Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura przyjrzy się błędom lekarzy. "Będzie polowanie na czarownice?"

Piotr Bera
Od 2012 r. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych rozpatrywała 329 postępowań dotyczących błędów lekarskich, z czego zakończono 213. Winę personelu medycznego orzeczono w 35 sprawach, a w 159 jej nie uznano.
Od 2012 r. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych rozpatrywała 329 postępowań dotyczących błędów lekarskich, z czego zakończono 213. Winę personelu medycznego orzeczono w 35 sprawach, a w 159 jej nie uznano. Pixabay
W prokuraturach regionalnych zostaną utworzone specjalne działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć pacjenta. Lekarze obawiają się, że będzie to polowanie na nich. - Nie idziemy do pracy, żeby zrobić komuś krzywdę - odpowiada Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych powstaną zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W prokuraturach regionalnych zostaną utworzone odrębne komórki analizujące błędy medyczne, które będą prowadzone i nadzorowane przez jednego lub kilku prokuratorów.

- Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych zostały utworzone w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w prokuratorach regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się koordynatorzy - czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

- U nas taki dział nie powstał. Nadzór znajdzie się w zakresie obowiązków poszczególnych prokuratorów - mówi jednak Anna Zimoląg z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Lekarze przyznają, że nadal nie wiedzą jak będzie wyglądać prokuratorski nadzór, ale obawiają się, że praca prokuratorów może przypominać polowanie na błędy.

- Podczas ostatniego zjazdu lekarzy rozmawialiśmy na ten temat z Konstantym Radziwiłłem, ale minister sam nie znał jeszcze szczegółów. Jednak na powstanie tych działów patrzymy z niepokojem. Chyba nie chodzi o to, żeby zrobić polowanie na czarownice? - Zastanawia się Paweł Wróblewski prezes DIL. - Z drugiej strony kwestia rozwiązania sporów wynikających z błędów medycznych jest bardzo trudna i sądownictwo powinno uzbroić się w wyspecjalizowane komórki. Pamiętajmy jednak, że istnieje cała gama błędów leczniczych, które nie wynikają z zaniechań lekarskich, a np. z przepisów. W Polsce system prawny działa w taki sposób, że mówimy głównie o zemście, a nie zadośćuczynieniu za grzywny.

Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przyznaje, że śledztw dotyczących błędów medycznych jest sporo. - Najczęściej dotyczą narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, błędnego rozpoznania i leczenia lub zgonów wskutek błędnych decyzji lekarzy.

Te słowa potwierdzają statystyki. Od 2012 r. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych rozpatrywała 329 postępowań dotyczących błędów lekarskich, z czego zakończono 213. Winę personelu medycznego orzeczono w 35 sprawach, a w 159 jej nie uznano. Sprawy umorzono w 19 sytuacjach (z powodu cofnięcia wniosku czy śmierci osoby, która wystąpiła z wnioskiem, a spadkobiercy nie zrobili tego ponownie).

- Komisja rozpoznaje sprawy dotyczące tylko i wyłącznie szpitali. Jest tańszą alternatywą względem postępowań sądowych. Komisja pobiera 200 zł opłaty od wpisu i rozpoznaje wniosek w ciągu 4 miesięcy. W sądzie to może trwać latami - tłumaczy Alicja Haczkowska z Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Jak dotąd najwyższe zadośćuczynienie na Dolnym Śląsku wypłacił w 2012 r. szpital wojskowy na Weigla. Rodzina zmarłego pacjenta otrzymała od szpitala 150 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska