Prezydent podróżujący. Zobacz, ile kosztowały zagraniczne wojaże Rafała Dutkiewicza

Marcin Torz
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia od początku tego roku już dziewięć razy wyjeżdżał w służbowe zagraniczne podróże. Był w USA, Indiach, Japonii, Francji... Za te wyjazdy podatnicy zapłacili dotąd prawie 90 tysięcy złotych.

W marcu Dutkiewicz przez jeden dzień przebywał w Niemczech. Spotkał się wtedy z Wimem Wendersem, znanym reżyserem. Prezydent zapraszał artystę do Wrocławia, na obchody Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Koszt jednodniowej eskapady, to 215 złotych (cena paliwa).

W czerwcu prezydent wziął udział w w konferencji fundacja Zukunft w Berlinie. Spotkał się tam również z Tomaszem Dąbrowskim (dyrektorem Instytutu Polskiego w Berlinie). W stolicy Niemiec prezydent spędził dwa dni, a koszt podróży to 3,2 tys. zł. W tym przypadku bowiem prezydent leciał samolotem, zatrzymał się też w hotelu.

W lipcu prezydent Dutkiewicz spotkał się z Emilio Botin'em - prezesem hiszpańskiej grupy Santander Bank. Panowie rozmawiali o Europejskiej Stolicy Kultury. Przypomnijmy, że drugim miastem które będzie stolicą, jest hiszpański San Sebastian. Rafał Dutkiewicz na półwyspie Iberyjskim spędził dwa dni. Koszt wyprawy, to 6,2 tys. zł.

W połowie lipca prezydent wybrał się znowu do Niemiec, tym razem na spotkanie z Kurtem Masurem (niemieckim dyrygentem) i jego żoną Tonoko Masur. W Berlinie był jeden dzień, a koszt to ok. 215 złotych (paliwo).

Na przełomie lipca i sierpnia Rafał Dutkiewicz poleciał do Kolumbii. W Cali odbywały się bowiem igrzyska sportów nieolimpijskich World Games. Tradycja jest taka, że gospodarz kolejnego turnieju (Wrocław zorganizuje igrzyska w 2017 roku) odbiera oficjalną flagę. Dutkiewicz na własne oczy przekonał się również, jak igrzyska są organizowane. Koszt wyprawy to ok. 20 tysięcy złotych - ta kwota to głównie przeloty samolotami. Noclegi zapewnili Kolumbijczycy.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Na przełomie sierpnia i września Rafał Dutkiewicz odwiedził Dalajlamę, duchowego przywódce Tybetu. Do spotkania doszło w Indiach. Prezydent nie płacił za noclegi, a koszt wyprawy (20,5 tys zł) to głównie bilety lotnicze. Dzięki wizycie udało się zaprosić Dalajlamę do ponownych odwiedzin we Wrocławiu, w 2016 roku. Jednak wyprawa miała też swoje minusy. Rafał Dutkiewicz wrócił z niej rozchorowany.

Pod koniec sierpnia prezydent wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Brał tam udział w gali "2013 Atlantic Council Global Citizen Awards" podczas której nagrodę odebrał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Dutkiewicz został tam zaproszony, bo Wrocław wraz z Atlantic Council organizuje Global Forum. Koszt wyprawy do USA, to 17,5 tysiąca złotych (przeloty).

Na koniec swoich dotychczasowych wypraw Rafał Dutkiewicz zaliczył prawdziwy maraton. Najpierw poleciał do francuskiego miasta Lille, gdzie promował książkę Normana Davisa "Mikrokosmos" wydanej właśnie po francusku. Dodatkowo rozmawiał z władzami Lille na temat ESK. Podpisał też oficjalną umowę o partnerstwie obu miast. Prosto z Francji prezydent poleciał do Japonii. Tam spotkał się z przedstawicielami japońskiej fundacji Japan Fest (w ramach współpracy przy ESK 2016), a także z ambasadorem RP w Japonii. Koszt siedmiodniowej podróży do Francji i Japonii to razem 21,5 tysiąca złotych (głównie bilety lotnicze).

Wideo

Komentarze 124

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rodzyk

Żaden NIK, Unia, ani nikt inny nie wsadzi "dupkiewicza" za jego przewały. Tak się składa, że dysponuję dowodami poświadczenia nieprawdy w urzędowym dokumencie przez tego Pana, zgłoszone jako obywatelski obowiązek do Prokuratury jako możliwość popełnienia przestępstwa, ale jakoś bezskutecznie. Zawnioskowałem do organu administracji rządowej, do którego tenże Pan bezprawnie wniósł o wydanie decyzji administracyjnej na podstawie jego poświadczenia nieprawdy, by ten organ zgłosił do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, ale nie ma w tej sprawie żadnej odpowiedzi.
Obejrzałem wczoraj film "Układ zamknięty" i uważam, że takich układów zamkniętych jest w każdej gminie więcej, niż sobie wyobrażamy.
Nie reagujemy dopóty, dopóki "układ zamknięty" nie dotknie każdego z nas osobiście.
Mnie dotknął, choć nie dałem żadnych powodów.
Za komuny pozbawiano obywateli własności przy pomocy niesprawiedliwych dekretów, ale jednak na podstawie obowiązującego prawa.
W państwie demokratycznego "rażącego naruszania prawa" pozbawia się konstytucyjnego prawa własności obywateli bez podstawy prawnej, ale w wyniku pozostawienia bezprawnych decyzji w obrocie prawnym, z powodu nieodwracalnych skutków prawnych.
W ten sposób mój skradziony pojazd, kupiony w salonie samochodowym stał się własnością pasera, bo ten paser kupił go w dobrej wierze za 1/5 ceny na targu kurzym.
W ten sposób część mojego ogrodu stała się własnością "Telekomuny", bo ta telekomuna sfałszowała dokumenty, że wybudowała w moim ogrodzie coś, co wcześniej ja sam zbudowałem i miałem na to rachunki. Prokuratura "ukręciła łeb" w sprawie, ale ja nie zostałem do tej sprawy dopuszczony, bo niby nie byłem poszkodowanym tylko zgłaszającym.
w ten sposób mój udział w prywatnej drodze, za który zapłaciłem stał się własnością Gminy Wrocław, bo Pan Rafał Dutkiewicz poświadczy nieprawdę i nielegalnie mnie wywłaszczył bez odszkodowania.
Nagle dowiedziałem się, że kolejna część mojego ogrodu jest własnością Gminy Wrocław, a ja ciągle płacę raty kredytowe za tę własność.
Dowiedziałem się też, że Gmina Wrocław "podarowała" moją własność prywatnemu deweloperowi WROBUD sp. z o.o., który od dwóch lat bezprawnie okupuje mój teren.
Wszystko to odbywa się mimo mojego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do odpowiednich organów Państwa: Prokuratora Generalnego, Prokuratora Apelacyjnego we Wrocławiu, Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu, Prokuratora Rejonowego dla Wrocławia Starego Miasta, Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze, Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze, Sądu Wieczystoksięgowego we Wrocławiu, Sądu Okręgowego we Wrocławiu, Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu,Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, CBA, NIK, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, GINB, WINB, PINB, mediów w tym TVN i Posła PiS.
Tak więc "przewały" były i są i nie zdziwcie się, jak kiedyś się przypadkiem dowiecie, że wasze grunty, czy lokale mieszkalne zapisane w księgach wieczystych na Waszą własność staną się "z mocy prawa", albo "z samego prawa" własnością Gminy Wrocław.
Rozpoczniecie wtedy batalię o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, ale wtedy "władza" i rzekomo niezawisłe sądy dowiodą Wam, że jest już po terminie, że na Waszej nieruchomości zaszły nieodwracalne skutki prawne i nie jesteście już właścicielami Waszego majątku.
Jeśli starczy Wam wytrwałości i pieniędzy, to po 16 latach walki o swoją własność dowiecie się, że dalej jesteście "w d****".
"Dupkiewicz" z Wami wygra, bo jest szefem "układu zamkniętego", bezkarnym "nadbogiem".
Gdybyście sądzili, że to może spotkać każdego innego, niż Was, to się mylicie, ja tak samo kiedyś myślałem.

U
Urzędnik ze skarbówki

to raczej normalna praktyka.

W
Wrocławianin

Do tego pewnie się też okaże po latach, że bardzo tania, bo oddziaływanie wieczne. Cieszę się, że Wrocław istnieje w opracowaniach popularyzujących naukę.

G
Gość

Wpisy na blogu w większości od osób, które mało wiedzą, a jeszcze mniej orientują się co to jest pełnienie poważnych funkcji państwowych. Kiedy się czyta te wszystkie, takie mądre i przemyślane wywody, -dosłownie robi się smutno iż mamy tak wiele jeszcze niedouków.

G
Gość

Wpisy na blogu w większości od osób, które mało wiedzą, a jeszcze mniej orientują się co to jest pełnienie poważnych funkcji państwowych. Kiedy się czyta te wszystkie, takie mądre i przemyślane wywody, -dosłownie robi się smutno iż mamy tak wiele jeszcze niedouków.

J
Jurek

Szkoda, że głowy nie włożył w to śmigło...

J
JasGra

Zastanawia mnie dla czego Pan Prezydent załatwia tylko sprawy Europejskiej Stolicy Kultury.
Dziwne że w Japonii czy USA nie spotkał się z organizacjami przedsiębiorców.
Widzę że ESK stała się świetnym pretekstem do niegospodarności. A promocja komercyjnej książki wymaga co najmniej wyjaśnień. Z dobrego gospodarza Pan Dudkiewicz staje się celebrytą z czerwonym majorem B. w tle.

G
Gośc

Wypadałoby się rzetelnie przygotować. Może warto policzyć też koszt diety zagranicznej.
Na przykład za jeden dzień pobytu w Niemczech "należy się" 50 EUR...

G
Gośc

A co mnie interesują inne miasta. To na tego człowieka głosowałem i ten człowiek powinien się z tego tłumaczyć.
Idąc tym tropem nie można by nikogo krytykować - bo przecież zawsze znajdzie się ktoś kto wydaje więcej i mniej rozsądnie.

G
Gość

No dobra. Ale koszt jego wypadów to nie tylko koszt paliwa.
Przecież nie żywi się na swój koszt - trzeba więc doliczyć na obiady, kolacje. A jestem pewien, że nie jada zapiekanek...
Przecież czasem gdzieś śpi - trzeba doliczyć za Hotele.
No to i wszystko pomnóżmy przez liczbę osób która się tam z nim szwęda - bo przecież nie jeżdżą z nim nieudacznicy z opłacanego przez nas pseudo klubu sportowego.

P
Pingwiniarz

Z wazeliny, niedobrze m się robi jak czytam takie teksy chłopaków od Czumy.
Dla zainteresowanych - poszukajcie na youtubie Rafałka mówiącego po niemiecku.
Bez dodatkowego komentarza.

a
amerol

znam rafala ponad 30 lat ale przynajniej nie wozi ze soba sterty tlumaczy poza tym jak narazie to troche spraw za granica zalatwil ,poza tym nie wszedzie akceptuja gumofilce i lesny dzban -jak wielu by chcialo i tylko w ten sposob moga egzystowac

J
Jack

Aby osiągnąć sukces należy albo: być w Polsce prezydentem, albo kraść, albo spier-dolic z Polski i solidnie pracować. W Polsce praca się nie opłaca, a ludzie mimo tego głosują na PIS, PO, PSL i SLD, zamiast na Janusza Korwin-Mikkego.

z
zed

To PR, dupkiewicz i jego klika doprowadzili miasto, które naturalnie powinno się rozwijać szybciej niż okolica do bankructwa i spadku inwestycji o 100%!!! To jest skandal i patologia!!!

z
zed

Wrocław to prywatne miasto dutkiewicza i jego kliki, więc koszty są niepoliczalne! Widać to, tną na wszystkim a w szczególności na poziomie życia mieszkańców! Z roku na rok Wrocław spada w rankingach a budżet zmalał 0 25%, na inwestycje o 80% to najgorzej na świecie nie ma drugiego takiego miasta z takim bilansem! Dziwię się, że jeszcze żaden NIK czy Unia nie wsadziła dupkiewicza i jego kliki za przewały!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3