Prezydencki panel ekspercki dotyczący koronawirusa. Padły pytania o produkcję preparatów i wpływ szczepionek na ciążę i płodność

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Prezydencki panel ekspercki dotyczący koronawirusa. Padły pytania o produkcję preparatów i wpływ szczepionek na ciążę i płodność
Prezydencki panel ekspercki dotyczący koronawirusa. Padły pytania o produkcję preparatów i wpływ szczepionek na ciążę i płodność Magda Pasiewicz
Udostępnij:
- Pojawiły się badania, że na pewno szczepionka nie wpływa na przebieg ciąży oraz przebieg porodu – zaznaczył podczas prezydenckiego panelu ekspertów doktor Artur Zaczyński

- Cały proces rejestracji odbywał się w reżimie, czyli wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności, jakości leku musiały zostać dostarczone. (…) Jednak są dane, które nie były krytyczne, czyli długość ochrony immunologicznej poszczepiennej – mówił Grzegorz Cessak, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, dlaczego końcowe testy szczepionek są zapowiedziane dopiero na koniec 2023 roku.

Natomiast prof. Krzysztof Pyrć podkreślił, że mamy różne rodzaje szczepionek – mRNA, wektorowe, a także najnowsze, podjednostkowa.

Padło także pytanie o to, czy do produkcji szczepionek były wykorzystywane komórki abortowanych dzieci. Prof. Pyrć wyjaśnił, że do produkcji szczepionek mRNA nie są wykorzystywane komórki ludzkie, natomiast do szczepionek podjednostkowych wykorzystywane są owadzie komórki.

- Problem pojawia się przy szczepionkach wektorowych, które wymagają naturalnego systemu, które będzie miejscem, gdzie te białka zostaną wyprodukowane. Tutaj konieczny jest bioreaktor, tutaj nie możemy zrobić tego w maszynie. Od wielu lat stosuje się w biologii molekularnej tak zwane linie komórkowe, które zostały wyprowadzone na przykład w latach 50-tych, 60-tych z różnych tkanek. Czasami są to komórki pobrane od osób dorosłych, a czasem z tkanek płodów, które uległy aborcji – wyjaśnił profesor.

Jednocześnie zaznaczył, że „w żaden sposób nie jest to system, który wykorzystuje proces aborcji do produkcji szczepionek.”

Eksperci o szczepionkach

Dużo pytań, jakie zadawali Polacy odnosiło się do wpływu szczepionki na ciążę oraz płodność i badań na ten temat.

- Pojawiły się badania, że na pewno szczepionka nie wpływa na przebieg ciąży oraz przebieg porodu – zaznaczył doktor Artur Zaczyński. Dodał, że ważniejszą kwestią są powikłania jakie dotykają niezaszczepione kobiety w ciąży. - Jeżeli chodzi o bezpłodność, to możemy powiedzieć, że sama instrukcja mRNA jest niewpływająca na nasz genom. (…) Nie ma żadnych podstaw merytorycznych, żeby sądzić, że ogranicza płodność – dodał.

W Prezydenckim Panelu Ekspertów na pytania odpowiadali:

  • Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
  • dr Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
  • prof. Krzysztof Pyrć, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  • dr nauk. med. Artur Zaczyński, neurochirurg, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA

Zapowiadając panel, prezydent Andrzej Duda podkreślał, że „pandemia dotyka każdego z nas”.

– Codziennie musimy poddawać się licznym ograniczeniom. Ja również mam doświadczenia związane z tą chorobą. Jestem przekonany, że przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciwko COVID–19 miało wpływ na łagodny przebieg zakażenia – mówił.

Prezydent przekazał, że do przyjęcia szczepionki przekonał go głos ekspertów. – Chciałbym, aby każdy z Państwa także mógł podjąć taką świadomą decyzję – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydencki panel ekspercki dotyczący koronawirusa. Padły pytania o produkcję preparatów i wpływ szczepionek na ciążę i płodność - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Uzyskaj 192 USD za godzinę od Google!… Tak, to jest autentyczne, ponieważ właśnie dostałem swoją pierwszą wypłatę i było naprawdę niesamowite nhd, ponieważ była to największa liczba 24413 USD w ciągu tygodnia. Wydaje uj się niewiarygodne, ale nie wybaczysz sobie.

jeśli tego nie zaznaczysz, wejdź na tę stronę…Www.SmartPay1.com
G
Gość
Dziwny to panel w którym uczestniczą tylko ci którzy są wyznawcami covida. Strony przeciwnej np. dr. Hałata czy dr. Rubasa lub dr. Martynowską ż y d k i nie zaprosiły.
G
Gość
Gdzie mogę się dowiedzieć ile zebrał WOŚP w tej Obajtkowej gazecie podobno sterowanej przez PiS i klechów? Czy gazeta dostała zakaz udzielania informacji na ten temat? Jeśli tak to od kogo? Od Nycza który podobno buduje wieżowiec w Warszawie? Czy PCK finansuje tą budowę kosztem chorych dzieci? Czy to może wstyd pisowcom że zamiast na chore dzieci 2 miliardy poszły na TVP i teraz ludzie poprzez WOŚP muszą się składać na sprzęt w Polskich szpitalach? Czy Polska Press jest wiarygodnym źródłem informacji?
G
Gość
Ja bym go zapytał wreszcie czy się zaszczepił. Bo reprezentował takie pitu pitu, mniej inteligentną część społeczeństwa ktora w dużym stopniu zeszła z tego świata bo nie chcieli się zaszczepić.
G
Gość
Ja nie mam prezydenta Polski. Od 6 lat nie ma w Polsce prezydenta. Za to są rezydenci.
G
Gość
Ja nie wiem jak to jest, ze czasy sie zmieniają ale skorumpowani pseudoeksperci nie.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie