Pruski książę pomoże odnowić nasz Hogwart?

Rafał Święcki
Pałac w Mysłakowicach w latach 50. XX w. zmieniono w szkołę
Pałac w Mysłakowicach w latach 50. XX w. zmieniono w szkołę Rafał Święcki
Udostępnij:
Pałac w Mysłakowicach ma zyskać nową funkcję. Będzie to kolejna odnowiona rezydencja w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Czy Franz-Friedrich Prinz von Preußen, potomek królów Prus pomoże odnowić rodową zabytkową letnią rezydencję królewską w Mysłakowicach?

Związek Gmin Karkonoskich i władze Mysłakowic rozmawiają ze Stowarzyszeniem Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska VSK (Verein zur Pflege schlesischer Kunst und Kultur), którego członkiem jest książę, o przyszłości tego zabytku.

Od lat 50. ubiegłego wieku mieści się w nim szkoła. Choć uczniowie lubią chwalić się, że uczą się Hogwarcie (budynek nieco przypomina bajkową szkołę magii i czarodziejstwa), nie jest to dobre dla zabytku, ani dla zaspokojenia edukacyjnych potrzeb.

Hohenzollernowie nie zamierzają odzyskiwać pałacu, który ród sprzedał w 1909 roku. Działacze stowarzyszenia chcieliby w nim ulokować instytucję kulturalno- naukową, być może wyższą uczelnię. Chcą też zagospodarować odrestaurowany pobliski Dom Tyrolski (Mysłakowice są jedyną miejscowością w Polsce z zabudową tyrolską, pozostałością po dawnych mieszkańców, którym król Prus pozwolił schronić się na Śląsku przed prześladowaniami religijnymi).

- Jesteśmy na etapie koncepcji. By ją zrealizować trzeba znaleźć pieniądze na budowę nowej szkoły, by uczniowie mogli się wyprowadzić w pałacu. Ze strony księcia padła deklaracja pomocy w zdobyciu środków - mówi Witold Szczudłowski ze Związku Gmin Karkonoskich.

Wójt Mysłakowic, Michał Orman szacuje, że budowa nowej szkoły kosztowałaby ok. 20 mln zł. Wartość pałacu rzeczoznawcy wycenili na ok. 11 mln zł. - Liczę się z tym, że gmina musiałaby dołożyć do budowy szkoły. Potrzebujemy obiektu na 400- 500 uczniów - mówi wójt Orman.

Gabinet w łazience

Na nowy budynek czeka dyrektor szkoły Andrzej Dąbek.

- W latach 50 budynek zaadaptowano na potrzeby szkoły. Na szkolnej mapie Polski jesteśmy miejscem wyjątkowym, bo nie ma innych placówek, które mieściłby się w pałacach królewskich. Ale to nie do końca dobre. Niektóre klasy są za małe, a zajęcia wychowania fizycznego mamy w dawnej sali jadalnej i balowej - mówi Andrzej Dąbek, którego dyrektorski gabinet mieści się...w dawnej pałacowej łazience.

Pałac w Mysłakowicach był letnią rezydencją króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Później stał się on własnością Fryderyka Wilhelma IV. Po wojnie były w nim przechowywane zbiory z berlińskiej Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych i zajmowały go wojska radzieckie. Poza pałacowymi murami, detali królewskiej obecności zachowało się niewiele. Są to niewielkie pozostałości ceramicznej posadzki. W ogrodowej fontannie znajdziemy kamienny trzon, sprowadzony tu przez pruskiego monarchę z Pompei. Stamtąd pochodzą też dwie kolumny przy wejściu do miejscowego kościoła.

- Bryła pałacu także zmieniła się podczas adaptacji na cele szkolne. W części dobudowano jedną kondygnację, tworząc na niej mieszkania dla nauczycieli. Wewnątrz zachował się tylko układ klatki schodowej - mówi Gerard Gałęski, kierownik gospodarczy szkoły w Mysłakowicach. - Wszystkie pozostałe elementy, łącznie ze stropami wymieniono. Powstał nowy podział pomieszczeń. Zachowano jedynie wysokość pięter, bo wymusiło to położenie okien. Została odrobina stolarki okiennej - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polskojęzyczna gazeta chce nam wmówić,że ich potrzeby są również naszymi .
Ś
Ślązak
Śląsk naszą Ojczyzną.
d
dlugo_pis
...technikum w starym pałacu...i internat w dworku z tajnymi przejściami w ścianach...prawdziwa magia bez Harry potera..
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie