Protest służb mundurowych. Pod sejmem rośnie miasteczko, w czwartek pikieta

Krzysztof Marczyk
Miasteczko mundurowe będzie "rosnąć" do środy wieczorem
Miasteczko mundurowe będzie "rosnąć" do środy wieczorem
Udostępnij:
Najpierw były manifestacje w regionach, teraz służby mundurowe zjeżdżają do Warszawy. W poniedziałek w południe pod Sejmem zaczęło powstawać miasteczko, do którego wciąż napływają związkowcy z całej Polski. Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych przewiduje nawet kilkanaście tysięcy protestujących.

- Oczywiście do Warszawy przyjadą tylko ci, którym pozwolą na to obowiązki zawodowe. Dobrze wiemy, co to znaczy służba i obowiązkowość, i chcielibyśmy, żeby to zrozumiał również rząd. Bo jak się coś dzieje, to władza wie, do kogo zwrócić sięe o pomoc. Ale z kim rozmawiać o podwyżkach, to już zapomina. Milczy pani premier, milczy minister Teresa Piotrowska - mówi Mariusz Tyl, przedstawiciel Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Powód manifestacji to niespełnione obietnice rządu, a konkretnie Donalda Tuska, który w swoim drugim expose w listopadzie 2011 roku zobowiązał się do podwyżek dla służb mundurowych w wysokości 300 zł jeszcze za tej kadencji Sejmu. Dziś wiadomo, że były to puste słowa.

Mundurowi są zaniepokojeni uchwalonym w zeszłym tygodniu budżetem na przyszły rok. Według nich nie uwzględnia on wydatków związanych z napływem do kraju uchodźców. Przy planowanym przyjęciu 7 tys. imigrantów powinny nie tylko wzrosnąć płace funkcjonariuszy, ale też budżety służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa jak Policja. - Brak niezwłocznej realizacji żądania zwiększenia budżetu służb będzie miał bezpośredni negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju - przestrzega zarząd NSZZP.

Związkowcy postulują też uchwalenie ustawy modernizacyjnej, która zapewniłaby regularną waloryzację płac funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych w latach 2016-2019. - To żadne fanaberie. Nie żądamy niczego nadzwyczajnego, tylko uczciwych wypłat. Każdy chce jakoś żyć. Zarabiamy marne grosze. Na samej inflacji straciliśmy w ostatnich latach około 470 złotych - tłumaczy Józef Rachtan, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian” w Małopolsce.

Protestujący domagają się włączenia funkcjonariuszy Służby Celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego, na co wskazuje korzystny dla nich wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 marca 2015 roku sygn. akt K39/13. Chcą również przywrócenia pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego przez 90 dni choroby, którego zostali pozbawieni w czerwcu 2014 roku. Dziś funkcjonariusze na zwolnieniach otrzymują 80 proc. pensji - tyle co inni pracownicy. W związku ze zmianą regulacji w ciągu roku liczba przebywających na chorobowym spadła średnio o 30 proc.

Miasteczko mundurowe będzie "rosnąć" do środy wieczorem. W czwartek w godzinach 11-13:00 planowana jest pikieta, w której może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Protest służb mundurowych. Pod sejmem rośnie miasteczko, w czwartek pikieta - Polska Times

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Policjant
Zapraszam kolegów i koleżanki do miasteczka mundurowego.
Pokażcie że nie nie godzicie sie na takie warunki. Do zobaczenia!
P
Pracujący
Macie jak u pana Boga za piecem. Praca dobra zarobki ok. Czemu płaczecie.

Jak wam niepasuje to się zwolnijcie i do prywaciarza do 67 roku życia zapiepszajcie.

 

 
P
Pracujący
Macie jak u pana Boga za piecem. Praca dobra zarobki ok. Czemu płaczecie.

Jak wam niepasuje to się zwolnijcie i do prywaciarza do 67 roku życia zapiepszajcie.

 

 
a
antyzwiązkowa
Polaków straszy się terrorystami w postaci uchodźców a nikt nie mówi o tym jak Polskę terroryzują te wszyskie ekipy Związkowców! Nie rozumiem tych wszystkich narzekań bo jak komuś praca szkodzi to zmienić pracę nie zaszkodzi! Nikt nikogo nie zmusza do bycia mundurowym, zawsze można pracować w cywilu. W korporacjach i w innych firmach prywatnych pracownicy dostają podwyżkę wynagrodzenia za SWOJE EFEKTY PRACY a nie dlatego, że jakaś ekipa rządządzych składa im obietnicę w postaci kiełbasy wyborczej. W Polsce przyjęło się, że w okresie wyborów wychodzą Związkowcy na ulice i terrroryzują kraj paląć gumy i rzucają kamieniami. Prosty przykład jest w górnictwie, gdzie kopalnie od lat nie przynoszą zysków tylko same straty a Panowie Związkowcy zarabiają po kilka tysięcy złotych, w tym deputanty węglowe, 13-tki, 14- tki, lata pracy liczone do emerytury razy 2 i nikogo nie obchodzi skąd brać pieniądze, w dodatku niektórych związkowców nie można nawet zwolnić....W niektórych spółkach państwowych doszło nawet do sytuacji dziedziczenia stanowisk.... Najśmieszniejsze jest to, że praca budżetówki, która nic nie produkuje tylko kosztuje (i to nie mało) jest wliczana do PKB kraju, pewnie na takiej samej zasadzie jak prostytucja...Polska to chory kraj i niestety nieuleczalnie...
m
mundurowa
Wszytko co obiecał " panujący" w Brukselskiej siedzibie to były puste słowa aby dostać sie do większego koryta.

My mundurowi nie mając możliwości (prawa) zorganizowania innej formy strajku tylko protest nie możemy uzyskac tego co nam obiecano i co sie nam należy. Ciekawe co by się stało gdyby wszyscyy mundurowi zostali na 1 tydzień w domach z rodzinami ???? Ulice, więzienia, granice kraju, wypadki, pożary, powodzie, itp. itd. - CHAOS.
p
policjant
niestety te prostesty sa zbyt slabe......potrzeba czegos bardziej drastycznego :/

 
P
Policjant
Zapraszam kolegów i koleżanki do miasteczka mundurowego.
Pokażcie że nie nie godzicie sie na takie warunki. Do zobaczenia!
S
Straznik teksasu
A gdyby tak, włoski strajk...tydzień nie więcej

Niech drogówka zamiast mandatów - poucza,

Straz graniczna, odprawiać 10 minut jedna osobę,

Strazacy niech drzewa z dróg zabieraja cała noc,

Kraj się zblukuje i budżet straci i to jaką kasę może ktos to zrozumie...

Pracowac za 2,100 zł. dzień, noc, święto, niedziela, deszcz snieg... itd.

Oczywiście każda słuzba w ramach rozsądku bo nie zapominajmy od czego jesteśmy, ale niech władza zobaczy jak bardzo waznym ogniwem jestesmy w tym całym systemie, niech Unia zareaguje, Cała Uropa się powinna składać na nasze wszelakie slużby...
S
Strażak Sam
Już w październiku wam POdziękujemy oszuści i wont od koryta!
p
policjant
niestety te prostesty sa zbyt slabe......potrzeba czegos bardziej drastycznego :/

 
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie