Prokuratura bada sprawę biegłego sądowego

Marcin RybakZaktualizowano 
Tomasz Hołod
Wrocławska prokuratura zainteresowała się naszym artykułem z ubiegłego tygodnia opisującym przypadek lekarza, który nie ma prawa wykonywania zawodu i specjalizacji a jest na liście biegłych sądowych jako ekspert z medycyny sądowej. - Na podstawie artykułu w gazecie wszczęte zostało postępowanie sprawdzające - mówi rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus.

Przypomnijmy: Opisaliśmy historię Jana M. który od 1989 roku znajduje się na liście biegłych prowadzonej przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Tymczasem co najmniej od 10 lat nie ma on prawa wykonywania zawodu lekarza. Nigdy też nie miał specjalizacji z medycyny sądowej.

Tymczasem od 1989 roku co pięć lat przedłużano jego wpis na sądowej liście specjalistów z tej właśnie dziedziny medycyny. Jak to mogło się stać? Jest to tym bardziej dziwne, że każdy lekarz, który dziś chciałby zostać wpisany na listę biegłych musi przedstawić sądowi zaświadczenie, że ukończył specjalizację.

Doktor M. ukończył medycynę w latach 70-tych. Później pracował jako lekarz w Milicji Obywatelskiej. Na początku lat 90-tych odszedł z pracy w policji. Z Gazetą Wrocławską nie chciał rozmawiać. Odmówił jakiegokolwiek komentarza. Prokuratura musi sprawdzić czy wydając opinie jako biegły - bez prawa wykonywania zawodu lekarza - nie popełnił przestępstwa. Badane będzie też jak to się stało, że w sądzie nie weryfikowano uprawnień doktora M.

Dlaczego stracił lekarskie uprawnienia? Prawdopodobnie z powodów formalnych. W 1989 roku weszły w życie przepisy powołujące do życia izby lekarskie. Każdy lekarz musiał się zapisać do takiej izby. Inaczej tracili uprawnienia. Doktor M. nigdy do izby się nie wpisał.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jerzy Karpiński bez pomiarów w opinii innych biegłych potrafi dokonać wyceny wad. Wycenia wady których nie ma w pozwie i w protokołach oględzin.

G
Gość

Jerzy Karpiński bez pomiarów w opinii innych biegłych potrafi dokonać wyceny wad. Wycenia wady których nie ma w pozwie.

A
Anna Kosiba

Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: sędzia biegłemu oka nie wykole?

24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.

1.

Uzasadniając postanowienie Daniel Strzelecki zauważył m.in.:

Sąd zgodnie z art. 433 § 1 kpk rozpoznał sprawę w granicach środka odwoławczego i na zarzutach opisanych w zażaleniu sąd skoncentrował się. A w tym kontekście (…) Bogusław Biedrzyński w istocie nie odniósł się do kwestii mającej w sprawie fundamentalne znaczenie, a mianowicie do zgodności wydanej przez biegłego Jerzego Karpińskiego opinii - operatu szacunkowego (…)z odnośnymi unormowaniami, w szczególności z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Krótko mówiąc, żeby nie odczytywać tego, bo nie o to chodzi, z żadnych przepisów, które dotyczą sposobu prowadzenia wyceny nieruchomości nie wynika obowiązek przeprowadzania oględzin przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości, które są wykorzystywane do porównania. A skoro tak, no to te zarzuty, które były formułowane tutaj głównie właśnie dotyczące tego, że biegły nie sporządził oględzin (…) nie mogą mieć znaczenia dla rozstrzygnięcia merytorycznego w tej sprawie.

(..) skoro biegły nie miał obowiązku dokonywania oględzin tych nieruchomości, bo żaden przepis na niego takiego obowiązku nie nakłada, to nie można biegłemu stawiać zarzutu, że wskazując do porównania określone nieruchomości postąpił niezgodnie z obowiązującymi przepisami(…) zatem bezprawnie. I w tym przypadku faktycznie tak było. Jeżeli biegły faktycznie dopuścił się zaniedbania, nierzetelnie sporządzonej opinii, była ona merytorycznie nietrafna, to oczywiście należało ją podważać w drodze postępowania cywilnego, formułując określone zarzuty. Natomiast to oczywiście nie oznaczało, iż doszło do realizacji ustawowych znamion czynu zabronionego z art. 233 § 4 kk (…). I to spostrzeżenie implikowało kolejne spostrzeżenie, że w okolicznościach tej sprawy nie sposób wywodzić w sposób odpowiedzialny, że Karpiński Jerzy uchybił ciążącym na nim obowiązkom zapoznania się zapoznania się ze stanem technicznym nieruchomości, które zostały wykorzystane do porównania.

2.

Przypomnijmy artykuł, na który tak chętnie powołuje się sędzia Daniel Strzelecki.

Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 § 4 KK).

Opinię biegłego (rzeczoznawcy) można uznać za fałszywą wtedy, gdy:

1) będzie wyraźnie sprzeczna z aktualnym stanem wiedzy w dziedzinie, której opinia dotyczy; 2) będzie wyraźnie sprzeczna z rzeczywistym stanem faktycznym;

3) będzie oparta na przyjętej wyraźnie błędnej metodzie (por. B. Kunicka-Michalska, w: A. Wąsek (red.), Kodeks karny, t. II, 2010, passim). Jednak również w tym wypadku stwierdza się trafnie, iż: odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 4 KK nie zależy od tego, czy fałszywe ustalenie faktyczne zawarte w opinii mogło mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy (wyr. SN z 9.4.2008 r., IV KK 501/07, OSNwSK 2008, Nr 1, poz. 853 ).

Jest również rzeczą oczywistą, że odpowiedzialność karna tym bardziej nie jest zależna od tego, czy strona postępowania cywilnego podważy (skutecznie bądź nie) taką opinię w procesie cywilnym.

Sędzia Sądu Rejonowego Daniel Strzelecki najwidoczniej jest jednak innego zdania.

3.

Powstaje kolejne pytanie – czy w/w sędzia właściwie zastosował prawo??

Otóż powołany przez niego art. 433 § 1 KPK znajduje się w dziale IX Kodeksu Postępowania Karnego i dotyczy postępowania odwoławczego. Zgodnie z art. 425 KPK postępowanie jest dwuinstancyjne. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do… wyroków sądowych

A
Anna Kosiba

Biegły rzeczoznawca pozbawił go majątku.
Dotyczy " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA " bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
Status Podmiot aktywny
Adres rejestrowy ul. Szafirowa 13
58-560 Jelenia Góra, dolnośląskie
Jerzy Karpiński
Miasto: Jelenia Góra
tel. (75) 767-64-35
tel. kom. 604-21-88-90
p.w.konbud@neostrada.pl

Jak wycenić dom? Okazuje się, że nie jest to wcale proste zadanie. A przynajmniej – nie dla biegłego sądowego, który przecież powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Efekt? Niepotrzebna batalia sądowa, stracony czas i pieniądze oraz gorzka refleksja, że sprawiedliwość faktycznie „jest ślepa". Niestety, ślepa – jak zwykle – na sytuację tych, którzy się jej domagają...

Typowy sen typowej polskiej rodziny? Własny, wygodny dom, w którym można będzie spędzić spokojną emeryturę i który kiedyś odziedziczą dzieci. Cóż, nie każdemu dane jest to marzenie zrealizować, ale państwu Biedrzyńskim się udało. W 1997 roku budynek został oddany do użytku – ponad 100 metrów kwadratowych, starannie dobrane, wysokiej jakości materiały i dwie działki o powierzchni 1600 metrów. Prawdziwy powód do radości.

Życie jest jednak pełne niespodzianek – w 2009 roku państwo Biedrzyńscy postanowili się rozstać. Jak to zwykle bywa w sprawach rozwodowych, konieczny był podział majątku. Trzeba było wobec tego wycenić nieruchomość. Na zlecenie bolesławieckiego sądu biegły przygotował tzw. operat szacunkowy, określając wartość budynku i dwóch działek na niecałe 348 tysięcy złotych. Wycenę podważyła jednak była żona Anna Luberda, argumentując, że wartość domu jest niższa ponieważ na jednej z działek znajduje się słup energetyczny. Sąd zatem powołał kolejnego biegłego. Słupa – podkreśla Biedrzyńska – na posesji nie ma i nigdy nie było.

Po niemal roku Jerzy Karpiński przedstawił nową wycenę. Niższą (początkowo, ale o tym za chwilę) o 138 tysięcy złotych, a co ważniejsze – sporządzoną w sposób, który zakrawa na absurd! Na to nie zgodził się Bogusław Biedrzyński i od tego czasu trwa jego sądowa gehenna. Gehenna walki o własny, ciężko zapracowany dorobek życia.

Ile kosztuje dom?

Zanim wrócimy do batalii pana Biedrzyńskiego, warto powiedzieć kilka słów na temat samej wyceny nieruchomości – procedury i jej efektów. Otóż sporządzając operat szacunkowy rzeczoznawca powinien brać pod uwagę między innymi: cel wyceny, przeznaczenie i funkcję nieruchomości, jej położenie, wiek, stan i stopień wyposażenia w infrastrukturę techniczną czy stan samego budynku.

Oceniając wartość specjalista może zastosować na przykład podejście „porównawcze" – określić cenę poprzez analizę cen podobnych nieruchomości. Tak też stało się w tym przypadku. Jerzy Karpiński wziął pod uwagę 11 obiektów o – jego zdaniem – podobnej powierzchni i funkcji. Jak sam argumentuje: „brałem pod uwagę położenie, wielkość budynku, wielkość i kształt działki, atrakcyjność budynku i jego architekturę" (cytat z protokołu z przesłuchania). Rzeczoznawca osobiście także obejrzał z zewnątrz analizowane nieruchomości.

Na pozór zatem wydaje się, że wycena sporządzona została zgodnie z zasadami sztuki. I tu pojawia się problem. Kupując na przykład samochód zdajemy sobie doskonale sprawę, że lekko „zajeżdżony" Golf z 84 roku będzie znacznie tańszy od utrzymanego w dobrym stanie egzemplarza z roku 99. Budynków – o ile nie są zabytkowe i faktycznie można je porównać pod względem parametrów i standardu – dotyczyć powinna ta sama zasada. Wygląda jednak na to, że – zdaniem rzeczoznawcy Karpińskiego – jest zupełnie inaczej. Bogusław Biedrzyński postanowił więc sprawdzić to na własną rękę.

Prywatne śledztwo

Wynajęte przez Biedrzyńskiego biuro detektywistyczne przyjrzało się bliżej wszystkim 11 nieruchomościom, które rzeczoznawca uwzględnił w operacie szacunkowym. I cóż się okazało?

Oto z 11 branych pod uwagę podczas wyceny nieruchomości, zaledwie 2 można było w ogóle porównać z posiadłością państwa Biedrzyńskich. Przede ws

b
bogdan

Jerzy Karpiński jako Rzeczoznawca Sądowy dopuścił się przestępstwa przy wydaniu aktualizacji opinii uzupełniającej operat szacunkowy wartości w lipcu 2012 roku, gdzie dom i dwie działki gruntowe nr. 378 i 385 59-700 w Trzebieniu ul. Kolejowa 7 wycenił na sumę 223 100,-zl. Przy wycenie przedmiotowej nieruchomości, nie spełniono żadnej zasady niezbędnej do obiektywnego określenia wartości nieruchomości.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin rusza do walki z kiepskimi biegłymi, których nierzetelne, błędne opinie wypaczają procesy krzywdzą ludzi. Dom o wartości 500 000,-zl .

Witam Pana Ministra Jarosława Gowina.

OPIS SPRAWY

Sąd Rejonowy w Bolesławcu w sprawie o podział majątku dorobkowego syg. akt Nr 419/08 zleci ł w kwietniu 2009 roku Pani Lili Ofman Biegłemu Sądowemu zrobienie operatu szacunkowego domu i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385 59-700 Trzebień Ul. Kolejowa 7. Biegły Sądowy Lilia Ofman wyceniła dom i dwie działki gruntowe nr. 378 i 385 na sumę 347.326,-zl. Ze względu na zakwestionowanie operatu szacunkowego Pani Lilii Ofman przez Annę Luberdę ex zone Sąd Rejonowy w Bolesławcu powołał drugiego Biegłego Sądowego Jerzego Karpińskiego.

Biegły Sadowy Jerzy Karpiński w sierpniu 2010 roku oszacował mój dom z dwoma działkami gruntowymi na sumę 212.700,-zl w tym dwie działki nr. 378 i 385 na sumę 31.600,-zl. W marcu 2012 roku Sąd Okręgowy Apelacyjny w Jeleniej Górze Syg. akt II Ca 54/12 zlecił Biegłemu Sądowemu Jerzemu Karpińskiemu zrobienie aktualizacji do wyceny domu 59-70 Trzebień ul. Kolejowa 7 i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385. Jerzy Karpiński Biegły Sądowy zaktualizował wycenę w lipcu 2012 roku na sumę 223.100,-zl.

Mój adwokat zakwestionował aktualizację wartości tego domu przez Biegłego Sądowego Jerzego Karpińskiego. Sąd Okręgowy Apelacyjny w Jeleniej Górze zlecił Biegłemu Sądowemu Jerzemu Karpińskiemu zrobienie opinii uzupełniającej. W sierpniu 2012 roku Biegły Sądowy Jerzy Karpiński w tej opinii uzupełniającej porównał mój dom do dwóch domów miedzy innymi w Porajowie/Bogatyni i Leśnej /Lubania.(zdjecia pogladowe nr,5,nr.9 )
Wyrok w tej sprawie o poddział majątku zapadł w Sądzie Okręgowym Apelacyjnym w Jeleniej Górze w dniu 28.08.2012 roku. Po orzeczeniu wyroku zleciłem firmie Agencja Detektywistyczna E&T LASAK sprawdzenie 11 nieruchomości do których to biegły Jerzy Karpiński porównał dom 59-700 Trzebień ul .kolejowa 7 i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385.
Są to nieruchomości: Kruszyn. ul. Topolowa 6. C, Krępnica nr.39, Kraśnik dolny 79d, Łaziska 79 A,B, Leśna. ul. Kościuszki nr.4, Olszyna -Biedrzychowice-Karłowice 9A, Osiek Łużycki nr.59, Łagów ul. Leśna 4, Porajow Ul.Ogrodowa 15. B, Rybnica. 101.a, Mysłakowice. Ul. Daszyńskiego.

Agencja Detektywistyczna E&T Lask zgromadziła informacje dotyczące zlokalizowania nr. działek ,nr. ksiąg wieczystych, oryginalnych dokumentów niektórych domów o stanie technicznym w dniu zakupu oraz wykonała opis stanu technicznego nieruchomości, wykonanie dokumentacji w tym fotograficznej dotyczącej nieruchomości usytuowanych w/w miejscowościach, inne informacje mające istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie. Do wyceny przyjęto 11 domów, z których jedynie dwa spełniały warunki podobieństwa (nieruchomość z Kruszyna ul. Topolowa, na nowym osiedlu, i dom w Kraśniku Dolnym nr. 79. D z tym ze biegły sądowy nie podał prawdziwej ceny tego domu. Biegly sadowy w operacie wpisał cenę 220 000,-zl cena prawdziwa wynosi 390 000,-zl powstałych pod koniec XX wieku.)
Pozostałe domy różniły się drastycznie stanem technicznym, a w części powierzchnią gruntową , sposobem sprzedaży. Rzeczoznawca sądowy Jerzy Karpiński powinien wiedzieć że do operatów szacunkowych wartości domów i gruntów nie przytacza się transakcji przeprowadzonej przez Starostwo w Zgorzelcu np: Łagów ul. Leśna 4. J. Karpiński powinien wiedzieć ze nie powinien porównywać domu wolno stojącego do domu w zabudowie szeregowej jak np: Porajów Ul .Ogrodowa 15. B, a także do domów w stanie surowym zamkniętym

b
bogdan

Jerzy Karpiński jako Rzeczoznawca Sądowy dopuścił się przestępstwa przy wydaniu aktualizacji opinii uzupełniającej operat szacunkowy wartości w lipcu 2012 roku, gdzie dom i dwie działki gruntowe nr. 378 i 385 59-700 w Trzebieniu ul. Kolejowa 7 wycenił na sumę 223 100,-zl. Przy wycenie przedmiotowej nieruchomości, nie spełniono żadnej zasady niezbędnej do obiektywnego określenia wartości nieruchomości.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin rusza do walki z kiepskimi biegłymi, których nierzetelne, błędne opinie wypaczają procesy krzywdzą ludzi. Dom o wartości 500 000,-zl .

Witam Pana Ministra Jarosława Gowina.

OPIS SPRAWY

Sąd Rejonowy w Bolesławcu w sprawie o podział majątku dorobkowego syg. akt Nr 419/08 zleci ł w kwietniu 2009 roku Pani Lili Ofman Biegłemu Sądowemu zrobienie operatu szacunkowego domu i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385 59-700 Trzebień Ul. Kolejowa 7. Biegły Sądowy Lilia Ofman wyceniła dom i dwie działki gruntowe nr. 378 i 385 na sumę 347.326,-zl. Ze względu na zakwestionowanie operatu szacunkowego Pani Lilii Ofman przez Annę Luberdę ex zone Sąd Rejonowy w Bolesławcu powołał drugiego Biegłego Sądowego Jerzego Karpińskiego.

Biegły Sadowy Jerzy Karpiński w sierpniu 2010 roku oszacował mój dom z dwoma działkami gruntowymi na sumę 212.700,-zl w tym dwie działki nr. 378 i 385 na sumę 31.600,-zl. W marcu 2012 roku Sąd Okręgowy Apelacyjny w Jeleniej Górze Syg. akt II Ca 54/12 zlecił Biegłemu Sądowemu Jerzemu Karpińskiemu zrobienie aktualizacji do wyceny domu 59-70 Trzebień ul. Kolejowa 7 i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385. Jerzy Karpiński Biegły Sądowy zaktualizował wycenę w lipcu 2012 roku na sumę 223.100,-zl.

Mój adwokat zakwestionował aktualizację wartości tego domu przez Biegłego Sądowego Jerzego Karpińskiego. Sąd Okręgowy Apelacyjny w Jeleniej Górze zlecił Biegłemu Sądowemu Jerzemu Karpińskiemu zrobienie opinii uzupełniającej. W sierpniu 2012 roku Biegły Sądowy Jerzy Karpiński w tej opinii uzupełniającej porównał mój dom do dwóch domów miedzy innymi w Porajowie/Bogatyni i Leśnej /Lubania.(zdjecia pogladowe nr,5,nr.9 )
Wyrok w tej sprawie o poddział majątku zapadł w Sądzie Okręgowym Apelacyjnym w Jeleniej Górze w dniu 28.08.2012 roku. Po orzeczeniu wyroku zleciłem firmie Agencja Detektywistyczna E&T LASAK sprawdzenie 11 nieruchomości do których to biegły Jerzy Karpiński porównał dom 59-700 Trzebień ul .kolejowa 7 i dwóch działek gruntowych nr. 378 i 385.
Są to nieruchomości: Kruszyn. ul. Topolowa 6. C, Krępnica nr.39, Kraśnik dolny 79d, Łaziska 79 A,B, Leśna. ul. Kościuszki nr.4, Olszyna -Biedrzychowice-Karłowice 9A, Osiek Łużycki nr.59, Łagów ul. Leśna 4, Porajow Ul.Ogrodowa 15. B, Rybnica. 101.a, Mysłakowice. Ul. Daszyńskiego.

Agencja Detektywistyczna E&T Lask zgromadziła informacje dotyczące zlokalizowania nr. działek ,nr. ksiąg wieczystych, oryginalnych dokumentów niektórych domów o stanie technicznym w dniu zakupu oraz wykonała opis stanu technicznego nieruchomości, wykonanie dokumentacji w tym fotograficznej dotyczącej nieruchomości usytuowanych w/w miejscowościach, inne informacje mające istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie. Do wyceny przyjęto 11 domów, z których jedynie dwa spełniały warunki podobieństwa (nieruchomość z Kruszyna ul. Topolowa, na nowym osiedlu, i dom w Kraśniku Dolnym nr. 79. D z tym ze biegły sądowy nie podał prawdziwej ceny tego domu. Biegly sadowy w operacie wpisał cenę 220 000,-zl cena prawdziwa wynosi 390 000,-zl powstałych pod koniec XX wieku.)
Pozostałe domy różniły się drastycznie stanem technicznym, a w części powierzchnią gruntową , sposobem sprzedaży. Rzeczoznawca sądowy Jerzy Karpiński powinien wiedzieć że do operatów szacunkowych wartości domów i gruntów nie przytacza się transakcji przeprowadzonej przez Starostwo w Zgorzelcu np: Łagów ul. Leśna 4. J. Karpiński powinien wiedzieć ze nie powinien porównywać domu wolno stojącego do domu w zabudowie szeregowej jak np: Porajów Ul .Ogrodowa 15. B, a także do domów w stanie surowym zamkniętym np. Mys

R
Rzeczoznawca

Znam biegłego sądowego, którego niedawno ponownie wpisano na listę biegłych Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dziedziny budownictwa. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby ów biegły nie został w latach 80-90 skreślony z listy biegłych za łapówki i malwersacje. Ówczesny prezes Sądu Okręgowego zlitował się nad oszustem i nie zawiadomił prokuratury o przestępstwie. Tenże aferzysta niedawno po latach zabiegów zapewne łżąc i zatajając swoją przeszłość, znalazł jakieś dojście do któregoś z prezesów Sądu lub urzędniczki, która zajmuje się w Sądzie biegłymi i uzyskał to, do czego dążył. Zastanawiające jest to, kim jest osoba, która być może nieświadomie taki "powrót" mu umożliwiła?
W międzyczasie będąc rzeczoznawcą majątkowym słał i śle donosy do Sądów przeważnie Sądów Rejonowych na swoich kolegów z tego samego stowarzyszenia rzeczoznawców za jego zdaniem błędne i tendencyjne sporządzanie operatów szacunkowych (wycen nieruchomości). Takie jego działanie jest ustawowo niezgodne z prawem. Kolejny jego krok łatwo przewidzieć, to wniosek o rozszerzenie uprawnień sądowych o wycenę nieruchomości. Marzy mu się powtórka z „rozrywki”. Co Wy na to?
Widząc zaangażowanie się redaktorów Gazety Wrocławskiej w tej tematyce mam zamiar wątek ten kontynuować, aż do wyjaśnienia sprawy do końca. (proszę zainteresowanego redaktora o kontakt - komentarz). Z poważaniem „Rzeczoznawca”.

G
GazetaBezprawna

Z pełnym szacunkiem i ubolewaniem wnikamy w Pana Pogląd i wpisaną opinię.
Tacy są sędziowie. Zamiast zapytać o to kto występuje w sprawie ( czyli kto jest tym "matołem") i go ocenić - Pan Sędzia w typowy dla "wymiaru sprawiedliwości" ocenia NIE SPRAWĘ (Problem) tylko jak autor się wysłowił.
Czy zapomniał przecinka, czy dotrzymał formatu papieru, czy i co miał na myśli.
A sprawa "matoła" - cóż jest ich wielu. A SPRAWIEDLIWOŚĆ w SPRAWIE? Przecież (żony sędziego) jako sędziny nie da się oskarżyć - w sprawie będzie to osoba obca.
Czy aby na pewniaka.
wg słownika języka polskiego sędzina to:
1. potocznie: kobieta sędzia;
2. przestarzale: żona sędziego
Wg punku 2 takie też mamy poglądy i osądy Sędziów (patrz wyżej).
Mimo to lubię adwersarzy - ponieważ w "dobrej wierze" popełniają błędy.
Tylko niech wydają wyroki w sprawie i słuchają PRAWDY. Czasami gorzkiej dla nich samych.
Prosimy się nie obrażać za cudze i jednostkowe błędy . Prawda i Prawość coś znaczy.

B
Biskupia

A dlaczego prokuratura nie zainteresuje się Rafałem Dutkiewiczem, winnym kradzieży ul Kaznodziejskiej, winnym popękania budynku Krawiecka. Jako Prezydent odpowiada za korupcję panującą w wydz. Architektury. Umieramy razem jak w Grecji.

D
Drk

A co na temat Pani mec.Szymeckiej która pobiła mnie i ma wyrok Sądu Najwyższego - winna. Rada Adwokacka ją nawet nie wyrzuciła. To jest właśnie Polska Byle kto, byle gdzie i ciągłe narzekanie.

p
prawnik

kobieta jest sędzią a nie sędziną. sędzina to określenie żony sędziego.
tak na marginesie ;)

G
GazetaBezprawna

W tym samym "wymiarze sprawiedliwości" pracuje i orzeka sędzina, która miała postępowanie dyscyplinarne wówczas jak była "radcą prawnym". Narobiła "bałaganu" w postaci prawomocnych wyroków, które uprawomocniły się przez "fikcję doręczenia". Powód podstawowy zaniedbania zawodowego wg cytatu - " nie odbieranie korespondencji w związku ze zmianą siedziby kancelarii". Aby "ujść" sprawiedliwości przed dyscyplinarnym ukaraniem - dzień przed posiedzeniem Komisji Dyscyplinarnej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych - sama złożyła rezygnację z zawodu. Po co? Po to aby mieć "czyste papiery" w ubieganiu się o aplikację sędziowską. Oczywisty "tuman" zawodowy naraził swoim działaniem podmioty, które mają problem z "oczyszczeniem się" u sądowych kolegów / koleżanek po sądowym fachu. Nawet niektórzy adwokaci po zaznajomieniu się ze sprawą Pani *.*. - nie podejmują się obrony chyba w ramach przyszłej solidarności "i nie wdeptywania w bałagan", który dzisiejsza sędzina natworzyła wiele lat temu. Dla swojej przyszłości nie będą się narażać dla jakiegoś Pana Poszkodowanego.
Szkoda tylko, iż komornik nadal ściga najmniej winnych lecz poszkodowanych a mających "prawomocne wyroki" przez poważne zaniedbanie ówczesnej Pani, a dzisiaj Sędziny *.*. Czy TO nadaje się dla ABW - czy Komisji Sejmowej? Piękne pole ćwiczebne - Jak narobiłeś dużo błędów zawodowych, szybko rezygnuj na własną prośbę z zawodu. Następnie zgłoś się do awansu w innej jednostce sprawiedliwości. TAM koledzy wybronią i przyjmą winę z pokorą bez wskazywania kary/ Immunitety też tam nie sięgają. Wyrzuty sumienia i rozterki mają Ci, którzy powierzyli wcześniej "tumanowi" prawne obowiązki do prowadzenia.
Bardzo "wybitny" musi być ten, który poprzez zaniedbanie - nie sprawdził rzetelnie "prawnego cwaniactwa".

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3