Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Miodek detektywem. Tak reklamuje uczelnię [SPOT]

Małgorzata Matuszewska
„Wiedza jest wszędzie - sięgnij po nią”. Uniwersytet Wrocławski w nietypowy sposób zaprasza młodych ludzi do studiowania. W nowym spocie reklamowym uczelni wystąpił profesor Jan Miodek. Wcielił się w rolę detektywa.

Prof. Jan Miodek, kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego, w roli detektywa szukającego literackich tajemnic. Prof. Paweł Rudawy, zastępca dyrektora Instytutu Astronomicznego, w kostiumie astronauty na Wieży Matematycznej. Obaj naukowcy wystąpili w klipie reklamowym Uniwersytetu Wrocławskiego „Wiedza jest wszędzie - sięgnij po nią”.

Klip zaczyna się szturmem „żołnierzy Wehrmachtu” na gmach główny Uniwersytetu. Biegną najwyraźniej po wiedzę, mijają historyków - prof. Przemysława Wiszewskiego oraz prof. Jerzego Maronia - i zastygają w bezruchu. W Oratorium Marianum spotykają grupę historycznych postaci związanych z UWr., które, dzięki przeniesieniu w czasie, znalazły się w miejscu, gdzie gra didżej.

- To także zderzenie historii ze współczesnością. Nie chcieliśmy, by w starym wnętrzu grał zespół na skrzypcach - mówi Przemysław Chojnacki, reżyser.

Historyczne postaci zagrali wrocławscy aktorzy, m.in.: Dariusz Maj, Marta Zięba, Jakub Giel, Janka Woźnicka, Rafał Kronenberger. Towarzyszy im muzykolog dr Agnieszka Drożdżewska.

W Auli Leopoldinie prof. Zbigniew Palmowski, matematyk, spogląda z balkonu na hologram, przy którym na kolejny wspaniały pomysł wpada Hugo Steinhaus, matematyk, nieżyjący już profesor lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, który po wojnie współorganizował wrocławskie środowisko naukowe i został pierwszym dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na ekranie migają słowa: „kulturoznawstwo”, „historia”, „fizyka” i innych kierunków, które można studiować na UWr.

- Coś znalazłem w kopercie znajdującej się w książce - śmieje się prof. Jan Miodek, na filmie szukający owego czegoś i rozmawiający przez telefon.
- Chcemy pokazać zdobywanie wiedzy w nieoczywisty sposób, na tle intrygujących przestrzeni gmachu głównego - tłumaczy Marcin Fajfruk z zespołu ds. promocji UWr.

Dlaczego w klipie zagrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau? - Zderzyliśmy brutalny wizerunek „żołnierzy” ze spokojem naukowców i barokowymi wnętrzami - mówi Marcin Fajfruk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska