, ale to określenie jest w

K
Kung Fu Korwin

To są efekty pracy współczesnych nierobów. Niby to to ma pracę, tylko polega ona na przekładaniu papierów i szukaniu dziury w całym.
90% Magistratu i biurokracji tak tworzy "dobrobyt".

m
maśliczanin2

Wspólnoty z Suwalskiej zakwestionowały tramwaj między budynkami i przejazd tramwajowy koło szkoły. Na pewno linia pobiegnie inaczej, prawdopodobnie z pętlą w rejonie Lubelskiej.

E
Ekopatrol Wrocław

Pozdrawiamy.

m
maśliczanin2

Sam kupiłeś w taniej dzielnicy i bronisz innym?

m
masliczanin

Problemem Maślic jest rosnace zakorkowanie, w skutek wyprzedaży każdej działki pod deweloperkę, zwężanie skrzyżowań, zadnych nowych ulic, połączeń komunikacyjnych, zadnych inwestycji w infrastrukturę.

Dodaj ogłoszenie