Płatne parkowanie we Wrocławiu podzielone jest na dwie śródmiejskie strefy: A i B oraz na 16 podstref. Ich granice określa uchwała rady miasta. Aby uniknąć wysokich opłat za parkowanie w pobliżu miejsca zamieszkania, każdy zameldowany mieszkaniec może wykupić abonament, przypisany do konkretnej podstrefy. Za pierwszy pojazd opłata wynosi 100 zł za rok. Schody zaczynają się, gdy na "naszym" miejscu ktoś już stanął i trzeba zaparkować gdzieś indziej.
- Mam wykupiony abonament w podstrefie VIII i parkuję w rejonie ul. Kościuszki. Tam nie zawsze jest miejsce. Parkując przy oddalonej o kilkadziesiąt metrów ul. Kołłątaja po jakimś czasie dowiedziałem się, że znajduję się już w strefie VII. I mój abonament tutaj nie obowiązuje. Jak przeciętny mieszkaniec może szybko dowiedzieć się, w której strefie się obecnie znajduje, bez obawy o mandat? Wiem, że na stronie ZDiUM są mapy. Ale trudno je znaleźć i wymagają wnikliwej analizy – pisze pan Jarosław, nasz Czytelnik.
Okazuje się, że takich miejsc, gdzie miejsca parkingowe położone są przy samej granicy podstref, jest więcej. Według internetowej mapy ZDiUM, wymownym przykładem jest ulica Bogusławskiego. Tam podstrefa VIII znajduje się po jednej stronie ulicy, ale po drugiej jest już inna podstrefa, o numerze XIV. Kierowca parkujący po złej stronie jezdni naraża się więc na mandat w wysokości 360 zł, za nieuiszczenie opłaty za postój.
Podstrefy płatnego parkowania. Kierowcy maja problem
Z problemem, gdzie granica podstref przebiega przez środek jezdni, muszą liczyć się mieszkańcy parkujący przy Komuny Paryskiej, Henryka Sienkiewicza czy Grabiszyńskiej. I jak się w tym odnaleźć?
Można tracić czas i szukać naszego położenia na internetowej mapie ZDiUM, upewniając się, czy abonament jeszcze tutaj obowiązuje. Praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby poinformowanie kierowców za pomocą znaków drogowych. Informacja, w którym numerze Strefy Płatnego Parkowania znajduje się kierowca, mogłaby zostać umieszczona jedynie na przygranicznych znakach. Do takiego pomysłu odniósł się rzecznik ZDiUM, Tomasz Jankowski.
- Kwestia możliwości wprowadzenia dodatkowego oznaczenia o numery podstref zostanie omówiona w najbliższych tygodniach z Wydziałem Inżynierii Miejskiej – poinformował „Gazetę Wrocławską”.
Zobacz też:
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?