Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes WFOŚiGW: Zminimalizowaliśmy wysoką emisję, teraz głównym wyzwaniem jest walka z niską emisją [FILM]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
Rozmawiamy z Łukaszem Kasztelowiczem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z okazji 30-lecia funduszu. Jaką rolę pełni i na co przeznacza środki ta instytucja?

Maciej Rajfur: Obchodzą Państwo 30-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas na różnego rodzaju projekty na Dolnym Śląsku wypłacono 4,5 miliarda złotych. Dofinansowano 12 tysięcy zadań. Jaką rolę pełni fundusz?

Łukasz Kaszelowicz: Wojewódzkie fundusze działają na terenie całego kraju i od samego zarania mają pełnić rolę finansującą wszelkie inwesycje z zakresu ochrony środowiska. Otrzymujemy środki finansowe z tytułu opłat środowiskowych według zasady: "Zanieczyszczający płaci". Wszystkie przedsiębiorstwa, które emitują szkodliwe substancje do środowiska, czy składują odpady, mają obowiązek corocznie dokonywać płatności. I ta pula środków zbierana przez urzad marszałkowskich jest dzielona na gminy, powiaty oraz instytucje. My finansujemy różne działania w formie dotacyjnej i pożyczkowej.

Która forma cieszy się większą popularnością?

Dużą część funduszy lokujemy w formie zwrotnej, czyli pożyczkowej. Udzielamy pożyczek niskooprocentowych, najkorzystniejszych na rynku. Nasze oprocentowanie jest nie tylko bardzo niskie, ale jeśli chodzi o fundusz wrocławski ma ono charakter stały. Samorząd terytorialny wie i jest pewien, niezależnie od stóp procentowych, jaką określoną stawkę oprocentowania zapłaci. A to dla gmin i powiatów jest bardzo istotne w zakresie planowania budżetów. Oczywiście rozumiemy, że najbardziej pożadane przez beneficjentów są formy dotacyjne lub pożyczki z umorzeniem.

Jakie wyzwanie dotyczące inwestycji środowiskowych z perspektywy funduszu jest największe?

Kiedy ruszał fundusz, zdecydowanie na pierwszym miejscu była kwestia wodno-kanalizacyna. Na Dolnym Śląsku zgodnie stwierdzamy, że ciężko znaleźć na terenie województwa jakąkolwiek inwestycję z zakresu wodno-kanalizacyjnego, czy też budowy oczyszczalni ścieków, która nie byłaby w jakiś sposób dofinansowania przez WFOŚiGW. Braliśmy też udział w poprzednich latach w rozdysponowywaniu środków europejskich. Ogromne ilości środków finansowych na teren województwa zostały przeznaczone. W tej chwili prowadzimy najgorętszą walkę z niską emisją. Z kolei na przełomie XX i XXI wieku udało nam się zminimalizować ryzyko wysokiej emisji, czy tej z zakładów KGHM i PGE.

Cały wywiad obejrzycie w materiale wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska