Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest ratowników medycznych. Kiedy będzie otwarty SOR w szpitalu Marciniaka?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Oficjalnie SOR przy szpitalu Marciniaka został wyłączony z powodu zwolnień chorobowych personelu. Ratownicy medyczni i pielęgniarki potrzebowali czasu na m.in. na leczenie kontuzji i urazów wynikających z bardzo intensywnej pracy przez 15 miesięcy pandemii. Wiadomo jednak, że od tygodni narastał protest ratowników medycznych, a L4 i brak ludzi do pracy pomaga zwrócić uwagę na problemy osób wykonujących ten zawód. Sprawdzamy, ile karetek jeździ jeszcze we Wrocławiu.

Szpitalny oddział ratunkowy w szpitalu im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa pozostaje zamknięty od 21 lipca. Chociaż od kilkunastu tygodni narasta protest ratowników medycznych, powodem wyłączenia SOR-u w Marciniaku jest brak personelu. Ratownicy medyczni i pielęgniarki wzięli zwolnienia chorobowe. Oficjalnie akcji protestacyjnej na tym SOR-ze nie ma.

- Zmniejszyła się liczba nieobecnego personelu w obszarze SOR-u do liczby poniżej 30 osób, ale nie jest to jeszcze liczba personelu pozwalająca na pełne uruchomienie SOR-u. Nie mogę obecnie podać daty wznowienia pełnego działania SOR-u – to dotyczy powrotu personelu ze zwolnień lekarskich - informuje rzecznik marszałka Dolnego Śląska Michał Nowakowski, ale dodaje, że część zwolnień lekarskich obowiązuje do końca lipca i z tym wiąże nadzieję, iż SOR ruszy w przyszłym tygodniu.

Pozostała część szpitala przy ul. Fieldorfa działa normalnie i mimo wyłączenia SOR-u jest udzielana pomoc pacjentom ostrodyżurowym. - Wyjątkiem są pacjenci w stanach ciężkich, którzy przyjmowani są w pozostałych SOR-ach: na ul. Kamieńskiego, Borowskiej i Weigla - mówi Michał Nowakowski.

Jak zapewnia Nowakowski, także Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje stabilnie. Z ponad 40 karetek we Wrocławiu w czwartek wyłączonych z systemu było 6. Słowa rzecznika potwierdzają dane centrum monitorowania ratownictwa medycznego. Ostatniej doby zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały w województwie dolnośląskim 749 razy. 28 lipca 2020 r. wyjazdów było 773. Przez ostatni rok liczba wyjazdów na dobę wahała się od około 700 do blisko 900.

Ratownicy medyczni walczą o zarobki - oczekują minimalnego wynagrodzenia wynoszącego 4972 zł - oraz uporządkowania przepisów dotyczących zatrudniania ratowników medycznych. W poniedziałek odbywały się rozmowy przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. W czwartek, 29 lipca, strony znów miały usiąść do negocjacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska