Prezydent Komorowski w Brzegu Dolnym. Otworzył most i...

  Prezydent Komorowski w Brzegu Dolnym. Otworzył most i wspominał premiera Mazowieckiego [ZDJĘCIA]

  Bartosz Józefiak, fot. Tomasz Hołod

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prezydent Komorowski w Brzegu Dolnym. Otworzył most i wspominał premiera Mazowieckiego [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Brzeg Dolny. O godz. 11:20 oficjalnie otworzył nowy most. Wcześniej wspominał zmarłego dziś byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.
  Uroczystości rozpoczęły się w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury. Po godz. 11 prezydent Komorowski pojawił się na moście. Czekało tam kilkuset mieszkańców Brzegu Dolnego, którzy przybyli na otwarcie. Zjawili się także samorządowcy.

  CZYTAJ TEŻ: Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Miał 86 lat


  Prezydent otworzył przeprawę o godz. 11.20 w towarzystwie wójta Miękini, burmistrza Brzegu Dolnego, marszałka województwa i wojewody dolnośląskiego. Symbolicznie odsłaniając tabliczkę z nazwą przeprawy „Most Wolności – 4 Czerwca”. - Ten most to dowód mądrze wykorzystanej, praktycznej wolności. Mam nadzieję, że do 25. rocznicy 4 czerwca 1989 r. takich praktycznych pomników wolności powstanie więcej - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

  Most poświęcił arcybiskup Marian Gołębiewski. Po oficjalnej części prezydent wyszedł do mieszkańców. Po godz. 12 mostem przejechali – jako pierwsi po prezydencie – rowerzyści i motocykliści. Tłumy mieszkańców Brzegu Dolnego, w tym całe klasy szkolne wybrały się w pierwszą pieszą wycieczkę po nowej przeprawie.

  Teraz most jest już otwarty także dla kierowców. Na razie nie ma na nim wielu aut. Jeżdżą po nim pojedyncze auta, zarówno od strony Miękini, jak i Brzegu Dolnego. Obok drogi wciąż pracują maszyny i robotnicy, którzy kończą budowę dróg zjazdowych do pobliskich pól. Sam most i drogi dojazdowe do niego są już jednak gotowe. W ostatni regularny kurs wybrał się już prom łączący Głoskę i Brzeg Dolny.

  - Zmieni się wiele. Dużo szybszy dojazd do Wrocławia to podstawa. Poza tym, ceny gruntów pójdą w górę, a nowa przeprawa przyciągnie inwestorów i wrocławian, którzy będą chcieli się tu budować – prorokuje mieszkaniec Brzegu Dolnego Adam Wojtasiewicz. – Z synem prawie codziennie przychodziliśmy i obserwowaliśmy, jak rośnie przeprawa. Zaraz pierwszy raz przejdziemy most pieszo. A jeszcze w tym tygodniu wybierzemy się na wycieczkę rowerową.

  - Ja na ten most czekałam od 65 lat - dodaje mama Krystyna Wojtasiewicz. – Tu się urodziłam i od zawsze mówiło się o tym moście. Jeszcze w latach 50. mówiono o jego budowie. Złośliwi mówili, że gdyby Niemcy zostali trochę dłużej, to sami zbudowaliby tę przeprawę. Ale zawsze wierzyłam, że ona w końcu powstanie. Naprawdę stało się to możliwe, od kiedy Aleksander Marek Skorupa został burmistrzem Brzegu Dolnego, a potem wojewodą. To on najbardziej zabiegał o jego powstanie - wspomina.

  Były wieloletni wójt Miękini Józef Maria Jan Wieczorek wspomina, że taki przebieg otwartej dziś trasy ówczesne władze wyznaczyły jeszcze w latach 80.

  - Ale przez lata mieszkańcy byli skazani na korzystanie z promu, który kursuje tu zresztą od 400 lat. Dla mieszkańców Miękini oznacza on bliskość do zakładów pracy. Przeprawa zmniejszy więc bezrobocie – prognozuje wójt.

  Mieszkańcy dodają, że teraz czekają na obwodnicę Brzegu Dolnego. Póki co auta będą dojeżdżały do mostu przez Aleje Jerozolimskie. Ta droga kilka tygodni temu była wyremontowana. - Ale bez obwodnicy szybko popadnie w ruinę - prognozuje Stanisław Źródło.

  Obwodnica Brzegu Dolnego połączy się z obwodnicą Miękini, która z kolei poprowadzi do drogi nr 94 w kierunku Wrocławia. Kilka dni temu władze województwa ogłosiły przetarg na budowę obwodnicy Miękini (WIĘCEJ O OBWODNICY MIĘKINI).

  - Bliżej do Wrocławia, na cmentarz Osobowicki, do Strzelina, gdzie mam rodzinę, do szpitala, do autostrady - wymienia Elżbieta Daniłowicz. – Do tej pory trzeba było jeździć naokoło np.: przez Lubiąż, a to nie zawsze była bezpieczna podróż.
  Można też było korzystać z promu. Ale to była ryzykowna podróż, bo do promu nalewała się woda i można było uszkodzić sobie auto – dodaje jej mąż, Stanisław Daniłowicz.

  - Most jest bardzo ładny i porządnie zbudowany. Dobrze się po nim jedzie, a do tego ma ścieżkę rowerową, co bardzo mi się przyda – mówi Wojciech Jaros, który po godz. 15 pierwszy raz pokonał przeprawę na rowerze.

  - Most jak most, nie robi większego wrażenia. Jedzie się po nim zupełnie normalnie. Powinien być gotowy już 30 lat temu. Ale dobrze, że w końcu go postawili – twierdzi z kolei Rafał Ryś.

  O uroczystościach w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury i wspomnieniu premiera Mazowieckiego czytaj na 2. stronie [KLIKNIJ]:

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe

  J (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  miejmy nadzieję, że ten most to nie będzie takie gówno jak w Radoszycach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co mnie obchodzi który to otworzył most

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  mapkę z dojazdem do PCC by wkleili a nie błaznów z nożyczkami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łuk elektryczny

  wódz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  też bym wwolał otwierać zamiast narzekać a jednak nadal osłony przeciwkrajobrazowe zamiast pięknego idoku tunel bez punktu widokowego
  a uznany korytarz ekologiczny nocą przegrodzony łukiem...rozwiń całość

  też bym wwolał otwierać zamiast narzekać a jednak nadal osłony przeciwkrajobrazowe zamiast pięknego idoku tunel bez punktu widokowego
  a uznany korytarz ekologiczny nocą przegrodzony łukiem świateł nie wiadomo po cozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w końcu lepiej późno niż wcale ......

  sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Budować w Brzegu Dolnym nonsens śmierdzi w okolicach od lat i nikt tego nie zmieni dzięki zakładom chemicznym może trochę mniej na dzień dzisiejszy ale nadal śmierdzi chyba że chodzi o rozbudowę...rozwiń całość

  Budować w Brzegu Dolnym nonsens śmierdzi w okolicach od lat i nikt tego nie zmieni dzięki zakładom chemicznym może trochę mniej na dzień dzisiejszy ale nadal śmierdzi chyba że chodzi o rozbudowę istniejącego przemysłu na tym terenie .... i zapewne setki autocystern z wszelakim paskudztwem będą przemierzać odrę omijąc Wrocław ale dla mieszkańców Brzegu Dolnego i okolic korzyść zapewne jedna skrócenie drogi do Wrocławia do około 30 min w każde miejsce zachodniej części miasta prywatni przewoźnicy zacieraja ręce bo kto na tym odcinku jechał koleją dobrze wie ile czasu zajmuje dojazd 31km trwa z zawrotną prędkością super wolnych połaczeń kolejowych 45 min i PKP karze sobie płacić za to słono zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paranoja...

  kom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Budowa niezakonczona, most otwarty... ktos "madry" wymyslil aby zrobic otwarcie bo Komorowski bedzie w poblizu... nie wazne ze budowa nadal bedzie trwala a wykonawca zgodnie z umowa ma jeszcze...rozwiń całość

  Budowa niezakonczona, most otwarty... ktos "madry" wymyslil aby zrobic otwarcie bo Komorowski bedzie w poblizu... nie wazne ze budowa nadal bedzie trwala a wykonawca zgodnie z umowa ma jeszcze czas... paranoja czy to sie kiedys w Polsce zmieni ?..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wstyd za nazwę mostu

  dolnobrzeżanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Nazwa kojarzy mi się z PRL-em.Most Wolności-4 czerwca 1989 r czy może bezkrwawego zamachu stanu 1992 r-daty zbieżne.Trzeba było wybrać nazwę mieszkańców-Most Św.Jerzego i byłoby ok.Jastrząb znów...rozwiń całość

  Nazwa kojarzy mi się z PRL-em.Most Wolności-4 czerwca 1989 r czy może bezkrwawego zamachu stanu 1992 r-daty zbieżne.Trzeba było wybrać nazwę mieszkańców-Most Św.Jerzego i byłoby ok.Jastrząb znów strzelił sobie w kolano.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy ktoś jeszcze wierzy

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  temu komuszkowi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak słów

  dla poziomu tego artykułu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  "Można też było korzystać z promu. Ale to była ryzykowna podróż, bo do promu nalewała się woda i można było uszkodzić sobie auto – dodaje jej mąż, Stanisław Daniłowicz." Co za stek bzdur! Wiele lat...rozwiń całość

  "Można też było korzystać z promu. Ale to była ryzykowna podróż, bo do promu nalewała się woda i można było uszkodzić sobie auto – dodaje jej mąż, Stanisław Daniłowicz." Co za stek bzdur! Wiele lat korzystałam z przeprawy promowej i największym problemem był zbyt wysoki lub wręcz przeciwnie-niski poziom Odry, co uniemożliwiało regularne kursy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komoruski

  Wroclaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Moze Komoruski gdzis poleci i wszystko sie zmieni!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gruba Kreska

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Dobrze, że go nie nazwali imieniem tego co od dziś się w piekle poniewiera.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  adam59WKS

  most (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Jestes marną kanalią, niczym więcej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idz do lekarza - tego od głowy

  Maar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  A jaką krzywdę ci zrobił?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hańba takiej wypowiedzi!

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Oby Ciebie po Twojej śmierci równie "życzliwe" wspomnienie spotkało.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo