Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydencie! O miasto trzeba dbać! Skoście te chaszcze!

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Wrocławskie ulice powoli zamieniają się w dżunglę
Wrocławskie ulice powoli zamieniają się w dżunglę Pawel Relikowski / Polska Press
Nasilenie objawów alergii u ludzi oraz plaga szczurów, komarów i kleszczy - w ocenie fachowców takie będą skutki decyzji Zarządu Zieleni Miejskiej, który - za przyzwoleniem prezydenta Jacka Sutryka - postanowił ograniczyć w tym roku koszenie traw we Wrocławiu. Wrocławskie ulice już teraz zamieniają się w dżunglę, nieskoszona trawa zasłania widoczność kierowcom, a w naszej redakcji urywają się telefony od wrocławian, którzy nie chcą żyć między chaszczami. - Motylom będzie lepiej. Ale motyl może odlecieć. A tutaj muszą żyć ludzie - mówi alergolog, dr Ewa Willak-Janc.

Grupa nastolatków z Popowic nie wytrzymała. W piątek wieczorem chłopcy sami skosili miejski skwer przy ul. Niedźwiedziej. Miejskie służby nie kosiły w tym roku trawy na tym skwerze jeszcze ani razu. Czy dzieci narobiły wstydu urzędnikom? Zobaczymy.

Ograniczenie koszenia traw to nowa polityka wrocławskiego ratusza. Trawa na skwerach czy w parkach ma być koszona tylko raz lub dwa razy w roku. Przy drogach miejskie kosiarki też pojawią się rzadziej niż zwykle - bo kosiarze nie pracują już, jak dotąd, według precyzyjnego harmonogramu. Mają wolne m.in. gdy nie ma pogody. Urzędnicy tłumaczą, że chronią w ten sposób "blaszki liściowe traw, które w deszczowe dni są poszarpane od cięcia i gorzej się regenerują".

- Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w spontaniczną łąkę, dłużej trzyma wilgoć, dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza, wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym. Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu - wylicza Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej. Wspomina też o oszczędnościach - tysiąc złotych na każdym hektarze.

W sumie miasto może zaoszczędzić na tej polityce grubo ponad milion złotych. Jakim kosztem?

Wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego Przemysław Bąbelewski uważa, że choć trawniki niekoszone rzeczywiście spełniają funkcję ekologiczną, oczyszczają powietrze czy zwiększają bioróżnorodność, to jednak... – W reprezentacyjnych miejscach, w środku miasta i w pasach przy drogach po prostu wypada, żeby trawa była skoszona – stwierdza dr hab. Przemysław Bąbelewski.

Bioróżnorodność, która dla przyrodnika jest polem badań naukowych, dla zwykłych ludzi potrafi być przekleństwem. Lekarz alergolog Ewa Willak-Janc nie ma najmniejszych wątpliwości, że wyrośnięta trawa, której źdźbła pylą, nasila objawy u alergików.
- W alergii każdy kontakt powoduje, że choroba się nasila. Najlepszym sposobem na świecie na alergię, jest unikanie kontaktu. Z trawą unikać kontaktu nie jest trudno, bo wystarczy, że się ją regularnie kosi. Gorzej, gdy ktoś tego nie robi – mówi lekarz alergolog.

Czekamy na Wasze zdjęcia zarośniętego Wrocławia. Pokażmy urzędnikom, do jakiego stanu doprowadzili miasto! Wysyłajcie je na adres [email protected] albo jako wiadomość na Facebooku.

Willak-Janc podkreśla, że polityka miasta ograniczająca koszenie miejskich trawników to dla osób uczulonych fatalna wiadomość. Lekarka przywołuje przeprowadzone w Warszawie badania. Wynikało z nich, że poziom pyłków traw w zadbanych, koszonych ogrodach wilanowskich, które mają powierzchnię 25 hektarów był znacząco niższy, niż w miejscach, gdzie 20-centymetrowej szerokości przydrożne obrzeża porastały trawą.
O nowej wrocławskiej polityce dotyczącej trawników lekarka dowiedziała się od swojego pacjenta. – Powiedział, jak jeszcze nie było o tym mowy w mediach, że zapadła taka decyzja, bo motylom będzie lepiej. To prawda. Ale motyl może odlecieć, a tutaj muszą żyć ludzie – mówi Willak-Janc.

Wysoka trawa to także siedlisko komarów i kleszczy. Mateusz Krzyżowski z firmy DDD Serwis zajmującej się zwalczaniem insektów i gryzoni przekonuje, że rzadsze koszenie traw powoduje namnażanie ogromnych ilości kleszczy i komarów, ale daje też doskonałe schronienie i pomoc szczurom, których we Wrocławiu i tak jest już plaga. - Trawa powinna być koszona regularnie. Staram się wszystkim moim klientom tłuc do głowy, że trawa, jak już jest, to niech będzie zadbana – mówi Krzyżowski.

Czekamy na Wasze zdjęcia zarośniętego Wrocławia. Pokażmy urzędnikom, do jakiego stanu doprowadzili miasto! Wysyłajcie je na adres [email protected] albo jako wiadomość na Facebooku.

Autobusy1. Autobusy linii A, C, D, K, N, 110, 114, 115, 116, 121, 122, 124, 128, 131, 133, 134, 136, 141, 145, 146, 149 będą kursowały wg specjalnych wakacyjnych rozkładów jazdy. 2. Autobusy linii 923 będą kursowały wg specjalnego wakacyjnego rozkładu jazdy w okresie od 24 czerwca 2019 roku do 30 sierpnia 2019 roku. 3. Zawieszone zostaną kursy szkolne do Iwin realizowane przez autobusy linii 133 w okresie od 24 czerwca 2019 roku do 30 sierpnia 2019 roku. 4. Zawieszone zostaną kursy szkolne przez ulicę Rumiankową realizowane przez autobusy linii 109. 5. Autobusy linii 319 będą kursowały w skróconej relacji FAT - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki - FAT.

Te linie MPK znikną latem. Jak dojedziemy do pracy? [LISTA LINII]

Festiwal Kolorów 2019 by Wawel we Wrocławiu

Festiwal Kolorów 2019. Znajdź się na zdjęciach! [GALERIA, ZD...

Po wielu miesiącach oczekiwania ministerstwo infrastruktury przedstawiło wreszcie projekt zmian przepisów, mających uregulować poruszanie się po polskich miastach elektrycznymi hulajnogami. Dotąd formalnie takie urządzenia w przepisach nie istniały, jadące na nich osoby były więc z punktu widzenia przepisów pieszymi. Teraz jadąc hulajnogą będziemy musieli przestrzegać określonych zasad. Jakich? Zobacz na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Nowe zasady jazdy hulajnogami. Jest sporo zmian!

b]Zobacz też[/b]

Pielęgniarka z Wrocławia porwana w Niemczech

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska