Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest kontrolerów lotu. Co to oznacza dla pasażerów odlatujących z Wrocławia?

Monika Fajge
Monika Fajge
zdjęcie ilustracyjne/Wrocławskie lotnisko zapewnia, że – w miarę możliwości – będzie wspierać Warszawę.
zdjęcie ilustracyjne/Wrocławskie lotnisko zapewnia, że – w miarę możliwości – będzie wspierać Warszawę. Pawel Relikowski / Polskapress
Trwa protest kontrolerów ruchu lotniczego. Kilkadziesiąt osób odeszło już z pracy, a umowy kolejnych (ponad 100) wygasają z końcem kwietnia. Kontrolerzy nie zgadzają się na obniżenie pensji. Protest daje się we znaki głównie pasażerom lotnisk w Warszawie. Jak ma się sprawa na lotnisku we Wrocławiu? Przeczytaj.

- Wszystkie operacje na wrocławskim lotnisku, zarówno odloty jak i przyloty, odbywają się zgodnie z rozkładem. Uspokajamy wszystkich pasażerów, którzy mają zaplanowane w najbliższym czasie podróże np. na majówkę, że ich wyloty nie są zagrożone. Obecny konflikt na linii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - kontrolerzy ruchu lotniczego nie ma wpływu na pracę wrocławskiego lotniska - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Tymczasem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym. Wprowadza ono możliwość wykonywania mniejszej liczby operacji lotniczych z i na: lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko Warszawa/Modlin.

Wrocławskie lotnisko zapewnia, że – w miarę możliwości – będzie wspierać Warszawę.

- Jesteśmy na etapie rozmów z przewoźnikami i wspólnie rozważamy możliwość podstawienia większych samolotów na rejsach z i do Wrocławia. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na wygospodarowanie dodatkowych miejsc dla pasażerów z Warszawy, którzy chcą wylecieć w najbliższym czasie z Polski. Jest również szansa, że część lotów, zwłaszcza czarterowych, zostanie przeniesiona z Warszawy do Wrocławia - wyjaśnia Kuś. I dodaje, że takie działanie “będzie jednak zależeć od możliwości czeskich i niemieckich kontrolerów ruchu lotniczego”.

Wrocławianie, którzy mają w planach zagraniczne urlopy majówkowe, mogą spać spokojnie.

- Wrocław, jako jeden z regionalnych portów lotniczych, cały czas pracuje normalnie i pragnę podkreślić, że tak też zostanie - mówi prezes wrocławskiego portu lotniczego.

Kontrolerzy lotu walczą o pieniądze

Jedną z przyczyn protestu kontrolerów ruchu lotniczego jest obniżenie średnich zarobków, które zostało wprowadzone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Oficjalnie średnie wynagrodzenie kontrolerów wynosi ok. 32-33 tys. zł brutto miesięcznie. Związkowcy zapewniają jednak, że ich zarobki są mniejsze i wynoszą od 8 do 13-14 tys. zł "na rękę".

Negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) trwają.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska