Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”: Uwalniamy potencjał kluczowej Strefy w Polsce

Materiał informacyjny - WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA "INVEST-PARK" SP. Z O.O.
Udostępnij:
W wywiadzie dla portalu Nasze Miasto, prezes zarządu WSSE INVEST-PARK Piotr Wojtyczka, mówi o potencjale drzemiącym w Strefie i sposobach na jego wykorzystanie.

Panie Prezesie, porozmawiajmy o faktach. Jakimi osiągnięciami może pochwalić się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK?

Myślę, że niewątpliwy sukces Strefy, który jest efektem ciężkiej pracy wszystkich pracowników, najlepiej zobrazować konkretnymi, rekordowymi liczbami za rok 2021. Wydaliśmy 60 decyzji o wsparciu, o łącznych nakładach inwestycyjnych w wysokości 4,8 mld zł. W praktyce to ponad 3500 deklarowanych, nowych miejsc pracy. To historyczne wyniki. W tym roku pierwsze decyzje mamy już za sobą, kolejne są w przygotowaniu. Ciężko pracujemy całym zespołem, ponieważ w 2021 roku poprzeczkę zawiesiliśmy sobie naprawdę wysoko.

Ale Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK” to nie tylko decyzje o wsparciu i działania na rzecz rozwoju gospodarczego.

Oczywiście. Prowadzimy bardzo szeroką działalność nie tylko w wymiarze konkretnego wsparcia dla przedsiębiorców. Nasza praca to również działania inwestycyjne - m.in. program budowy hal pełniących funkcje centrów biznesowych. Jest to konkretny, już realizowany projekt, który powstaje na naszych oczach - 3 lutego br. otworzyliśmy pierwszą z siedmiu hal (przy ul. Villardczyków w Wałbrzychu). Kolejne sześć hal jest w przygotowaniu, na różnych etapach zaawansowania. Ich lokalizacja w trzech różnych województwach (Dolny Śląsk, Wielkopolska, Opolszczyzna) najlepiej obrazuje terytorialny, szeroki zakres naszych działań.

Działacie aż w trzech województwach - to dość znaczący obszar. Czy cała działalność Spółki jest prowadzona wyłącznie przez centralę w Wałbrzychu?

Nie, choć oczywiście nasza siedziba w Wałbrzychu pełni w funkcjonowaniu Spółki kluczową rolę. Mamy też trzy biura zamiejscowe: we Wrocławiu, w Opolu i w Kłodzku. Są one dla nas bardzo cennym wsparciem. Staramy się rozwijać i ściągać specjalistów z różnych części Polski, aby nasze działania były realizowane profesjonalnie i uwzględniały potrzeby przedsiębiorców. Nie boję się powiedzieć - patrząc na to jakie inwestycje powstały w ramach WSSE “INVEST-PARK” - że uwalniamy potencjał kluczowej Strefy Ekonomicznej w Polsce. Aby to zrobić, niezbędne są odważne decyzje i rozwój kadry - również managerskiej.

Z czego konkretnie wynika konieczność rozwoju kadry w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK”?

Mamy inwestorów z całego świata i duże ambicje szybkiego rozwoju. Do tego niezbędne jest nie tylko rozwijanie infrastruktury, budowa hal czy wydawanie decyzji, ale również rozwijanie kadry, która odpowiada za profesjonalną realizację celów statutowych Spółki. Realizowane przez nas działania kadrowe są bardzo często odpowiedzią na zapotrzebowania zgłaszane przez dyrektorów poszczególnych departamentów. Jak wspomniałem, nasza działalność obejmuje trzy województwa Polski południowo-zachodniej: ​​dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. Działamy w 174 gminach. Szeroki zakres naszej działalności wymaga opieki ze strony doświadczonych pracowników. To nie tylko wydawanie decyzji, ale również realizacja inwestycji, działań komunikacyjnych, teleinformatycznych, opieki prawnej, edukacji i wielu, wielu innych. W tej chwili szukamy m.in. inżynierów-automatyków, którzy pozwolą nam sprawnie realizować zadania związane z centrum edukacyjno-szkoleniowym powstającym w Wałbrzychu. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu i składania dokumentów aplikacyjnych.

Wiemy, że spółka nie skupia się tylko na zysku oraz rozwoju biznesowym, ale jest również odpowiedzialna społecznie. Może Pan rozwinąć ten wątek?

Tak, jesteśmy największym mecenasem sportu na Dolnym Śląsku co zostało docenione m.in. prestiżową nagrodą “Słowa Sportowego” na gali w ubiegłą sobotę. Angażujemy się też w akcje charytatywne i działalność edukacyjną. Staramy się być obecni nie tylko biznesowo. Odpowiedzialność społeczna jest ważnym elementem funkcjonowania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK”. W ostatnim czasie aktywnie wspieramy działania na rzecz uchodźców i Ukrainy.

W jaki sposób Strefa zaangażowała się w pomoc uchodźcom?

Mamy cały program pomocy oparty o 5 filarów. Przekazaliśmy 300 tys. zł bezpośredniego wsparcia, chcemy przekazać nasze nieruchomości m.in. w Pobierowie i Świebodzicach na potrzeby uchodźców. Prowadzimy też szerokie działania związane ze wsparciem ukraińskich firm i obywateli. Jest to wsparcie nie tylko prawne czy biznesowe, ale również m.in. psychologiczne czy związane z bardziej “miękką pomocą”. Angażujemy się również bardziej bezpośrednio, ostatni weekend spędziliśmy na granicy z Ukrainą gdzie przekazaliśmy pomoc rzeczową zebraną przez pracowników i najemców WSSE “INVEST-PARK”, a także pomagaliśmy w transporcie potrzebujących z granicy w głąb Polski. Staramy się żywo reagować na sytuację zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Można na nas liczyć.

Czy WSSE “INVEST-PARK” współpracuje z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Strefie przy pomocy Ukrainie?

Tak. Przedsiębiorcy działający w ramach WSSE “INVEST-PARK” czynnie angażują się w pomoc potrzebującym - nie tylko w kontekście sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów. Doskonałym przykładem jest firma Fanlogic, która koordynuje przy ul. Villardczyków centrum pomocy dla Ukrainy. Byłem tam osobiście podziękować Panu Prezesowi Marcinowi Słowińskiemu i zobaczyć, jak wygląda na żywo ten imponujący gest ludzi dobrej woli. Pan Prezes jest bardzo skromnym i uczynnym człowiekiem. Zapewniłem go o naszej pomocy. Zależy mi, aby nie ograniczyła się ona do symboliki, dlatego zaoferowaliśmy firmie Fanlogic - jako najemcy naszej hali - konkretne wsparcie. Mogę powiedzieć to, co na konferencji prasowej w ubiegły czwartek: Panie Prezesie, jest Pan wzorem do naśladowania. Dziękuję. To samo powiedziałbym każdemu wolontariuszowi działającemu na hali, na czele z Panem Marcinem Szewczakiem z OSP Wałbrzych.

Warto zwrócić uwagę, że centrum pomocy działa w hali przy ul. Villardczyków, którą uroczyście otworzyliście Państwo 3 lutego.

To prawda. Centrum pomocy jest prowadzone przez naszego najemcę w części hali przy ul. Villardczyków. Oficjalnie otwierając pierwszą z siedmiu naszych hal niespełna miesiąc temu nie pomyślelibyśmy, że już z początkiem marca zamiast centrum biznesowego, będzie tam funkcjonowało centrum pomocy dla uchodźców uciekających przed wojną. To straszne, musimy być w tych dniach solidarni z Ukrainą i robić tyle ile każdy z nas zdoła. Chcemy - jako WSSE “INVEST-PARK” - pomagać jak tylko możemy. Myślę, że zrobiliśmy już dużo, ale chcemy zrobić jeszcze więcej.

Czy w związku z działaniami dotyczącymi wsparcia dla Ukrainy, pozostałe aktywności w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zostały ograniczone?

Oczywiście, że nie zostały. Podobnie jak działalność skupiona na naszych zasadniczych celach statutowych. Wszyscy pracownicy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK” działają na pełnych obrotach, choć rzeczywiście w warstwie komunikacji kładziemy akcenty na wsparcie Ukrainy. Dobrym przykładem jest organizowany przez nas Bieg “Tropem Wilczym”, który odbył się w ostatnią niedzielę. Wzięło w nim udział ponad 600 osób, co było frekwencyjnym rekordem. Podsumowując, wydarzenia prowadzimy i kontynuujemy, ale staramy się przy okazji pamiętać o sytuacji na Ukrainie. To, dlatego w ramach Biegu “Tropem Wilczym” odbyła się zainicjowana przez Fundację Wolność i Demokracja zbiórka finansowa, to dlatego obok flag Polski pojawiły się flagi Ukrainy.

Wróćmy na koniec do głównego obszaru działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK” - do biznesu. Czy po rekordowym roku udało się Państwu utrzymać podobny kurs?

Rzeczywiście, poprzedni rok był absolutnie rekordowy. Wydaliśmy 60 decyzji o wsparciu, o łącznych nakładach inwestycyjnych w wysokości 7,2 mld zł oraz historycznej liczby nowych miejsc pracy w wysokości 3838. Dla przypomnienia, w 2020 roku udzieliliśmy 25 decyzji o wsparciu, nakłady wyniosły 1,4 mld zł, a zadeklarowane miejsca pracy 407. To kolejno wzrost o 240% w przypadku decyzji, 500% w przypadku nakładów inwestycyjnych i aż o prawie 900% w przypadku nowych miejsc pracy. Jesteśmy dumni z naszych wyników i robimy wszystko, aby kontynuować obraną ścieżkę. W tym zakresie pierwsze decyzje już za nami, a kolejne są w trakcie procedowania. Robimy wszystko, co możemy, aby nasi przedsiębiorcy dynamicznie się rozwijali, a w raz z nimi - rozwijała się polska gospodarka.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie