Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest nauczycieli we Wrocławiu. Jest też Schetyna

Malwina Gadawa
Protest nauczycieli we Wrocławiu
Protest nauczycieli we Wrocławiu Paweł Relikowski
Kilkuset nauczycieli protestowało dziś przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. - Chcemy wycofania zapowiadanej przez rząd reformy oświaty. Nie zgadzamy się na likwidację gimnazjów - mówi Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podobne protesty ZNP organizuje dziś w całej Polsce.

Przed urzędem zebrało się kilkaset osób. Przyjechali związkowcy z całego województwa. - Co nagle to po diable! Demokracja nie zabawa, wszyscy równi wobec prawa! Precz i spadówa od edukacji! Jeszcze Polska nie zginęła, póki my uczymy - to tylko niektóre hasła, jakie można było przeczytać na transparentach.

- Jestem ojcem dzieci w wieku gimnazjalnym. Nie mam pewności co czeka nasze dzieci w najbliższym czasie. Protestujemy przeciwko takim nieodpowiedzialnym i zaskakującym zmianom - mówił Wojciech Browarny, jeden z uczestników demonstracji.

Do nauczycieli wyszedł dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk. - Zmiany proponowane, to zmiany dobre - stwierdził kurator. Został jednak wygwizdany przez związkowców. - Umówmy się na rozmowę. Rozmowa jest lepsza niż krzyk - próbował kontynuować kurator. Na to usłyszał: Dziękujemy.
Swoje przemówienie Kowalczyk kończył przy gwizdach i krzykach. Zapowiedział, że przyjmie postulaty związkowców.

Oprócz nauczycieli, w proteście biorą udział politycy. Przed wrocławskim urzędem pojawił się m.in. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Nie będzie zgody na to, co funduje nam minister Anna Zalewska. To słaba minister słabego rządu - grzmiał Schetyna. Zapowiedział, że PO złoży w przyszłym tygodniu wniosek o wotum nieufności dla minister Zalewskiej.

- To co jest zapowiadane, to chaos i brak kompetencji. Wierzę, że PiS przestraszy się mądrych nauczycieli. To wy wiecie jak ma wyglądać edukacja. Ta reforma jest absolutnie zła. To dzielenie na lepsze i gorsze dzieci - mówiła z kolei do nauczycieli posłanka Joanna Augustynowska z Nowoczesnej.

Zmiany w edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. nie będą funkcjonować gimnazja.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. Wtedy w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska