Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o czternastej emeryturze. Kiedy pieniądze trafią do emerytów? Odpowiada minister Marlena Maląg

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
adam jankowski / polska press
Po raz kolejny udowodniliśmy, że dotrzymujemy słowa. W lutym br. premier Mateusz Morawiecki obiecał Polakom, że czternasta emerytura zostanie wypłacona również w tym roku – i tak się stanie. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane od 25 sierpnia do 20 września – z urzędu, wraz z emeryturą lub rentą - informuje portal polskatimes.pl Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Kto będzie miał prawo do czternastej emerytury?

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości do 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości. To 1338,44 zł, czyli tyle, ile wynosi minimalna emerytura.

Ale podobnie jak w ubiegłym roku zastosujemy tu tzw. mechanizm złotówka za złotówkę. Zależy nam na tym, by osoby, które przekroczą kryterium np. o 200 zł nie straciły automatycznie prawa do świadczenia. Zostanie im ono wypłacone, tylko w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

To sprawiedliwe rozwiązanie. Szczególnie w dobie inflacji zależy nam na możliwie najlepszym zabezpieczeniu sytuacji Polaków, także polskich seniorów – zwłaszcza tych pobierających niższe świadczenia.

O jakich liczbach i kwotach mówimy?

W tym roku w ramach czternastej emerytury do ok. 9 mln osób trafi w sumie 11,4 mld zł. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a pozostałe 1,3 mln – odpowiednio pomniejszonej.

Jeżeli dodamy do tego ubiegły rok, a także trzynastą emeryturę wypłacaną od 2019 r., to dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów sięgnie w sumie ponad 70 mld zł. Za czasów naszych poprzedników tego rodzaju rozwiązania nikomu nie przyszłyby do głowy.

Lewica proponuje, aby od września wszystkie renty i emerytury były zwaloryzowane o 12 procent.

Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak inflacja wpływa na domowe budżety Polaków, dlatego robimy co w naszej mocy, bo ograniczyć jej skutki. Wprowadziliśmy dodatek osłonowy, obniżamy podatki.

Jesteśmy gotowi do tego, by nas rozliczać – taka jest rola opozycji. Ale fakty są takie, że w tym roku dodatkowe wsparcie skierowane do osób starszych w ramach różnych programów i działań wyniesie ok. 44 mld zł. W roku 2015 były to niespełna 4 mld zł.

Tak jak w przypadku szumnych deklaracji Donalda Tuska, jakoby paliwo miało kosztować 5 zł, gdyby był on teraz premierem – łatwo proponować i obiecywać, gdy się za te obietnice nie odpowiada. Wtedy rzeczywiście można obiecać wszystko.

Jakiej waloryzacji rent i emerytur możemy się więc spodziewać w marcu przyszłego roku?

Za wcześnie na takie prognozy. Zapewniam jednak, że będziemy reagować adekwatnie do sytuacji. W tym roku zwiększyliśmy wskaźnik waloryzacji, dzięki czemu świadczenia wzrosły o więcej, niż byłoby to przy zastosowaniu wcześniejszych wyliczeń i przepisów. Zrobiliśmy to, by zabezpieczyć sytuację polskich seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o czternastej emeryturze. Kiedy pieniądze trafią do emerytów? Odpowiada minister Marlena Maląg - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska