MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydenta Andrzej Duda spotkał się w czwartek ze Swiatłaną Cichanouską, liderka białoruskiej opozycji. – Przedstawiciele opozycji na Białorusi, ci, którzy rzeczywiście chcą demokracji, stawiają sobie pytanie, jak spowodować żeby świat dowiedział się o rzeczywistej sytuacji, o łamaniu praw i zastraszaniu i prześladowaniu ludzi – mówił po spotkaniu.

– Dzisiaj Swietłana Cichanouska mówiła mi, jak wygląda sytuacja na Białorusi i jakie są nastroje, jaka jest jej ocena sytuacji, czego spodziewa się na przyszłość – przekazał prezydent po spotkaniu z opozycjonistką.

Dodał, że podjęli również temat realiów referendum, które ma się podobno odbyć w lutym na Białorusi. - Będzie organizowane przez reżim białoruski. Oczywiste dla nas wszystkich jest, że na pewno będą fałszowane dane dotyczące tego referendum i jeżeli chodzi o frekwencję i jeżeli chodzi o wyniki. Pytanie jest dzisiaj - które wszyscy sobie stawiają, przede wszystkim przedstawiciele opozycji białoruskiej, ci którzy rzeczywiście chcą demokracji na Białorusi - jak spowodować, żeby świat dowiedział się o rzeczywistej sytuacji, jak spowodować, żeby reżim białoruski nie zdołał skutecznie wysłać w świat informacji o tym, że wszystko przebiega normalnie – mówił prezydent.

Duda wskazał, że należ dążyć do tego, aby świat wiedział, że Białoruś to jest państwo „w którym żadne zasady demokratyczne nie są przez reżim przestrzegane, są łamane, gdzie tysiące ludzi znajdują się dzisiaj w więzieniu, gdzie ludzie cierpią, gdzie są zastraszani systematycznie, relegowani z pracy, poniżani i tak dalej, bo te prześladowania cały czas trwają”.

Sprawa Białorusi na forum międzynarodowym

– Wierzę, że na Summit for Democracy (w USA – red.) sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę, ale i innych światowych przywódców. To dziś wyraźny przykład tego, co dzieje się, gdy nie ma demokracji – mówił prezydent. - Bo dzisiaj to jest taki absolutnie widoczny wyraźny przykład tego co się dzieje, kiedy tej demokracji nie ma, w jaki sposób zasady demokratyczne brutalne mogą być łamane i co tak naprawdę znamionuje, żeby rozróżnić, gdzie jest demokracja, a gdzie nie ma – dodał.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Poruszono także temat nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Mówiłem, że w opinii naszych funkcjonariuszy nie można powiedzieć, że nasza sytuacja jest łatwiejsza, ona jest po prostu inna niż była, bo metoda się zmieniła – mówił prezydent.

Podkreślił, że nasi żołnierze i funkcjonariusze muszą być w pełnej gotowości. - Pani Cichanouska przekazała, jaka jest ocena sytuacji na Białorusi i czego spodziewa się na przyszłość – mówił prezydent. – Przedstawiciele opozycji na Białorusi, ci, którzy rzeczywiście chcą demokracji, stawiają sobie pytanie, jak spowodować żeby świat dowiedział się o rzeczywistej sytuacji, o łamaniu praw i zastraszaniu i prześladowaniu ludzi – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska