Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jan Miodek: Wróciłem ze Stróż

prof. Jan Miodek
prof. Jan Miodek
prof. Jan Miodek
Kiedy jeden z ostatnich szlaków wykładowo-odczytowych prowadził mnie do leżącej niedaleko Nowego Sącza miejscowości Stróże, zastanawiałem się przez cały czas, jakim to wariantem fleksyjnym posługuje się tamtejsza ludność w drugim przypadku gramatycznym: czy (ze, do) Stróżów, czy (ze, do) Stróży, czy (ze, do) Stróż? Dzieliło mnie od celu podróży jeszcze kilkadziesiąt kilometrów, gdy mogłem się przekonać, że obowiązująca jest postać bezkońcówkowa, czyli (ze, do) Stróż.

Przylega ona formalnie do serii takich dopełniaczy nazw miejscowych, jak np. (z, do) Bobrownik, Łagiewnik, Psar, Miedar, Piekar czy Obornik, a także Gołąbek, Lasek, Maczek, Ząbek, Marek.
Stróże wraz z przywołanymi tutaj Bobrownikami, Łagiewnikami, Psarami, Miedarami, Piekarami i Obornikami należą do tzw. nazw służebnych. Były one pierwotnie określeniami ludzi, którzy zobowiązani byli do świadczenia usług: do okresowego stróżowania w grodach panującego, do hodowli bobrów, do produkowania łagwi – beczek, baryłek do napojów, do pilnowania psów łowczych, do produkowania miedu (późn. miodu), do usług piekarskich, do zajmowania się oborą książęcą.

Gdyby wszystkie te formy utrzymały status określeń osobowych, miałyby z pewnością przy sobie końcówkę –ów: Stróżów, Łagiewników, Psarów, Miedarów, Piekarów, Oborników – jak sadowników, ogrodników, górników, gwarków, hutników itp. Zmiana kategorii znaczeniowej sprzyjała utrwaleniu się deklinowania z bezkońcówkowym dopełniaczem: Stróż, Łagiewnik, Psar, Miedar, Piekar, Obornik – odróżniającym nazwy miejscowe od rzeczowników osobowych.

Także druga z przytoczonych wyżej serii dopełniaczowych – Gołąbek, Lasek, Maczek, Ząbek, Marek – pokazuje, jak silnym mechanizmem w odmianie wyrazów jest tendencja do fleksyjnego zróżnicowania form tak samo brzmiących, lecz co innego znaczących: do Gołąbek (miejscowości) – bo gołąbków (ptaków, przez małe „g”), do Lasek – bo lasków, Maczek – maczków (polnych, czerwonych), do Ząbek – ząbków (białych, w jamie ustnej), do Marek (miejscowości) – Marków (mężczyzn o imieniu Marek).

Na tej samej zasadzie funkcjonują pary: świata – Nowego Światu (ulicy w Warszawie), Turka (członka narodowości tureckiej) – do Turku (miejscowości koło Konina), Urana (planety) – uranu (pierwiastka chemicznego), Plutona (boga, planetoidy) – plutonu (pierwiastka chemicznego, oddziału wojska), przypadka (gramatycznego) – przypadku (zdarzenia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska