Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko spalarni i sortowni odpadów

Redakcja
Mieszkańcy północnych osiedli Wrocławia protestują przeciwko budowie elektrociepłowni przy ul. Obornickiej, w której spalane byłyby m.in. paliwa pochodzące z odpadów. Mieszkańcy napisali w tej sprawie petycję do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

- Wnosimy o niebudowanie nowej wielopaliwowej elektrociepłowni na osiedlu Karłowice-Różanka, przy ulicy Obornickiej 195 we Wrocławiu, przez firmę Fortum. Lokalizacja elektrociepłowni w ww. miejscu i jej funkcjonowanie w znaczący sposób odbije się szczególnie na jakości życia mieszkańców osiedli zlokalizowanych w pobliżu planowanej inwestycji, obniży wartość nieruchomości mieszkaniowych a także naruszy dobro wspólne jakim jest czyste i zielone miejsce do zamieszkania. Wskazujemy na dającą się przeliczyć stratę materialną, jaką poniosą mieszkańcy i na inne negatywne skutki planowanej inwestycji - czytamy w petycji, którą - jak informują mieszkańcy - podpisało ponad 1500 osób.

Przedsięwzięcie przy ul. Obornickiej 195 ma polegać na "budowie instalacji energetycznego spalania paliw o mocy cieplnej 225 MWt opartej o wykorzystanie paliwa alternatywnego, węgla kamiennego i biomasy". I choć przedstawiciele firmy Fortum mówią, że jeszcze żadne ostateczne decyzje nie zapadły i wszystkie rozwiązania będą konsultowane z zainteresowanymi osobami, to nie przekonuje to mieszkańców, którzy nie chcą w okolicach swoich domów elektrociepłowni, gdzie spalane będą śmieci.

Przeczytaj więcej: Sortownia odpadów przy Obornickiej? Prezydent uspokaja

- Zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania będą spadały m.in. na część mieszkalną Różanki, Karłowic, Polanki, Poświętnego, Polanowic, Sołtysowic, ale także na Śródmieście, Osobowice, Widawę, Lipę Piotrowską, Kozanów, Maślice i osiedla bardziej oddalone. Jest to spowodowane tym, że we Wrocławiu wiatry wieją głównie z kierunku zachodniego i północno-zachodniego, ale ponad 40 proc. wiatrów wieje z innych kierunków. Zwiększy się zanieczyszczenie powietrza takimi substancjami jak: Pył zawieszony PM10, Pył zawieszony PM2,5, Dwutlenek siarki, Dwutlenek azotu - piszą w petycji mieszkańcy. - Wrocław chce wkroczyć na drogę walki ze smogiem. Jednak ta inwestycja nie wpisuje się w tę ideę. Położenie Wrocławia sprzyja zastojowi powietrza i kumulacji zanieczyszczeń na obszarach osiedli - dodają autorzy petycji.

Dokument ma dziś trafić do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska